Przepisy czasami nie wskazują, jakiej cebuli należy użyć, co jest całkowicie błędne. Zastanówmy się, co ugotować z białą lub żółtą cebulą, do czego użyć czerwonej, gdzie umieścić zieloną cebulę i jakie jest piękno szalotki.
Najbardziej znana i popularna jest cebula żółta.
Żółta cebula jest uniwersalna. Jeśli nie wiesz, który wybrać, kup go w sklepie. Świeże i surowe ma ostry smak, który łagodzi się po ugotowaniu. Doskonale karmelizuje, a im dłużej go gotujesz, tym staje się słodszy.
Można go stosować niemal zawsze, jednak szczególnie dobrze sprawdza się w potrawach długogotowanych – gulaszach, zupach, duszonych mięsach i potrawach warzywnych. Z odmiany Exhibition przyrządza się najlepszą francuską zupę cebulową.
Żółta cebula
Biała cebula
Cebulę białą można stosować w taki sam sposób jak cebulę żółtą. Tyle że ma ostrzejszy aromat, cieńszą skórkę i zawiera więcej wody.
Biała cebula jest ulubioną cebulą kuchni meksykańskiej, ponieważ dobrze smakuje na surowo. Jego konsystencja sprawia, że idealnie nadaje się do salsy i innych surowych mieszanek.
Biała cebula
Najpiękniejsza i najjaśniejsza – czerwona cebula
Najpiękniejsza ze wszystkich cebul, cebula czerwona słynie z bogatej barwy, łagodnego smaku i aromatu. Dobrze jest stosować na surowo: do sałatek i przekąsek, jako składnik burgerów. Można go również poddać obróbce cieplnej, jednak smak i aromat stają się mniej wyraźne.
Czerwona cebula
Szczególnym tematem jest cebula jałtańska
Obecnie na rynku często sprzedaje się „cebulę jałtańską”. Ale nie może być tego tak dużo, ponieważ prawdziwa cebula jałtańska rośnie tylko na małej działce, zbiera się nie więcej niż 100-150 ton w sezonie. Cebula jałtańska wymaga specjalnej gleby, określonej długości światła dziennego i temperatury powietrza. Do tego staranna pielęgnacja – o każdą żarówkę dba się jak o małe dziecko. To nie jest produkt masowy!
Cebula jałtańska jest okrągło-płaska, bardzo soczysta i ma niezwykle grube łuski. Eksperci twierdzą, że powinna być ich pewna liczba: 5-7, grubość co najmniej 5 mm, kolor wewnętrznych łusek jest jasnoróżowy, prawie biały, górne są czerwono-fioletowe. I nie można jej długo przechowywać: w specjalnie utkanych warkoczach przetrwa najwyżej do stycznia, dlatego nie ma ubiegłorocznych zbiorów cebuli w Jałcie!
Szczyt zbiorów cebuli w Jałcie przypada na koniec lipca i początek sierpnia. Uwaga na podróbki! Przedsiębiorczy sprzedawcy nie tylko podają inne odmiany cebuli jako cebulę jałtańską, ale także je podrabiają. Cebula biała, przypominająca swoim spłaszczonym kształtem cebulę jałtańską, malowana jest tuszem.
Cebula jałtańska jest tradycyjnie używana do sałatek warzywnych. Dla wyjątkowej, południowej wyjątkowości kotletów, dodaj go do mięsa mielonego. Można także upiec lub zgrillować całą cebulę. I oczywiście jedz go w naturalnej postaci.
Cebula Jałta
Słodka cebula w dowolnym kolorze
Słodka może być nie tylko czerwona cebula jałtańska, ale także żółta i biała. I nie chodzi tu o ilość cukru w warzywie. Najważniejszą rzeczą jest ilość olejków eterycznych zawierających siarkę, które odpowiadają za ostrość. Słodkie odmiany cebuli zawierają mniej tych olejków. Więc kiedy to wyczyścisz, nie będziesz płakać!
Użyj słodkiej cebuli do przygotowania różnych sałatek. Nawet najprostsza mieszanka ogórków, pomidorów i cebuli z pachnącym olejem słonecznikowym to już święto. Słodka cebula jest prawie zawsze duża i ciężka.
Wielobarwne słodkie cebule
Rozbrykany i młody – zielona cebula
Wiosenne zielone cebule mają silniejszy aromat niż letnie. Cebulka to symbol początku lata – czasu świeżych sałatek i chłodników (okroshka, botvinya i barszcz).
Cebulę zieloną stosuje się do sałatek, podaje się z nią zupy, przygotowuje się z niej nadzienia do ciast i pasztetów. Jeśli cebula jest gorzka, drobno ją posiekać i smażyć na maśle przez 2-3 minuty. Uwaga: białe kłącze i początek zielonych łodyg są bardziej aromatyczne w smaku niż same łodygi i gotują się szybciej.
Zielone cebule
Jeszcze cieńszy i jaśniejszy – szczypiorek
Szczypiorek (szczypiorek, cebula skoroda, cebula sibulet) jest krewnym zielonej cebuli. Ma cienkie, pachnące i niezbyt ostre zielone łodygi.
Szczypiorku nie należy gotować: straci smak i chrupkość. A świeże dodaje się do sałatek, zup, gulaszy warzywnych, jajecznicy i omletów. Drobno posiekanym szczypiorkiem można ozdobić dowolne przygotowane danie. Często jest nawet przygotowywany na zimę: na Kaukazie jest suszony, a na Syberii solony.
Szczypiorek
Do tego cebula – elegancka szalotka
Jeśli nigdy nie używałeś szalotki w domu, czas zacząć. Jedna z francuskich książek kucharskich mówi, że szalotka to składnik, który sprawia, że danie naprawdę smakuje jak restauracja.
Szalotki stosuje się w przepisach, w których słodkawy smak cebuli nie jest potrzebny, ponieważ w szalotkach prawie nie ma cukru.
Z cebul szalotki przyrządza się pikantne sosy, a marynowaną i bardzo drobno posiekaną szalotkę wykorzystuje się do sosów sałatkowych. Rzadko używa się go na surowo – do wykwintnych sałatek dodaje się tylko warzywa, zaskakująco delikatne i aromatyczne.
Szalotka
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #cebula #zielona cebula #szczypiorek #cebula #Olga Zakharova #szalotkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych