Jak gotować chakhokhbili z kurczaka
Andriej Bugajski 31 sierpnia 2022 r4,77 (13)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Chakhokhbili to tradycyjna technologia gotowania w kuchni gruzińskiej i całkowicie tradycyjne danie kuchni radzieckiej przyrządzane wyłącznie z kurczaka, co w rzeczywistości jest błędne.
Rzeczywiście, w Gruzji często przygotowują chakhokhbili z bażanta – khokhobi, ale technologię można rozszerzyć na wszystko. Chodzi o to, aby główny składnik dusić w kwaśnym sosie cebulowym – początkowo była to tylko cebula z octem winnym, później do przepisu dodano pomidory, bez których nie sposób sobie obecnie wyobrazić kuchni gruzińskiej.
Kurczak i inne Obecnie chakhokhbili jest najczęściej przygotowywane z kurczaka, ponieważ bażantów nie jest już tak dużo. Należy pamiętać, że klasyczny gruziński kurczak to nie siniczy karzeł z fermy drobiu, ale gruby, tłusty i żółty ptak o wadze dwóch kilogramów. Dlatego metody przygotowania chakhokhbili z dorosłego i młodego kurczaka znacznie się różnią, o tym później. Do tak dużego kurczaka potrzebne będzie jeszcze pół kilo cebuli, kilogram pomidorów, zioła i przyprawy.
Technika sygnowana W kuchni gruzińskiej istnieje jedna charakterystyczna technika przyrządzania drobiu, rzadko spotykana i niemal unikalna. Jego istota polega na tym, że umytą, osuszoną i posiekaną tuszkę (skrzydło, podudzie, udo przecięte na pół, trzy odcinki piersi wraz z kością kilową, dwie części kalenicy, jeden ogon dla amatorów – łącznie 19 sztuk) umieszcza się w ciężkim rondelku z grubym dnem i najpierw dusimy na małym ogniu bez dodawania wody i oleju. Z kurczaka wytapia się tłuszcz i uwalnia sok, który wlewa się do osobnej miski.
Sposób przygotowania Następnie do kurczaka dodajemy cebulę, w kuchni gruzińskiej jest ona zawsze drobno posiekana, zwiększamy ogień do dużego i kawałki smażymy razem z cebulą aż do jasnobrązowego koloru, stopniowo dodajemy odsączony, roztopiony tłuszcz i sok, porcjami, żeby się nie spalić. W tym czasie usuń skórkę z pomidorów, usuń nasiona, jeśli pomidory nie są bardzo mięsiste, i dodaj je do smażonego kurczaka i cebuli. Następnie wszystko dusi się aż do ugotowania, na koniec dodaje się świeże pikantne zioła – koperek, cząber, pietruszkę, kolendrę, bazylię, ostrą paprykę w tolerowanych ilościach (w zachodniej Gruzji – w niedopuszczalnych ilościach) i gotować na wolnym ogniu przez kolejne 2-3 minuty. Wiadomo, że młody kurczak nie jest aż tak tłusty i nie da się z niego wiele wycisnąć. Dlatego też w tym przypadku w rondelku roztapiamy ghee, podsmażamy w nim cebulę, następnie dodajemy kawałki kurczaka i razem smażymy, dalej w tekście jak wskazano powyżej. Takie chakhokhbili można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno – samo danie doskonale żeluje i bardzo dobrze prezentuje się na stole, nawet na śniadanie po wieczornej hulance.
Wariacje
Chakhokhbili jest również gotowane z podrobów z kurczaka, jest bardzo smaczne; zużywają jeszcze więcej cebuli i pomidorów niż do kurczaka – na jeden zestaw podrobów potrzeba 3-4 cebul i pół kilograma pomidorów. Chakhokhbili z jagnięciny przygotowywane jest w zwykły sposób zarówno z ziemniakami, jak i bez nich. Mięso musi być tłuste, aby można je było smażyć na własnym wytopionym smalcu. Mięso zaczynają smażyć na suchej patelni, gdy tylko tłuszcz zacznie się topić, dodajemy drobno pokrojoną cebulę, następnie pomidory, często wcześniej ugotowane i przetarte przez sito (w Gruzji lubią dokładne przygotowanie, to jeden z najważniejsze kryteria oceny jakości) i wszystko razem zagotować. Pod koniec gotowania dodać dużo różnych pikantnych ziół i zmiażdżony czosnek. Mięso, cebulę i pomidory pobiera się w stosunku 1:1:2, jeśli dodaje się ziemniaki, to kosztem połowy pomidorów. Ciekawostką jest Chakhokhbili z dużej ryby smażonej na rożnie – jesiotra lub łososia. W przypadku tego chakhokhbili cebulę smaży się osobno na roztopionym maśle, następnie duszi się ją w białym occie winnym rozcieńczonym na pół wodą, a w tej duszonej kwaśnej cebuli umieszcza się na kilka minut kawałki ryby. I na koniec, żeby nie urazić wegetarian. Oczywiście chakhokhbili może być wegetarianinem. Następnie przygotowuje się go z cebuli duszonej na maśle, do której dodaje się w dużych kawałkach ziemniaki, a po 10-15 minutach obrane pomidory. Na koniec jak zwykle sporo pikantnych ziół i ostrej papryki, więcej niż w wersji mięsnej.
Inne kursy mistrzowskie Andreya Bugaisky’ego
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #Kuchnia gruzińska #jak gotować #Andrey Bugaisky #masterclass #chakhokhbiliPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
11 września 2023 r
Po raz drugi w swoim długim życiu przeczytałam odpowiedni przepis na chakhokhbili. Szacunek dla autora!
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych