Jak gotować kukurydzę w kolbie, jak ją wybrać i jak ją jeść
Marianna Orlinkowa 11 września 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Jemy dużo kukurydzy, w ogóle tego nie zauważając. Faktem jest, że większość żywności konserwowej i pakowanej (wszystkie te ketchupy, chipsy i inne niezdrowe, ale takie ulubione potrawy) zawiera słodzik. I w 90% przypadków jest to syrop kukurydziany. Jednak najzdrowsza odmiana kukurydzy – świeża, w kolbach – pojawia się na naszym stole dopiero późnym latem i wczesną jesienią. Nie przegapmy tej chwili!
Całe ziarna kukurydzy nie są najłatwiejszym pożywieniem dla naszego organizmu. Aby uzyskać maksymalne korzyści z kukurydzy i minimalną złożoność (a także sprawić, by była smaczna!), musisz umieć prawidłowo ugotować kolby.
Jak wybrać młode kolby kukurydzy
Po pierwsze najważniejsza jest umiejętność odróżnienia młodej kukurydzy od starej. Nie bez powodu młoda kukurydza nazywana jest kukurydzą mleczną. Ma pulchne, elastyczne, ale delikatne ziarna w kolorze od prawie białego do jasnożółtego. Przy naciśnięciu palcem rozdrabniają się, przy naciśnięciu paznokciem rozdzierają się i wypływa sok – biały jak mleko.
Młoda kukurydza ma delikatne ziarna, od prawie białego do jasnożółtego.
Kukurydzę taką najczęściej sprzedaje się w formie niełuskanej, w „kokonie” z liści – a więc pojedynczo, gdyż kokon może ważyć więcej niż sama kolba. W tym przypadku przy wyborze kukurydzy warto lekko otworzyć każdy kokon i sprawdzić dojrzałość ziaren. Sezon na młodą kukurydzę jest bardzo krótki, warto spieszyć się na targi i do sklepów!
Jak długo gotować młodą kukurydzę w kolbie
Teraz o gotowaniu. Możesz być zaskoczony, ale odpowiednia kolba kukurydzy gotuje się niezwykle szybko. Oto jak zrobić to dobrze.
Młodą kukurydzę można ugotować, krojąc ją na 2-3 kawałki. I pod żadnym pozorem nie dodawaj soli podczas gotowania!
- Odetnij spód kolby kukurydzy, około 3 cm, przecinając liście.
- Dokładnie oczyść kukurydzę z liści i nitkowatych włókien (nawiasem mówiąc, nazywa się je „stygmatami”, parzy się je jak herbatę w celach leczniczych).
- Obrane kolby włożyć do rondelka (można je przeciąć w poprzek na 2-3 części, jeśli nie mieszczą się na długości), zalać zimną wodą i postawić na dużym ogniu.
- Nie dodawaj soli!!! Słona woda sprawia, że kukurydza jest twardsza.
- Gotuj po ugotowaniu przez 7-8 minut.
To wszystko, możesz jeść!
Jak długo gotować dojrzałą kukurydzę w kolbie
Dojrzała kukurydza znacząco różni się wyglądem od kukurydzy mlecznej: ziarna czasem są gładkie, czasem lekko pomarszczone – ale na pewno nie rozpryskują soku i nie kruszą się pod palcami. A kolor jest znacznie ciemniejszy, od żółtego do ciemnożółtego. Taką kukurydzę przed gotowaniem można namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka godzin – wtedy ugotuje się szybciej i będzie przyjemniejsza w smaku. Czas gotowania jest bardzo zależny od stopnia dojrzałości i waha się od 20 minut do ponad godziny. Nadal nie ma potrzeby dodawania soli podczas gotowania.
Jak inaczej ugotować młodą kukurydzę w kolbie?
Młodą kukurydzę w kolbie można gotować na parze – dzięki temu jest smaczniejsza niż w wodzie, ale proces ten trwa prawie trzy razy dłużej, bo 18–20 minut.
Młodą kukurydzę można grillować bezpośrednio w liściach – okaże się bardzo delikatna i będzie miała dymny zapach
Jeśli chcesz rozpalić węgiel drzewny lub grillować kukurydzę, nie obieraj zewnętrznych liści przed grillowaniem, dzięki temu będziesz mógł umieścić kolbę obok grillowanych kebabów na ruszcie nad dość mocnymi węglami, a nawet po prostu położyć ją na węglach, jeśli są umierają. Ziarna zawierają dużo soku, dlatego w swoim naturalnym kokonie kukurydza nie tylko się praży, ale także paruje – dzięki czemu uzyskujemy taką samą miękkość jak po ugotowaniu, jedynie z dymnym zapachem.
Obraną kolbę smaży się też na węglach – ale już bliżej ich wygaśnięcia (a kukurydzę lepiej wcześniej przynajmniej chwilę ugotować, bo 3-4 minuty).
Jak przyprawić kukurydzę w kolbie
Pierwsze co przychodzi na myśl to masło i sól, już jest bardzo smaczne. Ale po co się ograniczać, skoro można eksperymentować z różnymi olejami i przyprawami. Chodzi o to, aby masło doprowadzić do temperatury pokojowej, wymieszać z dodatkami, następnie nałożyć na kawałek folii, owinąć jak kiełbasę i ostudzić. Lepiej trzymać takie masło w lodówce, aby zawsze w odpowiednim momencie móc odciąć kilka krążków i położyć je na gorącej kolbie kukurydzy. Proporcje oleju i dodatków wynoszą zawsze około 10:1.
Kukurydza ze zwykłym masłem i solą jest pyszna, ale nie bójcie się sięgnąć po inne oleje i dodać do nich przypraw i ziół. Będzie też wspaniale!
Wypróbuj następujące dodatki do masła:
+ abchaska adjika (czerwona lub zielona);
+ czosnek + mielony czarny pieprz z młyna;
+ czosnek + świeża pietruszka;
+ czosnek + skórka z limonki + chili;
+ skórka z limonki + kolendra;
+ musztarda z ziarnami.
Jak używać kukurydzy w kolbie
Oprócz słodkiego podgryzania kolby, które z czasem staje się nudne, można uzbroić się w nóż, postawić kolbę pionowo i ostrożnie odciąć ziarenka. Jeszcze ciepłe możesz dodać ziarna do:
- sałatki (zielona, ziemniaczana, ogórkowa, mięsna, ryżowa);
- nadzienie taco lub burrito z mięsem lub zamiast niego, z siekanymi ziołami, pokrojonymi w kostkę pomidorami i pysznymi sosami;
- Zupa z puree warzywnego lub grzybowego;
- zapiekanka warzywna.
Kukurydza może rozjaśnić i dodać serdeczności każdemu daniu. Ale sałatki warzywne z kukurydzą wyglądają po prostu królewsko!
Z pokrojonych zbóż można przygotować świetną szybką przystawkę, rozdrabniając w blenderze połowę ziaren na puree, dodając oliwę z oliwek i odrobinę wrzącej wody, a na samym końcu dodając resztę ziaren w całości.
Lifehack. O wiele wygodniej będzie jeść ziarno z kolby, jeśli najpierw przetniesz kolbę w poprzek na 4 części – jest szansa, że się nie ubrudzisz i zastosujesz się do wszystkich zasad etykiety.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #warzywa sezonowe #kukurydzaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga Zacharowa1 września 2022 r
Konstanto, dzięki za komentarz! Doskonałe rozwiązanie do gotowania kukurydzy, która nie jest zbyt młoda.
00OdpowiedźKonstanca31 sierpnia 2022 r
Czasami spotykam kukurydzę niezbyt młodą, która po ugotowaniu jest słabo zjadana przez domowników.) Następnie odcinam ziarna i zamrażam je. Po rozmrożeniu dodaję tę kukurydzę do sałatek, gulaszy i zup.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych