Jak czyścić krewetki na różne sposoby? Obejrzyj instrukcje wideo
Olga Siutkina 18 listopada 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Problem szybkiego obierania krewetek czasami staje przed nawet doświadczonymi kucharzami. Z jednej strony zadanie jest dość proste, ale z drugiej strony istnieje wiele wskazówek, jak to zrobić przy minimalnym wysiłku i efektownych efektach.
Co przeczytać w artykule:
- Dwie zasady pysznych krewetek
- Czy głowy, nogi i muszelki należy wyrzucić?
- Co to za ciemne żyłki na krewetce? Czy należy je usunąć?
- Czego potrzebujesz do czyszczenia krewetek?
- Czyszczenie krewetek – instrukcja krok po kroku
Dwie zasady pysznych krewetek
Zanim zaczniesz czyścić krewetki, musisz pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują, że każde danie z krewetkami będzie pyszne.
Zasada 1. Krewetki muszą być świeże. Mogą to być krewetki surowe rozmrożone, które po zakupie przechowywano nie dłużej niż 48 godzin w temperaturze od 0 do +4 stopni, zawsze w zamkniętym pojemniku. Mogą to być także owoce morza zamrożone i rozmrożone (rozmrożone) przez noc w lodówce. Okres przechowywania krewetek w zamrażarce wynosi 6 miesięcy.
Rada. Praktyka pokazuje, że w sklepie lód najczęściej kładziony na lodzie jest już rozmrożony, a nie świeży. Dlatego bezpieczniej jest kupić produkt mrożony i samodzielnie go rozmrozić – przez noc w lodówce.
Szybkim sposobem na rozmrożenie krewetek jest umieszczenie ich w pojemniku z zimną wodą i kostkami lodu. Rozmrażanie zajmie 20–30 minut. Krewetki należy zamrażać i rozmrażać tylko raz!
Zasada 2. Wybierz świeże krewetki! Jak to zrobić? O świeżości surowych krewetek można decydować po ich wyglądzie – powinny być jędrne, półprzezroczyste i lekko błyszczące, bez silnego nieprzyjemnego zapachu. Najczęściej sprzedawane są z głową, ogonem i skorupą, których integralność wskazuje również na jakość produktu.
Wybierz świeże krewetki. Powinny być twarde, półprzezroczyste i lekko błyszczące, bez silnego nieprzyjemnego zapachu.
Czy głowy, nogi i muszelki należy wyrzucić?
Głowy, nogi, muszle i ogony krewetek nie muszą być wyrzucane, ale raczej włożone do torby na żywność i włożone do zamrażarki. Można z nich przygotować doskonały bulion do zup rybnych i owoców morza. Opłucz części krewetek zimną wodą przed włożeniem ich do zamrażarki. Można je przechowywać w lodówce do 3 miesięcy.
Co to za ciemne żyłki na krewetce? Czy należy je usunąć?
Wzdłuż górnej krawędzi krewetki biegnie ciemna żyła. To jest przewód jelitowy. Im większa krewetka, tym grubszy i wyraźniejszy jest ten narząd trawienny. U małych krewetek jest mały, więc ciemnej żyłki nie trzeba usuwać. Żyła zwykle prześwituje przez ciało skorupiaka. Jego kolor może być różny – od bardzo ciemnego, czarnego, po przezroczysty. Zależy to od tego, co zwierzę jadło przed złapaniem. Jeśli połkniesz tę część układu trawiennego, nic złego się nie stanie, ale ma gorzki smak i może dodać ziarnistej chrupkości.
Ciemną żyłkę (przewód jelitowy) biegnącą wzdłuż kręgosłupa krewetki należy usunąć przed gotowaniem, w przeciwnym razie nada potrawie gorzki smak.
Przez dolną część brzucha przebiega również żyła, ale zwykle nie jest ona usuwana. Ale jeśli przeszkadza, możesz oczywiście go również usunąć.
Rada. Zanim przystąpisz do usuwania przewodu pokarmowego, połóż obok siebie ręcznik papierowy – wygodnie będzie od razu położyć na nim usuniętą ciemną żyłkę i wytrzeć dostępne przybory kuchenne.
Czego potrzebujesz do czyszczenia krewetek?
- pojemnik z zimną wodą (z kostkami lodu)
- pojemnik na odpadki z obierania krewetek (jeśli przechowujesz je na bulion)
- pojemnik na obrane krewetki
- durszlak
- ostry mały nóż (może być nóż do warzyw)
- nożyczki kuchenne
- wykałaczka
- ręcznik papierowy
Przed czyszczeniem dokładnie rozmrozić zamrożone krewetki – wyjąć z zamrażarki i umieścić w komorze lodówki.
Czyszczenie krewetek – instrukcja krok po kroku
1. Opłucz krewetki w zimnej wodzie, odłóż na durszlak do odcieknięcia.
Rada. Podczas mycia krewetek usuń te, które są śliskie, mają silny rybi lub amoniakalny zapach lub wykazują oznaki zepsucia. Krewetki myjemy wyłącznie w zimnej wodzie. Jeśli umyjesz je gorącą wodą, staną się lepkie i gumowate.
Krewetki płuczemy wyłącznie w zimnej wodzie, jednocześnie usuwając zepsute – nadmiernie śliskie, o wyraźnym rybim zapachu lub zapachu amoniaku
2. Jedną ręką chwyć korpus krewetki, a kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki naciśnij, lekko obróć głowę (dokładna nazwa to głowotułów) i pociągnij głowę – łatwo oddzieli się od ciała – brzuch. Jeśli przygotowujesz bulion, odłóż głowę na bok.
3. Odwróć tułów krewetki brzuchem z nogami do siebie i łapiąc za nogi palcami (wszystkie na raz, parami lub naprzemiennie), ciągnąc w kierunku ogona, oderwij wszystkie nogi. Odchodzą bez problemu, razem z cienką skorupą. Umieść nogi obok głów, aby przygotować bulion.
4. Teraz musisz chwycić muszlę. Wsuń kciuk pod górną krawędź skorupy, w miejscu demontażu nóżek i pociągnij skorupę do góry. Usuń pierwszy brzuszny segment muszli i wykonaj to samo z wszystkimi pozostałymi. Innym sposobem jest użycie noża lub nożyczek do przecięcia muszli wzdłuż górnej krawędzi krewetki, w miejscu, przez które przechodzi żyła. Zegnij skorupę na dwie połowy i usuń ją. Nawiasem mówiąc, muszle można również wykorzystać do produkcji oleju krewetkowego.
Skorupę krewetki można usunąć na dwa sposoby: zahaczając palcami o krawędź skorupy i pociągając do góry, lub najpierw przecinając ją wzdłuż górnej krawędzi, jak na zdjęciu, dzieląc ją na dwie połowy, a następnie wyjmując
5. Usuń ogon. Ogon jest łatwy do usunięcia, wystarczy pociągnąć go kciukiem i palcem wskazującym, a odpadnie wraz z segmentem łuski. Jeśli nadal masz trudności, odetnij dolną część muszli.
Rada. Aby przygotować niektóre dania, nie trzeba usuwać ogona skorupiaka, dlatego przed obraniem całej krewetki przeczytaj uważnie przepis. Ogony krewetek wraz z resztą części trafią do bulionu.
6. Usuń ciemną żyłę – przewód pokarmowy. Miej pod ręką ręcznik papierowy.
Metoda 1. Nacięty
Dzięki tej metodzie na ciele krewetki pozostaje nacięcie.
a) małym ostrym nożem wykonaj nacięcie wzdłuż korpusu krewetki na głębokość 4-5 mm – tuż do poziomu przejścia przewodu pokarmowego – jest to widoczne.
b) podnieść żyłę czubkiem noża i pociągnąć. Możesz to zrobić palcami, w zależności od tego, co jest dla Ciebie wygodniejsze. Jeżeli przewód pokarmowy jest pęknięty, należy go usuwać kawałek po kawałku.
Metoda 2. Żadnego cięcia
Druga metoda usunięcia przewodu pokarmowego pozostawia krewetki nienaruszone.
a) weź wykałaczkę.
b) znajdź miejsce, gdzie biegnie żyła – jest widoczne. Krewetki nakłuj wykałaczką w środku brzucha, pod przewodem pokarmowym.
c) podnieść żyłę czubkiem wykałaczki i wyciągnąć ją. Może się rozciągnąć w całości lub złamać na pół – wówczas należy go chwycić palcami i wyjąć fragmentami.
W razie potrzeby żyłę usuwa się z dolnej części brzucha, stosując podobne metody.
Możesz usunąć żyłę jelitową z krewetki bez robienia nacięcia, ostrożnie podnosząc ją wykałaczką i ostrożnie wyciągając
7. Opłucz obrane krewetki w zimnej wodzie, aby usunąć resztki skorupy.
Lepiej jest natychmiast gotować owoce morza lub przechowywać je po oczyszczeniu w lodówce w temperaturze od 0 do + 4 stopni przez 24 godziny w szczelnym pojemniku lub przykryć folią spożywczą.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #krewetkiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych