Jak gotować ananasa, nie wyrzucając niczego: instrukcje krok po kroku

Jak gotować ananasa, nie wyrzucając niczego: instrukcje krok po kroku

Jak gotować ananasa, nie wyrzucając niczego: instrukcje krok po kroku

Ksenia Woroncowa 07 grudnia 2022 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Ananas to piękny tropikalny owoc, który jest równie pyszny, spożywany na świeżo lub gotowany. Przygotowaliśmy rekomendacje dla każdego, kto chce ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Zrobienie tego z ananasem jest dość łatwe.

Jak gotować ananasa

Krok pierwszy: obierz ananasa

Oto dojrzały, aromatyczny ananas. Piękne i królewskie. Aby zjeść miąższ lub coś z niego ugotować, należy obrać owoc. Jest to łatwiejsze niż się wydaje. Oto krótki podstawowy przewodnik:

  1. Pierwszym krokiem jest odcięcie liści. Połóż ananasa na boku na desce do krojenia, weź ostry nóż i odsuń go na odległość 1-2 centymetrów od zielonej korony ananasa. Odetnij go i odłóż na bok.
  2. To samo zrób z podstawą owocu, tak aby można było go ustawić pionowo. Cofnij się o te same 1-2 centymetry od dołu.
  3. Teraz odwróć ananasa – będzie stabilny na każdym z okrągłych nacięć.
  4. Skórkę nacinamy pionowo, przesuwając nożem od góry do dołu – w paski. Staraj się pozostawić jak najwięcej miąższu. Skórki też odłóż na bok – wrócimy do nich później.
  5. Pozostają oczy. Można je usuwać pojedynczo za pomocą małego, ostrego noża – wycinając ten sam ruch okrężny, co w przypadku ziemniaków.

Obieranie ananasa nie jest takie trudne, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.
Obieranie ananasa nie jest takie trudne, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie przeczytaj nasze szczegółowe instrukcje dotyczące profesjonalnego obierania ananasa. Jest też krótki, ale bardzo przejrzysty film.

Krok drugi: rozpraw się z miąższem

A więc obrałeś ananasa, czas zająć się najsmaczniejszą częścią – miąższem. Zacznijmy od tego, że dietetycy zalecają, aby w miarę możliwości spożywać ten tropikalny owoc na świeżo. To jedyny sposób, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści. Niegotowany ananas zawiera dużo błonnika potrzebnego naszym jelitom, witamin i minerałów. Sama witamina C w miąższu wynosi około 48 mg na 100 g produktu. Owoc jest również bogaty w witaminy B, A, E, PP, potas, wapń, mangan, fosfor, magnez i inne składniki odżywcze. Nie wierz, że ananas pomaga schudnąć – nie ma wyraźnych właściwości spalających tłuszcz, dlatego lepiej przestrzegać odpowiedniego reżimu sportowego i diety. Ale owoc zawiera enzymy, które pomagają rozkładać białka, co jest niezwykle przydatne w trawieniu.

Warto też pamiętać, że średni indeks glikemiczny ananasa wynosi 65. Osobom chorym na cukrzycę zaleca się ostrożne spożywanie tego owocu, gdyż jest dość słodki i może powodować skok insuliny. Przy dobrym zdrowiu można zjeść około 200 g ananasa dziennie – to norma zalecana przez dietetyków.

Dlatego pierwszą rzeczą, którą zalecamy, jest piękne pocięcie ananasa i podanie go na talerzu z owocami. Solo lub w połączeniu z innymi owocami. Istnieje kilka sposobów krojenia ananasa, nie będziemy się nad nimi szczegółowo rozwodzić. Ale mamy przewodnik, jak zrobić to pięknie. Zapisz go w swoich zakładkach – może przydać się na Nowy Rok.

Co ugotować z miąższu ananasa

Najczęściej ananas jest używany do deserów. Weźmy na przykład ciasto Pavlova. To bardzo delikatny letni deser, który w sezonie dekoruje się najczęściej świeżymi truskawkami i jagodami. Zimą można przygotować wersję tropikalną: z mango i ananasem. Według naszego przepisu.

Zimą zamiast świeżych jagód desery można ozdobić owocami tropikalnymi
Zimą zamiast świeżych jagód desery można ozdobić owocami tropikalnymi

Miłośnikom pieczenia gorąco polecamy opanowanie pizzy z kurczakiem i ananasem. Wcześniej uważano to za niemal egzotyczne, ale teraz fanów tropikalnych nut jest tak wielu, że pizza z ananasem znajduje się w menu każdej pizzerii (zwykle o kryptonimie „hawajska”). Tak, zamówienie gotowego dania w domu jest łatwiejsze niż wyrabianie ciasta i przygotowywanie nadzienia. Ale wierzcie mi, domowej pizzy ze świeżymi, a nie z puszki, ananasami nie da się porównać z sieciową.

Jeśli masz ochotę na lekką, ale niepowtarzalną przekąskę na stole, przygotuj sałatkę z ananasem. Mamy dwie wersje: sałatkę z grillowanym kurczakiem i orzechami włoskimi oraz cytrusową z granatem i dressingiem jogurtowym. Oba przepisy wymagają ananasa w puszkach, ale można je dostosować i dodać świeże owoce.

Na koniec jako danie główne można podać panazjatycką zupę mango z ananasami. Chłodne i pikantne – dokładnie to, czego potrzebujesz na zimę.

Krok trzeci: Powrót do skórki ananasa

Gotowanie skórki ananasa nie jest naszym pomysłem, ale dość powszechną praktyką. Tym samym w Meksyku od dawna istnieje tepache – tradycyjny napój fermentowany na bazie skórki ananasa i cukru trzcinowego. Nieco przypomina kwas chlebowy. W ojczyźnie tepache istnieje wiele przepisów i odmian. Początkowo wytwarzano go głównie z kukurydzy, obecnie coraz częściej robi się go ze skórek ananasa. Tepache jest często sprzedawany na ulicy, pijany na zimno, czysty lub zmieszany z sodą. Biorąc pod uwagę, że jest to napój fermentowany, zawiera aż 3% alkoholu.

Tepache – meksykański kwas chlebowy na bazie skórek ananasa
Tepache – meksykański kwas chlebowy na bazie skórek ananasa

Do przygotowania tepache w domu potrzebna jest skórka z jednego dużego ananasa (można też użyć twardego rdzenia), około 200 g cukru (zwykłego, ale lepszego niż trzcinowy), 2 litry wody oraz przyprawy – cynamon, goździki, gwiazdka anyż. Przyprawy – wyłącznie na Twoje życzenie. W pojemniku o odpowiedniej wielkości należy wymieszać wodę, skórki (ananas należy umyć przed krojeniem) i przyprawy, następnie przykryć gazą i pozostawić do zaparzenia na dwa do trzech dni. Kiedy bąbelki staną się zauważalne, możesz spróbować. Zatrzymaj się na stopniu fermentacji, który uważasz za najsmaczniejszy.

Ze skórki ananasa sporządza się także nalewki i niesfermentowany napój. Ta ostatnia jest rodzajem herbaty. Skórki ananasa należy zalać czystą wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Można dodać cukier i przyprawy. Podawać schłodzone do mięs lub stosować jako bazę do sosów, marynat i deserów – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest tropikalna nuta.

Krok czwarty: Co możesz zrobić z koroną ananasową

Tutaj jest nieco mniej opcji. Jako dekorację najlepiej wykorzystać liście ananasa. Na przykład do koktajli w wysokich, pięknych szklankach. Lub talerze z zimnymi przystawkami – w tym przypadku na środku kompozycji umieść pokrywkę ananasa z liśćmi, a wokół niej ułóż owoce (ten sam ananas), ser i pokrojone wędliny. Z korony ananasa można też wyrosnąć…ananas! Ale lepiej poszukać instrukcji, jak to zrobić, na wyspecjalizowanych stronach.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ananas #oszczędna gospodyni domowa #jak gotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja