Jak gotować galaretkę
gastronomia 22 sierpnia 2023 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział3Komentarz
Olga Syutkina, historyk kuchni rosyjskiej, opowiada, jak gotować galaretkę. Przywołuje historię wspaniałej rosyjskiej galaretki, udziela wielu ważnych wskazówek, jak ją ugotować, a także podaje kilka sprawdzonych, domowych przepisów na napój.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kissel. Trochę historii
- Jaką skrobię wybrać?
- Z czego zrobić galaretkę?
- Płynny czy gęsty?
- Prawa galaretki!
- Przepis na galaretkę z czarnej porzeczki (można wykorzystać do żurawiny, borówek, borówek, truskawek, jeżyn, malin)
- Przepis na galaretkę wiśniową lub śliwkową
- Przepis na galaretkę mleczną
- Przepis na deser Rote Grütze
- Kissel i zimno
Kissel. Trochę historii
„Rzeki mleczne – galaretki” Starożytne rosyjskie danie – galaretka – od dawna jest nieodzownym atrybutem bajek i piosenek. Ale po co „brzegi”, bo jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że galaretka jest płynna? Wszystko okazuje się mieć proste wyjaśnienie. Faktem jest, że stara kuchnia rosyjska charakteryzuje się gęstą galaretką. Skrobię ziemniaczaną jako zagęstnik zaczęto stosować dopiero w XIX wieku. A przed tą galaretką gotowane z fermentowanymi wywarami ze zbóż i ziaren – grochu, płatków owsianych, żyta, gryki. Nawiasem mówiąc, stąd wzięło się to słowo „galareta„ – to najstarsza metoda przygotowania galaretki, która nadała jej nazwę: w rezultacie otrzymano gęstą galaretkę, którą można było kroić nożem. Ale nawet w tych odległych czasach i teraz do galaretki z pewnością dodawano różnego rodzaju smakołyki – jagody (porzeczki, żurawiny, borówki), jabłka, śliwki, wiśnie, miód – aby był słodki i przyjemny w smaku.
Zanim zaczniemy od naszej zwykłej galaretki ze skrobią ziemniaczaną, tak dla zapoznania się, podaję przepis na galaretkę owsianą: zalej płatki owsiane ciepłą wodą i pozostaw do zakwaszenia na jeden dzień. Następnego dnia odcedź i zagotuj, mieszając łyżką. Ostudzić i podawać z mlekiem lub w dzień postny z olejem roślinnym. Bardziej szczegółowy przepis na galaretkę według Molokhovetsa można znaleźć w artykule Tutaj.
Galaretka owsiana według Molokhovetsa
Jaką skrobię wybrać?
Skrobia ryżowa nada galarecie mętny, nieatrakcyjny wygląd. Najbardziej skuteczne jest jego zastosowanie w nieprzezroczystych sosach i deserach. Na przykład w Blancmange.
Skrobia kukurydzianapodobnie jak ryż, nie daje pożądanej przezroczystości. Idealnie nadaje się do sosów i galaretek mlecznych, gdzie przezroczystość nie jest istotna, a konsystencja jest bardzo delikatna.
Skrobia pszenna Stosowany jako zagęstnik przy produkcji kiełbas, frankfurterek, w przemyśle piekarniczym oraz przy sporządzaniu tureckiej rozkoszy. Nie będziemy z nim eksperymentować, a zakup go jest bardzo rzadki.
Skrobia ziemniaczana – to idealny produkt do przygotowania naszego narodowego deseru. Tak, dokładnie deser, bo galaretkę można przygotować albo w wersji płynnej, albo na tyle gęstej, że można ją jeść jak galaretkę i podawać z bitą śmietaną.
Kissel przygotowany z różnych rodzajów skrobi
Z czego zrobić galaretkę?
Kissels przygotowywane są z prawie wszystkich świeżych jagód i owoców – żurawiny, porzeczek (czerwony i czarny), maliny, truskawki, borówki, wiśnie, jabłka, śliwki, derenie, morele. Być może jedyne, czego nie widziałem, to galaretka gruszkowo-brzoskwiniowa.
Galaretka wytwarzana jest z suszonych owoców, soków owocowych i czerwonego wina. Galaretka mleczna – wytwarzana z mleka krowiego i migdałowego. Kissel można nawet zrobić z kwasu chlebowego i miodu. I na koniec danie dla tych, którzy od wszelkich innych radości życia wolą czekoladę – galaretka czekoladowa, która w krajach zamorskich nazywana jest czasem budyniem.
Taka inna galaretka: z jagód i owoców, na bazie mleka, a nawet czekolady
Płynny czy gęsty?
Zimna, rzadka galaretka to napój, który gasi zarówno głód, jak i pragnienie. Ale gęsta galaretka to samodzielny deser, który można przygotować z jagodami i podawać z bitą śmietaną lub kwaśną śmietaną.
Aby przygotować cienką galaretkę na 1 litr płynu (wywar owocowy, sok) będziesz potrzebować 2 łyżek. łyżki (bez slajdu) skrobia ziemniaczana i 3 ½ – 4 łyżki. łyżki do gęstej galaretki.
Przed gotowaniem skrobię ziemniaczaną rozcieńcza się w ¼ szklanki zimnej wody lub bulionu owocowego, soku, mleka, wina.
Ze względu na zawartość skrobi uzyskuje się galaretkę o różnej grubości
Prawa galaretki!
- Skrobia nie rozpuszcza się w cieczy. Jeśli wcześniej rozcieńczymy ją wodą (mlekiem), opadnie na dno, dlatego przed zaparzeniem galaretki skrobię należy ponownie wymieszać.
- Skrobię należy wsypywać cały czas mieszając galaretkę.
- W żadnym wypadku nie należy długo gotować galaretki. Po ugotowaniu skrobia zamienia się w glukozę – to czysta chemia. Może ci się wydawać, że galaretka nie jest wystarczająco gęsta i będziesz chciał gotować dłużej, ale z każdą minutą będzie coraz cieńsza. Dlatego pamiętajcie: wystarczy pół minuty od zagotowania, aby galaretka była gotowa. I natychmiast zdejmij z ognia – galaretka jest gotowa!
- Niektórych galaretek, na przykład żurawinowych, nie zaleca się gotować w aluminiowym pojemniku – nabiorą nieapetycznego koloru.
Przepis na galaretkę z czarnej porzeczki (można wykorzystać do żurawiny, borówek, borówek, truskawek, jeżyn, malin)
Na 800 ml wody: 150 g jagód i 125 g cukru.
Jagody rozgnieć drewnianą łyżką i wyciśnij sok. Wytłoki zagotuj i odcedź (bardzo wygodnie jest to zrobić na durszlakue), dodać cukier i podpalić.
Rozcieńczyć skrobię w ¼ szklanki zimnej wody. Do wrzącego bulionu dodać rozcieńczoną skrobię, ciągle mieszając, i jednocześnie wlać wyciśnięty sok z jagód. Doprowadzić do wrzenia, gotować przez pół minuty i szybko ostudzić.
Galaretka porzeczkowa
Przepis na galaretkę wiśniową lub śliwkową
Na 800 ml wody: 250 g jagód i 125 g cukru.
Usuń nasiona z jagód i zalej je gorącą wodą (nasiona). Gotuj przez 5 minut i odcedź. Miąższ zasypać połową cukru i odstawić na 1 godzinę.
Odcedź powstały sok, włóż jagody do wywaru z nasion i gotuj przez 10 minut. Utrzeć, dodać pozostały cukier, zagotować, wlać rozcieńczoną w wodzie skrobię i sok z jagód. Pół minuty po zagotowaniu galaretki gotowy.
Galaretka wiśniowa
Przepis na galaretkę mleczną
Na 1¼ litra mleka: 125 g cukru, 2-3 łyżki. łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej, ekstrakt waniliowy.
Zagotuj litr mleka, dodaj kilka kropli ekstraktu waniliowego. Rozcieńczyć skrobię w ¼ szklanki zimnego mleka i zaparzyć galaretkę. Podawać na ciepło lub schłodzone.
Galaretka mleczna
Przepis na galaretkę czekoladową
Na 1 litr mleka: 200 g czekolady, 6 łyżek. łyżki skrobi ziemniaczanej, 150 g cukru, szczypta soli, ekstrakt waniliowy.
Czekoladę zetrzyj na grubej tarce. Skrobię rozpuścić w ¼ szklanki mleka, resztę mleka zagotować, dodać cukier, szczyptę soli, ekstrakt waniliowy i czekoladę. Mieszając, poczekaj, aż czekolada całkowicie się rozpuści.
Zagotuj mleko czekoladowe, wlej mleko i skrobię. Energicznie mieszaj i zdejmij z ognia. Galaretka czekoladowa bardzo szybko gęstnieje.
Galaretka czekoladowa
Przepis na deser Rote Grütze
200 g truskawek, 200 g malin, 200 g porzeczek, 200 ml wody, 50 ml czerwonego wina, 1 szklanka cukru, 50 ml czerwonego wina, 4 łyżki. l. skrobia ziemniaczana.
Umieść jagody, wodę, wino i cukier w rondlu i doprowadzając do wrzenia, gotuj przez 15 minut. Wlać skrobię rozcieńczoną w wodzie i gotować przez pół minuty. Ostudzić i podawać ze śmietaną lub bitą śmietaną.
Deser Rote Grütze
Kissel i zimno
Kissel trzeba szybko schłodzić. Deser przechowywany na gorąco przez dłuższy czas upłynnia się. Po ostygnięciu na galaretce tworzy się film. Aby tego uniknąć, posyp powierzchnię cukrem granulowanym lub cukrem pudrem. Częste mieszanie rozrzedza gęstą galaretkę. Ale co najważniejsze, pamiętaj: zrobienie galaretki jest bardzo proste!
Jak uniknąć filmu na galarecie
Przepisy Olgi Syutkiny:
Kharcho z zielonym tkemali
Zbliża się sezon na przygotowanie kwaśnego sosu tkemali z zielonej śliwki. Olga Syutkina oferuje gotowanie… Zobacz więcej…
Pomysł sezonu: dovga
Zimne zupy można spotkać w wielu kuchniach świata. Rosyjska okroszka i botwina na kwasie chlebowym, białoruski chołodnik, bułgarski tarator, hiszpańskie gazpacho.. Zobacz więcej…
Pierogi Z Wiśniami
Choć „Wieczory na farmie pod Dikanką” Gogola nawiązują do ukraińskiego pochodzenia pierogów, na Rusi przyrządzano je wszędzie. Zobacz więcej…
Botwina
Przygotowuje się go z liści młodych buraków, szpinaku, szczawiu, ogórków i ziół, a dla uczucia sytości dodaje się do niego szlachetną białą rybę. Zobacz więcej…
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #kurs mistrzowski #Olga Syutkina #skrobia #galaretka #galaretka owsianaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość poślubić7426 września 2024 r
Ja też uwielbiam galaretki. W czasach rosnących cen jest to bardzo prosty i niedrogi przepis dla każdej rodziny.
00OdpowiedźOlga Zacharowa22 sierpnia 2023 r
Konstanta, moja babcia gotowała gęstą galaretkę. To był mój ulubiony napój deserowy.
00OdpowiedźKonstanca22 sierpnia 2023 r
Pamiętam, że jako dziecko mama często gotowała różne galaretki – mleko, z dowolnego dżemu, z suszonych owoców. Jeśli moja mama zrobiła pierwsze dwa średniej grubości, to ugotowała gęstą galaretkę z suszonych owoców i nalała ją do talerzy. Jedliśmy łyżkami, jak galaretkę.) Wszystko było bardzo smaczne! Teraz z jakiegoś powodu bardzo rzadko gotuję galaretkę.(
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych