Jak długo należy gotować grzyby przed smażeniem?

Jak długo należy gotować grzyby przed smażeniem?

Jak długo należy gotować grzyby przed smażeniem?

Olga Siutkina 8 października 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Jak długo należy gotować grzyby przed smażeniem i czy jest to konieczne? Pytanie nie jest proste, odpowiedzi nie są jednoznaczne. Od tamtego urodzajnego okresu, kiedy grzyby rosły w ekologicznie czystych miejscach, minęło już sporo czasu. To nasi przodkowie nie bali się zbierać grzybów wzdłuż drogi, po której poruszały się tylko wozy z końmi, i to i to nieczęsto. Warto teraz pomyśleć i dokładnie przemyśleć, które grzyby trzeba ugotować, a które wysłać od razu na patelnię.

Jak długo należy gotować grzyby przed smażeniem?

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Czy grzyby gotuje się przed gotowaniem?
  • Czy muszę gotować suszone grzyby przed smażeniem?
  • Czy muszę gotować mrożone grzyby przed smażeniem?
  • Czy musisz gotować chińskie grzyby drzewne?
  • Jak grzyby jadalne mogą być niebezpieczne?
  • Niebezpieczne błędne przekonania na temat gotowania grzybów
  • Jak gotować grzyby?
  • Co zrobić z bulionem?

Czy grzyby gotuje się przed gotowaniem?

Sam zbierasz grzyby, kupujesz je na targu czy w sklepie? To pierwsze pytanie, po którym możesz zdecydować, czy ugotować grzyby.

Grzyby, niczym gąbka, chłoną z otoczenia absolutnie wszystko, a są to związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia. W zakresie, w jakim powietrze i gleba w miejscach zbierania grzybów są zanieczyszczone, mogą one być niebezpieczne do spożycia.

Najbezpieczniejsze grzyby to grzyby kupowane w sklepie. Uprawia się je na specjalnie przygotowanej glebie, w czystych warunkach. Dziś istnieje cała lista grzybów uprawianych sztucznie. Są to pieczarki, boczniaki, boczniaki, grzyby miodowe, shiitake i enoki. Grzyby kupowane w sklepie są organiczne i nie wymagają wstępnego gotowania, można je od razu ugotować, a niektóre można nawet zjeść na surowo.

Drugimi najbezpieczniejszymi grzybami mogą być grzyby zbierane przez Państwa osobiście w miejscach przyjaznych dla środowiska, z dala od dróg, miejsc aktywnego wypoczynku i zamieszkania.

Jeśli jesteś kompetentnym zbieraczem grzybów, posiadającym doświadczenie i wiedzę, a zbiory leśne zbierane są w miejscach przyjaznych dla środowiska, takich grzybów nie trzeba gotować przed gotowaniem. A jeśli Twój wewnętrzny głos podpowiada Ci, że musisz zachować ostrożność, lepiej nie kusić losu. A przed przygotowaniem ulubionych potraw ugotuj grzyby.

Ale nie wszyscy, którzy lubią jeść smażone ziemniaki lub robić zupę, idą z koszem do dziewiczych lasów. Sprzedawcy na targach i uliczni aktywnie oferują prezenty natury w sezonie grzybobrania, ale nikt nie powie Ci prawdy, gdzie te dary zebrali.

Szczególnie niebezpieczne są grzyby zebrane w pobliżu drogi. Kurz, spaliny – wszystko będzie w ciele grzybów i na grzybach. Być może sam nie zbierałbyś grzybów w takich miejscach. Ale mogą zebrać wszystko na sprzedaż, tak naprawdę tego nie zrozumieją. I oczywiście należy je ugotować, aby wszystkie trucizny dostały się do wody.

Czy muszę gotować suszone grzyby przed smażeniem?

Suszone grzyby należy ugotować przed gotowaniem.
Suszone grzyby należy ugotować przed gotowaniem.

Suszone grzyby należy namoczyć, a następnie ugotować przed smażeniem lub inną metodą gotowania. Inaczej nie będą gotowi.

Suszone grzyby są dokładnie myte i pozostawiane w zimnej wodzie od godziny do sześciu godzin, w zależności od stopnia wysuszenia grzybów. Następnie grzyby wraz z płynem, w którym się moczyły, przenosi się do rondla i po ugotowaniu gotuje przez 25-30 minut. Po ugotowaniu woda jest spuszczana, a grzyby smażone.

Czy muszę gotować mrożone grzyby przed smażeniem?

Grzyby mrożone niczym nie różnią się jakością od świeżych. I podobnie jak świeże, można je zbierać w najbardziej nieprzewidywalnych miejscach. Dlatego konieczne jest gotowanie mrożonych grzybów przed smażeniem. Ponadto, jeśli grzyby zostały zamrożone w całości, duże, aż do całkowitego rozmrożenia, należy je pokroić na kawałki wygodne do smażenia.

Czy musisz gotować chińskie grzyby drzewne?

Grzyb chiński – muer – sprzedawany jest w supermarketach w postaci suszonej i należy go przygotować przed użyciem. Muer można jeść na surowo – grzyb moczy się w ciepłej wodzie, myje, zalewa zimną wodą i pozostawia na 12 godzin. Następnie woda jest spuszczana, grzyby solone do smaku, doprawiane octem, a muer jest gotowy do spożycia. Proces można przyspieszyć, namocząc przez 2 godziny, a następnie gotując przez 15 minut.

Jak grzyby jadalne mogą być niebezpieczne?

Grzyby jadalne mogą być niebezpieczne z wielu powodów
Grzyby jadalne mogą być niebezpieczne z wielu powodów

Grzyby pochłaniają wszystko ze środowiska – azotany z gleby, gazy spalinowe z powietrza. Dlatego należy starać się je zbierać w miejscach przyjaznych środowisku i nie ufać przypadkowym sprzedawcom. Stare, zgniłe grzyby mogą być niebezpieczne; gromadzą się w nich toksyny. Grzyb robakowy nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale mogą go jeść tylko ludzie absolutnie niewrażliwi. Grzyb ugryziony przez małe gryzonie jest znacznie bardziej niebezpieczny – mogą być nosicielami chorób.

Grzyby jadalne różnią się wyglądem od trujących, jednak niektóre rodzaje grzybów potrafią mutować i wtedy nawet doświadczeni grzybiarze nie są w stanie ich rozróżnić.

Dość często pojawia się pytanie: czy grzyby można podawać dzieciom, a jeśli tak, to w jakim wieku? Grzyby są produktem dość ciężkim, choć nazywane są „mięsem leśnym” do drugiego roku życia, lepiej w ogóle nie wprowadzać ich do diety. Od drugiego roku życia można podawać tzw. grzyby cywilizowane uprawiane przemysłowo – pieczarki, boczniaki. A aby grzyby przyniosły więcej korzyści niż szkód, należy je zmiażdżyć.

Grzyby leśne można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu siódmego roku życia, jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony przewodu pokarmowego.

Niebezpieczne błędne przekonania na temat gotowania grzybów

Nie wierz w ludowe znaki rozpoznające trujące grzyby: jeśli posypujesz trujące grzyby solą, sól zmieni kolor na żółty; że grzyby trujące mają lepką skórkę, szarawy korzeń i nieprzyjemny zapach; miąższ ciemnieje po przecięciu; że srebrna łyżka po wrzuceniu do garnka z gotującymi się grzybami ściemnieje, a cebula zmieni kolor na niebieski, jeśli jest trująca. Również skupienie się na mleku, które powinno się zwarzyć, jeśli natkniesz się na trującego grzyba, jest obarczone złymi konsekwencjami.

Niebezpiecznym błędnym przekonaniem jest, że wszystkie trujące grzyby mają nieprzyjemny zapach i gorzki smak.

Nie można ufać powszechnemu przekonaniu, że jeśli grzyb zostanie ugryziony przez owady, robaki lub ślimaka, to jest on jadalny.

Nie eksperymentuj z gotowaniem grzybów z solą i octem: nie pomoże to zneutralizować trujących grzybów.

Jak gotować grzyby?

Grzyby należy ugotować w dużej ilości wody, aby grzyby w niej pływały
Grzyby należy ugotować w dużej ilości wody, aby grzyby w niej pływały

Grzyby szybko się psują, dlatego wychodząc z lasu lepiej je uporządkować. Usuń robaki i zwiotczałe, wybierz ślimaki, liście, gałązki, igły świerkowe lub sosnowe. Musisz zabrać do domu tylko świeże i mocne grzyby.

W domu grzyby, zarówno zebrane samodzielnie, jak i zakupione, należy rozłożyć w jednej warstwie i posortować według rodzaju, odmiany i wielkości.

Grzyby blaszkowate moczy się przed gotowaniem.

Posortowanym grzybom odetnij korzenie, a od dużych grzybów oddziel łodygi i kapelusze. Małe grzyby gotuje się w całości, a średnie i duże kroi się na kawałki. Nóż do czyszczenia grzybów powinien być ostry i najlepiej ze stali nierdzewnej.

Pieczarki przekładamy na durszlak lub sito i myjemy, wielokrotnie zanurzając je w wiadrze lub głębokiej misce z zimną wodą. Nie zaleca się długotrwałego przechowywania grzybów w wodzie. Po przygotowaniu grzybów włóż je do rondla i zalej wodą. Patelnia powinna mieć dużą objętość, aby grzyby pływały i można je było łatwo wymieszać łyżką.

Zagotuj grzyby i zmniejsz ogień. Gotuj na średnim ogniu przez 10 do 20 minut, usuwając tworzącą się pianę, wraz z którą unosi się dużo zanieczyszczeń i brudu. Po ugotowaniu odcedź wodę przez durszlak i pozostaw grzyby na durszlaku na chwilę, aż woda całkowicie odcieknie. Gotowane grzyby są gotowe do smażenia, duszenia i przygotowywania bulionu do zup.

Co zrobić z bulionem?

Rosół, wywar uzyskany po wstępnym ugotowaniu grzybów przed smażeniem lub innym przygotowaniem, uważany jest za pierwszy bulion i jest wylewany. W końcu do tego wywaru weszły toksyny – taki był cel wywaru.

Jeśli trzeba ugotować zupę z bulionem grzybowym, gotuje się drugi, czysty bulion, który doprawia się składnikami zgodnie z przepisem.

Przy okazji. Potrawy z grzybów należy spożywać w dniu ich przygotowania. Smażone grzyby można zamrozić jako półprodukt w temperaturze 18-20 stopni i przechowywać w zamrażarce przez jeden do dwóch miesięcy.

Uwaga dla właściciela. Eksperci zalecają jedzenie grzybów w postaci pokruszonej – zmielonej przez maszynę do mięsa. W ten sposób nasz organizm wchłonie znacznie więcej przydatnych substancji.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #grzybyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja