Jajka: ile i jak gotować, kalorie, kolor, waga i smak jaj surowych i gotowanych

Jajka: ile i jak gotować, kalorie, kolor, waga i smak jaj surowych i gotowanych

Czy musisz myć jaja kurze? Która skorupa jest mocniejsza – biała czy brązowa? Ile powinno ważyć jajko i jakiego koloru żółtko jest zdrowsze? Ludzkość narosła wiele mitów na temat kurzych jaj – czas poznać prawdę! Mówi założyciel kanału telegramowego Jedzenie i nauka Wsiewołod Ostaknowicz.

Jajko białe czy brązowe – które jajka są lepsze?

Rozwiązaliśmy problem wewnętrzny, ale co z zewnętrznym? Mówią, że brązowe jajka różnią się od białych. Moim zdaniem nie jest to zbyt tolerancyjny punkt widzenia. I oto dlaczego. Z genetycznego punktu widzenia różne rasy kurczaków mają różne DNA. To wyjaśnia różnicę estetyczną w kolorystyce składanych jaj. Bardzo łatwo to zapamiętać: białe kury składają przeważnie jaja białe, ciemne – brązowe. Oczywiście są wyjątki. Ale bez genetycznej ruletki nigdzie.

Niektórzy twierdzą, że brązowe jajka są „bardziej pożywne i naturalne”. Ale w świetle powyższego pozostaje tylko dodać, że ktoś zarabia, bo ktoś inny jest skłonny zapłacić. Chociaż istnieje bardziej rozsądny punkt widzenia. Osobiście nie biegałem z linijką po kurniku, ale mówią, że ciemne kurczaki są zwykle większe, więc potrzebują więcej jedzenia, a przez to cena ich jaj jest wyższa.

Masa surowych jaj kurzych: II kategoria (C2) 45-54,9 g, I kategoria (C1) 55-64,9 g, kategoria wybrana (SC) 65-74,9 g, kategoria najwyższa (SV) ponad 75 g.

Żółtko żółte czy pomarańczowe – co jest zdrowsze?

Żółtko to zupełnie inna sprawa. Wbrew nazwie może być pomarańczowy, a nawet czerwony. Istnieje opinia, że ​​jasne żółtko pochodzi od kurczaka, który był wolny i nie był trzymany w ciasnej klatce. W rzeczywistości nie ma znaczenia, gdzie siedział kurczak. Ważniejsze jest to, czym była karmiona. Im więcej ziaren w diecie, tym bardziej żółte będzie żółtko. Dzieje się tak za sprawą grupy pigmentów – ksantofili. Na przykład lucerna barwi żółtko na pomarańczowo. Powiedzmy dzięki innej grupie – karotenom. Dan Barber z restauracji Blue Hill w ramach eksperymentu nakarmił swoje kurczaki czerwoną papryką. Ze względu na dużą zawartość karotenoidów w ich diecie, wkrótce zaczęły składać jaja o krwistoczerwonych żółtkach.

Zawartość kalorii w surowym jajku kurzym (o wadze 50 g) wynosi 78 kcal, jajku na miękko 79 kcal, a jajku na twardo 80 kcal.

Dwa żółtka w jednym jajku

Nie wszystkie mity są sprzeczne z nauką. Niektórzy są przeciwni rodzinie. Natrafiasz na jajko z podwójnym żółtkiem – niedługo będzie wesele. Tak mówi znak. Nie wiem, ile narzeczonych i stajennych na próżno czeka teraz na narzeczonego, ale teoretycznie od 3 do 5% wszystkich jaj złożonych przez kurczaka ma podwójne żółtko. Dzieje się tak ze względu na predyspozycje genetyczne samej kury i pewne cechy jej jajowodu. Młode kurczaki są częściej podatne na tę anomalię z powodu desynchronizacji owulacji. Być może omawianie takich tematów przy śniadaniu nie jest dobrym pomysłem. Więc kiedy natkniesz się na takie jajko, po prostu spokojnie zrób sobie fajne jajko sadzone.

Jak długo gotować jajka: na miękko 2-3 minuty, „w woreczku” 4-5 minut, na twardo 7-8 minut, jajko w koszulce 4 minuty.

Czy trzeba solić jajka podczas gotowania?

Mity są bardzo trwałe i przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego niektórzy nadal wierzą, że sól dodana do wody przed gotowaniem jaj pomaga zapobiec „pęknięciu” skorupki. To nieprawda, chlorek sodu (sól) nie ma wpływu na węglan wapnia (skorupa). Jajko jest niejednorodne i często zawiera mikropęknięcia, które mogą rosnąć i stać się „makro”. Zwykle dzieje się tak z powodu dużej różnicy temperatur pomiędzy zimną skorupą a gorącą wodą. Inną przyczyną przerwy mogą być pęcherzyki powietrza znajdujące się wewnątrz jajka. Zwykle powoli rozpraszają się przez porowatą skorupę, ale jeśli takie dziecko szybko pęcznieje, może przebić się i uszkodzić integralność jaja. Dla ostrożności (przed rozpoczęciem gotowania) możesz przekłuć jajko igłą po tępej stronie, aby powietrze mogło łatwo uciec. Nawiasem mówiąc, pytanie o ocet, który rzekomo pomaga zachować integralność muszli, również odnosi się do tego mitu. Nie pomaga.

Myć czy nie myć jajka?

Wiele osób wierzy, powiedzmy, pisze, że jajka należy myć, ale to mit. Jajek nie trzeba myć. Faktem jest, że podczas rozwoju wewnątrz ptaka są one pokryte specjalnym filmem, który chroni jajo przed gazami, wilgocią i infekcjami podczas jego „życia”. Myjąc jajko, uszkadzamy łuskę – teraz jajko jest bardziej podatne na wnikanie wszelkich obcych elementów z zewnątrz. A co najważniejsze – ryzyko przedostania się salmonelli, czego tak bardzo boją się wszystkie osoby myjące jajka. W niektórych krajach szczególnie z tego powodu zabrania się sprzedaży umytych jaj w sklepach. W innych krajach jajka trafiają do sklepu już obrane (tzn. z uszkodzonymi skórkami), dlatego zalecamy przechowywanie ich w lodówce. Generalnie nie należy myć jajek z wyprzedzeniem, jest to niebezpieczne, ale czy należy je myć bezpośrednio przed jedzeniem? Nie, oczywiście, że to po prostu bez sensu. Mycie niczego nie zmieni i w żaden sposób nie pomoże: jeśli to jajko jest od kury Twojego znajomego, wytrzyj je z brudu i odchodów (jeśli są) i idź dalej. Jeśli chcesz wypić ją na surowo, ale jest już zanieczyszczona, 20-sekundowe mycie nie zmieni Twojej przyszłej diagnozy. Jeśli go ugotujesz, temperatura 70°C i 14 sekund wystarczy, aby zabić 99,999999% bakterii. A jeśli to jajko jest ze sklepu, to najprawdopodobniej zostało już sprawdzone i potwierdzono jego bezpieczeństwo, więc nie ma sensu go ponownie myć. A jednak, jeśli twój strach jest silniejszy niż jakiekolwiek argumenty, zawsze gotuj omlety lub jajka na twardo. Wysokie temperatury nie pozwolą nikomu przeżyć.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jajka #mity żywieniowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja