Jak bez problemu zrobić domowy twarożek – z mleka i kefiru

Jak bez problemu zrobić domowy twarożek – z mleka i kefiru

Jak bez problemu zrobić domowy twarożek – z mleka i kefiru

Ksenia Woroncowa 19 września 2023 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz

W supermarketach jest teraz zawsze duży wybór twarogu – kruchego, granulowanego, arkuszowego, ze śmietaną lub bez. Krótko mówiąc, na każdy gust i na każdy pomysł kulinarny. Ale jeśli lubisz eksperymentować, sprawdzać się i w zasadzie gotować wszystko własnymi rękami, spróbuj sam zrobić twarożek. Jest wiele sposobów.

Jak bez problemu zrobić domowy twarożek - z mleka i kefiru

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Metoda 1: z mleka wiejskiego lub wiejskiego
  • Metoda 2: z pasteryzowanego mleka i kwaśnej śmietany
  • Metoda 3: z pasteryzowanego mleka i soku z cytryny
  • Metoda 4: z kefiru

Zrobienie domowego twarogu nie jest tak trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Do prawie każdego przepisu wystarczy duży rondel, durszlak i gaza. Ważna zaleta: w zwykłej kuchni można uzyskać twarożek o niemal dowolnej zawartości tłuszczu (zależy to od zawartości tłuszczu w mleku) i wytrawności – taki twarożek to gwarancja idealnych domowych serników. A także codziennie serwuj proste i zdrowe śniadanie.

Oto powody, dla których warto włączyć twaróg do swojej codziennej diety:

  • Zawiera dużo białka w łatwo przyswajalnej przez organizm formie, ok. 21 g na 100 g produktu. Zawartość kalorii zależy od zawartości tłuszczu, np. twarożek 5% wynosi 145 kcal na 100 g.
  • Dużo fosforu i wapnia, niezbędnych dla mocnych kości, zdrowych włosów i paznokci. Twarożek musi być obecny w diecie dzieci, kobiet w ciąży i osób dojrzałych.
  • W twarogu nie brakuje także witaminy D, C i grupy B. Dzięki temu możesz poprawić swój metabolizm i trawienie. Produkt należy włączyć do diety, jeżeli istotna jest profilaktyka chorób serca.

Osoby z alergią na białko mleka oraz osoby z chorobami nerek powinny zachować ostrożność przy stosowaniu twarogu, gdyż produkt ma działanie moczopędne.

Twarożek można jeść sam lub z jagodami i syropami, dodawać do misek z awokado i jajkami, przyrządzać zapiekanki i serniki, stosować jako bazę ciasta do słodkich wypieków lub jako nadzienie do sochnik, pieczonych z nim serników i nie tylko. Ale wcześniej należy przygotować twarożek. Oto kilka prostych sposobów, aby to zrobić.

Gdy nauczysz się robić domowy twarożek, nie będziesz już chciał go kupować w sklepie.
Gdy nauczysz się robić domowy twarożek, nie będziesz już chciał go kupować w sklepie.

Metoda 1: z mleka wiejskiego lub wiejskiego

To, można powiedzieć, klasyczny, podstawowy przepis – tak pewnie Wasze babcie przygotowywały twarożek. Nie będziesz potrzebować niczego więcej poza żywym, świeżym mlekiem. Tego nie sprzedaje się w sklepie, bo szybko kwaśnieje, ale można go szukać na targowiskach i podwórkach. Tak przygotowany twarożek zwykle okazuje się delikatny i dość tłusty. Weź więcej mleka: średnio z 3 litrów otrzymujesz około 1 kg twarogu. Do tego 300-500 ml śmietany lub kwaśnej śmietany, więc gdy przyniesiesz mleko do domu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, czy na powierzchni nie utworzył się lekko żółtawy, gruby film. Można go ostrożnie zebrać łyżką. Jeśli zrobisz to zanim mleko zacznie kwaśnieć, otrzymasz śmietanę, po której otrzymasz płynną śmietanę.

Mleko nie powinno kwaśnieć w lodówce, ale w temperaturze pokojowej, najlepiej natychmiast w szklanym słoju. Niech dobrze się zaparzy, aby uzyskać zsiadłe mleko, niezbyt kwaśne (można to rozpoznać po zapachu), w przeciwnym razie twarożek również okaże się mocno kwaśny. Zwykle zajmuje to dzień lub dwa.

Gdy masz już jogurt, włóż słoik do kąpieli wodnej: na dno dużego rondla połóż cienki ręcznik złożony na pół, zalej wodą, zanurz w nim słoik (woda powinna być na poziomie mleka) i postaw go na średnim ogniu. Zsiadłe mleko powinno równomiernie się podgrzać. Optymalna temperatura wynosi 40 stopni; jeśli podgrzejesz ją bardziej, twarożek stanie się gumowaty.

Następnym krokiem jest wyjęcie słoika z twarogiem i pozostawienie go do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Jak zrozumieć, że wszystko się udało? Zobaczysz, że zawartość słoiczka rozdzieliła się na białą, lekko gęstą masę i półprzezroczyste, żółtawe serum. Schłodzony twarożek przekłada się na gazę (wygodniej jest najpierw włożyć go do durszlaka) i umieszcza pod prasą lub zawiesza w celu odsączenia serwatki. To, jak długo produkt pozostaje w tym stanie, decyduje o jego suchości. Lepiej poczekać, aż serwatka przestanie kapać i od razu przenieść ją do suchej miski, aby twaróg okazał się miękki. Gotowy!

Metoda 2: z pasteryzowanego mleka i kwaśnej śmietany

Dość prosty przepis, który wymaga minimum składników. Będziesz potrzebować 1 litr zakupionego w sklepie mleka pasteryzowanego o zawartości tłuszczu co najmniej 3% i 1 łyżkę kwaśnej śmietany 10-15% (objętość wszystkich składników można proporcjonalnie zwiększyć).

Do głębokiego naczynia do pieczenia wlać mleko, dodać śmietanę i dobrze wymieszać (można użyć trzepaczki). Przykryj pokrywką i pozostaw w temperaturze pokojowej na dwa dni. W rezultacie mleko powinno zmienić się w twaróg, który można łatwo pokroić. Podzielić masę nożem na kwadraty i wstawić do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na 1,5 godziny, po czym wyłączyć i pozostawić naczynie tam na kolejne 2,5 godziny. Następnie włóż do gazy i poczekaj, aż serwatka odcieknie. Z litra mleka tą metodą uzyskuje się około 250 gramów delikatnego, kremowego twarogu.

Serek twarogowy podawaj bez dodatków lub dodaj do niego świeże owoce
Serek twarogowy podawaj bez dodatków lub dodaj do niego świeże owoce

Metoda 3: z pasteryzowanego mleka i soku z cytryny

Jeśli nie masz czasu czekać dzień lub dwa, aż mleko się zakwasi, możesz spróbować zrobić twarożek według uproszczonego przepisu. Będziesz potrzebować 2 litrów pełnotłustego mleka pasteryzowanego i soku z jednej cytryny / jednej trzeciej łyżeczki kwasku cytrynowego. Mleko należy najpierw podgrzać na kuchence, doprowadzić do temperatury bliskiej wrzenia, następnie zmniejszyć ogień do minimum i dodać sok lub kwas cytrynowy. Niemal natychmiast płyn zacznie kwaśnieć, a na powierzchni pojawią się płatki twarogu. Gdy serwatka się oddzieli, wyłącz kuchenkę i poczekaj, aż masa ostygnie, najlepiej do temperatury pokojowej (dzięki temu łatwiej się z nią pracuje). Pozostaje tylko pozwolić skrzepowi wystygnąć i można podawać.

Metoda 4: z kefiru

Wystarczy kefir, w dodatku świeży, nie ma potrzeby pozostawiania go do zakwaszenia w temperaturze pokojowej. Lepiej wybrać grubszy. Weź liczbę opakowań na podstawie tego, że twarożek będzie stanowił około jednej czwartej pierwotnej objętości surowców. Natychmiast podgrzewamy kefir, lepiej zrobić to w łaźni wodnej. Doprowadzić wodę do wrzenia, zmniejszyć ogień do średniego i gotować, obserwując, aż kefir rozdzieli się na masę twarogową i serwatkę. Następnie wszystko należy dobrze schłodzić i umieścić w gazie, aby nadmiar płynu spłynął. Swoją drogą, niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz, wylewanie serum do zlewu jest marnotrawstwem. Można go pić – to magazyn wszystkiego, co przydatne, lub zamrozić i wykorzystać do pieczenia chleba, naleśników czy naleśników.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #twarożek #domowy twarożekPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga ZacharowaOlga Zacharowa4 grudnia 2023 r

vbsvob, dzięki za szczegółowy raport! czekać na dalsze informacje!

00Odpowiedź

vbsvob (gość)

4 grudnia 2023 r

Za drugim razem zrobiłam twarożek (z resztek) w kuchence mikrofalowej. Jogurt pozostały po pierwszym doświadczeniu przelano do plastikowych kubeczków po śmietanie o pojemności 300 ml i włożono do lodówki. Pierwsze dwie szklanki płynnego jogurtu dały normalny twarożek. Trzecia szklanka była grubsza i dawała mniej twarogu, a serwatka była biała, nie wodnista, czyli twaróg słabo się oddzielał. Czwarta szklanka była jeszcze grubsza, a separacja przebiegała równie słabo. Za każdym razem rozgrzewałem go z kontrolą co 30 sekund. W ten sposób kontrolowałem temperaturę procesu. Już trzecia szklanka nagrzała się do gorąca, więc za czwartym razem podgrzałem ją w półlitrowej szklance. W ten sposób o wiele szybciej i łatwiej przygotujesz domowy twarożek. Radzę podgrzać 500 ml lub więcej w szklanym słoju i w tych samych odstępach czasu kontrolować temperaturę i mieszać substancję, aby wyrównać ogrzewanie.

00Odpowiedź

vbsvob (gość)

1 grudnia 2023 r

Zrobiłam swój pierwszy twarożek z jogurtu. Nic skomplikowanego i nie trwa długo. Ogrzewanie na kuchence na małym ogniu trwa dłużej. Do oddzielenia serwatki zamiast gazy użyłem sitka. I zwinąłem już oddzielony twarożek w gazę i wyciskałem go, aż pojawiły się rzadkie krople, początkowo płynął cienki strumień; Mam pęczek twarogu. Można by to poluzować, ale czy jest to konieczne?

00Odpowiedź

Włada (gość)

29 listopada 2023 r

Zawsze robię z cytryną.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja