Jak bez problemu grillować warzywa, ryby i mięso na węglach
Dmitrij Żurawlew 08 maja 2023 r4,67 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Mężczyźni uwielbiają komplikować sprawy. Nie karmcie nas chlebem – udoskonalajmy coś takiego. Najstarsza męska rozrywka, czyli gotowanie mięsa na węglach, nie jest wyjątkiem. Szaszłyki – nie, o jakich szaszłykach mówisz! Wiele osób po prostu nie może obejść się bez musujących maszyn do grillowania, bez tych wszystkich, wiesz, dzwonków i gwizdków. To tak, jakby nie grillowali, a wyprawę międzyplanetarną.
I to jest w ogóle cudowne. Ale jak długo zajmowałeś się wyłącznie węglem jako takim? Kiedy nie masz pod ręką rusztu grillowego ani grilla? Albo dzieje się tak: kebab jest już gotowy, ale węgle wciąż żarzą się żarem, marnując energię bezużytecznie i nieudolnie. Tymczasem węgle schładzające to świetna okazja, żeby coś upiec.
Na przykład chciałeś zrobić winegret. Weź buraki, ziemniaki i marchewkę, dokładnie je umyj, skrop olejem roślinnym, zawiń w kilka warstw folii i zakop w rozżarzonych węglach. Nawiasem mówiąc, pieczone warzywa nie przeszkodzi Ci w smażeniu mięsa lub ryb na tych samych węglach. Gdy warzywa będą gotowe, wyjmij je z folii, obierz i pokrój. Dodaj ogórki kiszone, grzyby lub kapustę kiszoną. Doprawić olejem słonecznikowym i octem. Uwierz mi, winegret otworzy przed Tobą nowe oblicze – wędzone warzywa mogą go całkowicie odmienić. Oto kolejny przepis z burakami. Bardziej, jak mówią, wyrafinowane. Dokładnie umyte buraki w całości ułożyć w folii, dodać oliwę i ocet balsamiczny. Posyp grubą solą morską i szczelnie zawiń. Piec na węglu schładzającym przez około godzinę. Następnie wyjmij buraki z folii, obierz i pokrój w cienkie plasterki. Przygotuj sos: niskotłuszczową śmietanę wymieszaj ze świeżo startym chrzanem, solą i pieprzem. Sosem polej buraki i podawaj. W razie potrzeby można pokruszyć na wierzch odrobinę koziego sera lub posypać drobno posiekaną zieloną cebulką. Wiesz jakie to pyszne! W restauracji na pewno można za to poprosić o co najmniej piętnaście dolarów.
Lub weź grzyby, te same pieczarki lub portobello – wyjdą znacznie bardziej aromatyczne i soczyste, jeśli nie będą dręczone na bezpośrednim ogniu na grillu, ale ponownie zawinięte w folię i wysłane prosto do węgli. Dodaj do nich odrobinę pachnącej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i trochę ziół, na przykład tymianku – będą to najlepsze grzyby Twojego życia.
Oczywiście można upiec nie tylko warzywa (normalny facet może się tym nawet obrazić). Możesz łowić ryby; Swoją drogą pieczenie na węglach uratuje Cię od odwiecznego problemu przypalania ryb na grillu. Rybę oczyścić, wypatroszyć, posolić, pieprzyć i skropić sokiem z cytryny. Umieść w jej brzuchu plasterki cytryny i różne warzywa – na przykład zielony koper włoski działa bardzo dobrze. Zawiń w kilka warstw folii. Wypełnij niezbyt gorącymi węglami. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że bardzo łatwo jest wysuszyć rybę, dlatego nie należy pozostawiać jej zbyt długo w węglach.
Nie było folii pod ręką – nie ma problemu. Zawsze będą stare gazety. Nie zdziwcie się, można w nie zawinąć także rybę. Sztuczka polega na tym, że przed pieczeniem zwitek gazety należy dokładnie namoczyć w wodzie. Następnie możesz bezpiecznie wysłać go w wir wydarzeń. Górna warstwa spłonie, ale ogień nie będzie miał czasu dotrzeć do ryby. W rezultacie ryba będzie idealnie upieczona.
No cóż, mięso, jak moglibyśmy bez niego żyć? Wiele osób jest przekonanych, że gotowanie dużych kawałków mięsa bez dobrego grilla z pokrywką jest trudne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że upieczenie na przykład całego udźca jagnięcego w węglach nie jest sprawą szczególnie trudną.
Tak, a na koniec możesz po prostu zakopać ziemniaki w stygnących węglach. Żadnej folii, żadnej oliwy z oliwek, jak w dzieciństwie. A następnie, przerzucając go z rąk do rąk, zjadaj pachnący, kruchy miąższ bezpośrednio ze zwęglonej skórki.
Udziec młodej jagnięciny pieczony na węglach
- 1 udziec jagnięcy z kością (o wadze około 2 kg)
- skórka z 1 cytryny
- 1 główka czosnku
- mała pęczek tymianku
- mała pęczek szałwii
- 3-4 łyżki. l. oliwa z oliwek
- gruba sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz
Udziec jagnięcy odetnij z nadmiaru tłuszczu, a pozostały tłuszcz przekrój w poprzek, nie dotykając samego mięsa. Czosnek podziel na ząbki i obierz. Za pomocą noża wykonaj głębokie nakłucia w mięsie. Mięso nadziewamy ząbkami czosnku. Nogę obficie natrzyj solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
Do moździerza wsyp garść grubej soli morskiej, dodaj skórkę z cytryny, tymianek i liście szałwii. Wszystko dobrze rozetrzyj tłuczkiem. Następnie dodać oliwę i wymieszać. Powstałą mieszaniną nacieramy udziec jagnięcy. Zawiń szczelnie w kilka warstw folii i odstaw na około godzinę.
Zapal węgle. Kiedy staną się szare, zupełnie bez przebłysków płomieni, zakop udo jagnięce całkowicie w węglach. Piec około godziny. Następnie zdejmij nogę z węgli i pozostaw ją na około piętnaście minut. Następnie zdejmij folię i oddziel mięso od kości w cienkie plasterki.
Nawiasem mówiąc, w tym przypadku nie jest konieczne rozpalanie nowych węgli – możesz wykorzystać te, które pozostały po ugotowaniu kebaba, jeśli zatrzymają wystarczającą ilość ciepła.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jagnięcina #pomocne wskazówki #pieczenie #grillPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
28 maja 2011 r
Dziękuję za wspaniały artykuł.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych