Jak gotować cukinię z mięsem mielonym
Olga Zacharowa 1 września 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Umie gotować cukinię z mięsem mielonym Andrey Bugaisky, nasz wieloletni przyjaciel i autor. Cukinia to produkt sezonowy, do którego Andrey podchodzi racjonalnie i przemyślanie. Prowadzi także własną rozmowę na temat mięsa mielonego; nie bez powodu wielu uważa Bugaisky’ego za autorytatywnego eksperta w dziedzinie męskiej żywności i eksperta w pracy z mięsem. Rozmawialiśmy z popularną blogerką, kucharką i prezenterką telewizyjną o połączeniu cukinii z mięsem mielonym i odkryliśmy mnóstwo nowych rzeczy, a trudno nas czymkolwiek zaskoczyć!
O czym porozmawiamy w artykule:Jaką cukinię można ugotować z mięsem mielonym Jakie mięso mielone można zastosować do cukinii Główna trudność w przygotowaniu faszerowanej cukinii Metody przygotowania cukinii z mięsem mielonym, możliwe formaty cukinii Cukinia w kółko, jak znaleźć do nich podejście Tradycyjny format cukinii do farszu Łódeczki z cukinii do farszu, na czym polega ich piękno
Jak gotować cukinię z mięsem mielonym to rozsądne pytanie! Zanim odpowiemy na to pytanie, oddzielmy cukinię od mięsa mielonego – każde z nich omówimy osobno, abyśmy później mogli je połączyć z jak najlepszym efektem.
Postawy wobec cukinii wśród hodowców roślin uległy znaczącym zmianom na przestrzeni czasu. Cukinia na początku wywołuje szczerą radość, a nawet czułość. Wraz ze wzrostem i rozmiarem cukinii, a zwłaszcza jesienią, stają się one prawdziwą katastrofą. Wściekli rolnicy usiłują załadować cyklopowe owoce na taczki i podstępnie próbują je sprzedać wszystkim sąsiadom i nieostrożnym mieszkańcom miasta, którzy się pojawią. Bardziej uważaj na cukinię niż na torfowiska, przynajmniej możesz trzymać się od nich z daleka.
Cukinia przeznaczona jest do farszu, nawet kwiaty cukinii można nadziewać mięsem mielonym i piec lub smażyć w głębokim tłuszczu
Jaką cukinię można gotować z mięsem mielonym?
Cukinia pozwala zrobić z nią całkiem sporo, od prostych po złożone. Jedną ze stosunkowo skomplikowanych, ale mimo to popularnych metod jest faszerowana cukinia. Pomysł faszerowanych warzyw znany jest już od czasów Starego Testamentu; dolma-tolma zdobiła stół Babilończyków, Kreteńczyków, Mykeńczyków i Etrusków. Minęły tysiąclecia, ale idea nie wyblakła ani nie straciła na popularności.
Możesz nafaszerować prawie każdy liść, warzywo lub jagodę; cukinia jest jednym z najwygodniejszych do tego przedmiotów. Cukinia jest mocna, dobrze trzyma swój kształt, nadal lepiej jest usunąć rdzeń z nasionami, młodych nie trzeba obierać – wszystko przemawia za cukinią. Co więcej, w tej formie cukinia jest rzeczywiście najsmaczniejsza, chociaż jest bardziej kłopotliwa niż nawet z kawiorem.
Cukinia w ogrodzie
Jakiego mięsa mielonego można użyć do cukinii
Cukinia nie wymaga prawie żadnego nakładu pracy – jej przygotowanie jest bardzo proste. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku mięsa mielonego.
Najbardziej tradycyjny, który nadaje się do dowolnego farszu, cukinii, papryki, pomidorów, bakłażanów itp. – zwykłe grube domowe mięso mielone z mieszanki wołowiny i wieprzowiny, drobno posiekana cebula i na wpół ugotowany (lub namoczony) ryż. Do mięsa mielonego można dodać także posiekane zioła do smaku, sól i świeżo zmielony czarny pieprz.
Do przygotowania cukinii z mięsem mielonym odpowiedni jest również mielony kurczak lub indyk. Gotuje się szybciej, co jest wygodne. Aby mięso mielone nie wyschło, można dodać śmietanę, zimne masło w drobnej kostce, smalec lub tłuszcz z kurczaka. Ci, którzy chcą czegoś chudszego, mogą dodać startą marchewkę lub nawet ugotowany na parze i posiekany szpinak.
Mięso mielone do przygotowania cukinii należy podsmażyć i dusić z cebulą i pomidorami. Pozostawić do lekkiego przestygnięcia, ułożyć w kupę np. cukinię, pokroić w plasterki i posypać łatwo topiącym się serem – pizzą mozzarellą lub drobno startym twardym serem. Następnie należy włożyć cukinię z mięsem mielonym do dobrze nagrzanego piekarnika pod górnym grillem, aż ser się roztopi. Mięso mielone można również duszić w jasnym beszamelu, nie tylko w pomidorach.
Do przygotowania cukinii w najprostszej formie, gdy cukinię pokroimy w plasterki (przeczytaj o tym poniżej), idealnie sprawdzi się zimny nadzienie z twarogu lub serka śmietankowego, solonego i wymieszanego z czosnkiem i posiekanymi ziołami. Lepiej jest mieszać suchy twarożek ze śmietaną; miękki i tłusty twarożek można stosować bez zmian. W misce dobrze mieszamy twarożek lub ser z ziołami i łyżką ostrożnie układamy kopczyk na cukinii. Nadzienie możesz udekorować plasterkiem czerwonej słodkiej papryki lub ostrej papryki, jeśli lubisz ostre.
Domowe grube mięso mielone do farszu cukinii
Główna trudność w przygotowaniu nadziewanej cukinii
Na drodze do udanego przygotowania cukinii z mięsem mielonym możesz napotkać pewne pułapki. Sam owoc cukinii jest dość mocny, jest w stanie przetrwać zarówno wysokie temperatury, jak i długie przetwarzanie, ale prędzej czy później cukinia szybko i nagle zamienia się w galaretę. Powinieneś starać się tego unikać. Jak prawidłowo zrobić cukinię z mięsem mielonym?
Mięso mielone może wymagać długiego czasu gotowania, ale cukinia, zwłaszcza młoda, w ogóle tego nie potrzebuje; Oprócz tej okoliczności cukinia nie ma jasnego, wyraźnego smaku, nawet w porównaniu do swojego najbliższego krewnego, ogórka. Trzeba z niego wyciągnąć ten smak. Reakcja Maillarda – pomiędzy aminokwasami i cukrami w temperaturze od 160°C, w wyniku której otrzymujemy skórkę chleba, aromat grilla i palonej kawy – również tutaj świetnie się sprawdza. Powierzchnia cukinii szczęśliwie pokryta jest jasnymi, rumianymi bąbelkami, co nadaje jej wspaniałej elegancji, a jednocześnie wyrazistego, bardzo przyjemnego smaku. Pozostaje dowiedzieć się, jak połączyć krótkotrwałe ogrzewanie w wysokiej temperaturze z długotrwałym ogrzewaniem w niskiej temperaturze, często potrzebnym w przypadku mięsa mielonego.
Cukinia zapiekana z mięsem mielonym w piekarniku, przepis znajdziesz tutaj
Metody przygotowania cukinii z mięsem mielonym, możliwe formaty cukinii
Rozważmy możliwe formaty dań z cukinią. Cukinię można nadziewać kółkami (podkładkami), kolumnami i łódeczkami. W przypadku dwóch pierwszych opcji odpowiednia jest dowolna cukinia – młoda i stara, mała i duża dla łodzi – tylko młoda. Od razu zauważmy, że nie ma różnicy w przygotowaniu cukinii i cukinii; jeśli obierzesz skórę, rozróżnienie ich jedynie smakiem jest prawie niemożliwe. Młode cukinie ze skórką częściej wykorzystuje się do różnych gulaszy i ratatouille, tylko do dekoracji, ale można je też łatwo nadziewać.
Cukinia w kręgach, jak znaleźć do nich podejście
Najprostszą opcją o doskonałym smaku są plastry cukinii. Nadzienie przygotowuje się osobno, danie składa się z dwóch niezależnych części, które następnie można szybko upiec razem pod grillem oraz pod serem lub sosem. Jak to się robi? Bardzo proste.
Lepiej jest wziąć średniej wielkości cukinię o średnicy 7-8 (nie więcej niż 10) cm z wciąż miękkimi nasionami, ponieważ nie trzeba usuwać rdzenia. Młodej cukinii o cienkiej skórce nie trzeba obierać. Cukinię należy umyć, wytrzeć i pokroić w krążki o grubości około 1,5 cm. Jeśli gotujesz dla dwojga, możesz zrobić to na patelni, jeśli jesteś w grupie, wygodniejszy będzie piekarnik.
Plasterki cukinii na patelni
- W przypadku patelni lepiej posypać cukinię mąką. Na płaski talerz lub deskę wysyp łyżkę mąki i wciśnij w mąkę po obu stronach plasterki cukinii. Dzięki temu będą bardziej rumiane.
- Na patelnię wlać obficie rafinowany olej roślinny, dobrze go rozgrzać i ciasno ułożyć plasterki cukinii. Smażyć na średnim ogniu, aż lekko się zarumieni, następnie odwrócić. Lepiej posolić już przygotowaną cukinię.
Plasterki cukinii w piekarniku
- Rozgrzej piekarnik do 200°C, włączając termoobieg. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj olejem, najlepiej oliwą z oliwek.
- Plasterki cukinii ułóż ciasno na blasze do pieczenia, posyp solą i suszonymi ziołami, np. prowansalskimi.
- Nasmaruj krążki oliwą z oliwek za pomocą pędzla i umieść je na średnim poziomie. Zwykle wystarczy 20 minut, na powierzchni cukinii powinny pojawić się charakterystyczne brązowe bąbelki niczym ser. To wystarczy.
W obu przypadkach – na patelniach i piekarnikach – można na tym poprzestać, ale lepiej zrobić jeszcze krok do przodu. Gdy cukinia jest jeszcze gorąca, posyp ją cienko pokrojonym czosnkiem i posiekanymi ziołami – pietruszką, kolendrą lub bazylią – posyp octem i ciesz się doskonałą przystawką, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można też włożyć cukinię do słoika, zalać oliwą i dość długo potrzyma w lodówce.
Cukinię pokroić w plasterki w celu dalszego przygotowania
Tradycyjny format cukinii do farszu
Paluszki to jedna z najbardziej tradycyjnych metod gotowania nadziewanej cukinii. Starsi ludzie pamiętają ją w wykonaniu matek i babć. Wykonuje się go zarówno na patelni, jak i w piekarniku, i sekwencyjnie w obu.
- Na kolumny weź dość dużą cukinię i pokrój ją w cylindry o wysokości 6-7 cm. Środek wycina się wąskim nożem lub wybiera się łyżką.
- Powstałą studzienkę wypełnia się mięsem mielonym zmieszanym z cebulą i ugotowanym (lub namoczonym) ryżem.
- Następnie kolumny panieruje się na końcach w mące i szybko smaży na patelni na rozgrzanym oleju, podobnie jak krążki cukinii.
- Smażoną cukinię ciasno układa się na tej samej patelni, jeśli ma wysokie krawędzie, lub w naczyniu do pieczenia i zalewa sosem. Najpopularniejszym sosem jest śmietana zmieszana z solą i łyżką mąki. Szczególnie gęstą śmietanę można rozcieńczyć wodą, natomiast niskotłuszczową i płynną śmietanę można pozostawić bez zmian. Jeśli śmietana nagle osiągnie zawartość tłuszczu 30% lub wyższą, nie ma potrzeby dodawania mąki, sos nie będzie się zsiadał.
- Przykryj patelnię szczelnie pokrywką i duś cukinię na małym ogniu przez około pół godziny. Włóż naczynie do pieczenia lub blachę z cukinią do piekarnika nagrzanego do 180 °C na 20-30 minut, z reguły to wystarczy.
- Gotową cukinię warto posypać odrobiną posiekanych ziół i czosnku.
- Można też posypać serem, rozgrzać piekarnik do 220°C i trzymać w tej temperaturze kilka minut na sam koniec.
Inną prostą opcją na sos z cukinii jest sok pomidorowy, doprawiony do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i ziołami. Podczas nalewania sosu nie powinien on sięgać szczytu kolumn cukinii o półtora centymetra.
Przygotowanie kolumn cukinii (kubek/kubek) do nadzienia mięsem mielonym
Łódeczki z cukinii do farszu, na czym polega ich piękno
Do cukinii nadziewanej łódeczkami potrzebne są tylko młode, średniej wielkości okazy o długości 15-18 cm.
- Cukinię należy przyciąć tylko od strony ogona, przeciąć wzdłuż na dwie połówki i z każdej połówki za pomocą łyżki wybrać środek, a następnie wypełnić kupą mięsa mielonego.
- Takiej cukinii nie trzeba smażyć wcześniej, wystarczy od razu włożyć ją do piekarnika nagrzanego do 180°C na 25-30 minut.
- Do takiej cukinii dobrze jest przygotować sos, zimny ze śmietany i ziół lub gorący ze śmietanki i sera pleśniowego. Sprawdzą się również sosy pomidorowe.
Opowiem ci trochę więcej o mięsie mielonym na łódeczki z cukinii, chociaż w przypadku krążków i kolumn cukinii można je przygotować zgodnie z proponowanym przepisem.
- Na patelni dobrze rozgrzej olej, dodaj mięso mielone (nie więcej niż 500 g, inaczej nie będzie się rumienić) i smaż na dużym ogniu, ciągle obracając i rozbijając grudki szpatułką lub widelcem.
- Gdy się zrumieni, dodać drobno posiekaną cebulę i dalej…