Impreza z kurczakiem: świąteczny stół z daniami z kurczaka
Roman Ryżow 05 marca 2024 r
Doświadczeni szefowie kuchni wiedzą, że nawet z jednej małej tuszki kurczaka można złożyć pełnowartościowy świąteczny stół, składający się z przystawek, sałatek, ciast i dań głównych. Najważniejsze jest, aby zachować rozsądek i mądrze podejść do problemu. Często w sklepach można znaleźć dobrego schłodzonego kurczaka lub piersi, skrzydełka i uda osobno ze znacznym rabatem. To świetna okazja, aby przygotować aż 10 różnych świątecznych dań ku uciesze bliskich i rodzinnego budżetu.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Cięcie tuszy
- Przystawki z kurczaka
- Zioła i przyprawy do kurczaka
- Kurczak i owoce
- Co ugotować z podrobów
- Chipsy z kurczaka
- Przepisy:
- Mięso z kurczaka w galarecie z żelatyną
- Naleśniki z wodą gazowaną nadziewane kurczakiem
- Placki z kurczakiem i serem z gotowego ciasta
- Puszysty pasztet z kurczaka
- Sałatka z kurczakiem i mandarynkami
- bawarski sałatka z kurczakiem i grzankami
- Quiche Laurent z kurczakiem
- Ciasto w galarecie z kurczakiem, serem i grzybami na kefirze
- Roladka z kurczaka ze śliwkami w piekarniku
- Kotleciki z udka kurczaka w pikantnej panierce serowej
- Skrzydła i nogi w stylu azjatyckim
- Pieczony kurczak z jabłkami
Cięcie tuszy
Możesz przygotować dania na świąteczny stół z różnych części tuszy kurczaka.
Pierwszą rzeczą, od której powinieneś zacząć przygotowania do świątecznego stołu, jest pocięcie tuszy. Tutaj wszystko się przyda; nie należy niczego wyrzucać. Na przykład tuszka kurczaka jest doskonałą bazą do galaretek, a nawet galaretek. Delikatne piersi doskonale nadają się do dań głównych lub sałatek, a z udek można przygotować doskonałe kotlety. Nawiasem mówiąc, istnieje inna opcja – upiecz całego kurczaka, a następnie dodaj gotowe mięso do świątecznych potraw. Na przykład pierś – w sałatce „Cezar»uda – w farsz do ciasta itp.
Przystawki z kurczaka
Na przystawkę można podać julienne z kurczakiem i grzybami, naleśniki faszerowane lub bułki lawaszowe z mielonym kurczakiem i sosem. Tego rodzaju poczęstunek zawsze dobrze się kończy. Popularne będą także lekkie sałatki z kapusty pekińskiej ze świeżym ogórkiem, kurczakiem i mandarynkami. A dla tych, którzy lubią bardziej sycące przekąski, można przygotować tradycyjną sałatkę „Mkonik polny» z pasztetem ziemniaczanym i gotowaną piersią.
Zioła i przyprawy do kurczaka
Mięso z kurczaka ma dość neutralny smak, więc nadają się do niego prawie wszystkie przyprawy i sosy. Dodając do dania czosnek, kolendrę, adjika czy chmiel suneli uzyskasz nuty gruzińskie, a używając ziół prowansalskich i suszonych pomidorów uzyskasz nuty śródziemnomorskie. Spróbuj zamarynować uda i skrzydełka w kefirze z ziołami i czosnkiem lub w oliwie i rozmarynie, a następnie upiec w piekarniku. Podudzia można smażyć w głębokim tłuszczu, a aby skórka była wyjątkowo chrupiąca, należy je najpierw obtoczyć w mieszance mąki i przypraw.
Kurczak i owoce
Nawiasem mówiąc, kurczak dobrze komponuje się z różnymi owocami. Mogą to być owoce cytrusowe, jabłka, śliwki, winogrona itp. Można je dodawać do marynat do szaszłyków drobiowych, sosów i sałatek. Okaże się pyszne, nawet w to nie wątp!
Co ugotować z podrobów
Z podrobów z kurczaka można zrobić prawdziwy przysmak
Nie zapomnij także o podrobach z kurczaka – wątróbkach, sercach, żołądkach itp. Nie są wcale drogie, a pole dla kulinarnej wyobraźni jest niemal nieograniczone. Można je na przykład podsmażyć z cienko pokrojonymi warzywami lub grzybami, dodając sos sojowy, narsharab, miód lub pastę sezamową. Wątróbka drobiowa stanowi doskonały puszysty pasztet lub nadzienie do pasztetów, a żołądki ugotowane, a następnie usmażone w cieście są prawdziwym rarytasem.
Chipsy z kurczaka
Swoją drogą, skórka z kurczaka zapiekana w chipsie może być doskonałą przekąską do piwa lub innego mocnego napoju. Dodaje się go również do sałatek i dodatków, aby nadać im chrupiącą konsystencję.
Przepisy
W naszej ofercie znajdziesz 12 przepisów na kurczaka. Możesz wziąć je za podstawę, ale jednocześnie skup się na swoim guście i zastąp niektóre części ptaka innymi.
Mięso z kurczaka w galarecie z żelatyną
Mięso z kurczaka w galarecie z żelatyną w niczym nie ustępuje w smaku klasycznemu daniu. Jednocześnie jest tańszy i przygotowuje się znacznie szybciej. Zgadzam się, jest to ważne, gdy nakrywasz duży świąteczny stół.
Mięso z kurczaka w galarecie z żelatyną
Do przygotowania 6 porcji potrzebne będą:
- tuszka z kurczaka – 1,5–1,7 kg
- marchewka – 300 g
- cebula – 100 g
- żelatyna – 20 g
- czosnek – 3 ząbki
- liść laurowy – 2 szt.
- pieprz czarny – 5 szt.
- sól — do smaku
- zielenie do dekoracji
1. Tuszę kurczaka pokroić na kilka dużych kawałków. Umieścić w dużym rondlu i zalać wodą pitną. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia.
2. Usuń piankę łyżką cedzakową. Dodaj cebulę i marchewkę, nie siekając, na patelnię z bulionem i kurczakiem. Dodaj liść laurowy i ziarna pieprzu. Dodaj trochę soli. Gotuj na małym ogniu przez 2 godziny.
3. Uwaga: po ugotowaniu marchewki (po około 15 minutach) należy ją wyjąć z bulionu i wykorzystać do dekoracji galaretowatego mięsa. Pozwól warzywom korzeniowym ostygnąć w temperaturze pokojowej. Następnie przykryj je folią i włóż do lodówki do czasu użycia.
4. Namoczyć żelatynę w 120 ml zimnej wody przez 15 minut. Posiekaj czosnek. Dodać do bulionu i gotować kolejne 5 minut. Przecedź przez drobne sito. Oddziel mięso kurczaka od kości i skóry, a następnie drobno posiekaj.
5. Lekko odciśnij żelatynę i rozpuść ją w gorącym bulionie. Umieść miąższ kurczaka w pojemnikach do serwowania. Zalać niewielką ilością bulionu (aby lekko przykrył kurczaka) i ostudzić.
6. Ugotowaną marchewkę pokroić w koła (można zrobić kręcone nacięcia na obwodzie). Usuń liście z pietruszki. Umieść marchewkę i zioła na powierzchni przyszłego galaretowanego mięsa. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.
7. Wyjmij miski i wlej do nich pozostały bulion. Ponownie włóż do lodówki na co najmniej 3 godziny, aby przystawka dokładnie stwardniała.
Przydatne rady
Mięso w galarecie można przygotować nie tylko z całej tuszy kurczaka, ale także z części. Świetnie nadają się do tego celu podudzia lub udka, które można uzupełnić jednym filetem z kością – tak dla smaku.
Przy okazji
Mięso z kurczaka w galarecie z żelatyną podawane jest z tymi samymi przyprawami co klasyczne: musztardą lub chrzanem z puszki. Adjika i sos czosnkowy są idealne.
Naleśniki z wodą gazowaną nadziewane kurczakiem
Dzięki wodzie gazowanej naleśniki przygotowane według naszego przepisu wychodzą bardzo cienkie i koronkowe. Jako nadzienie wykorzystaj smażony filet z kurczaka z papryką, uwierz mi – jest pyszny.
Naleśniki z wodą gazowaną nadziewane kurczakiem
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- mąka – 3/4 szklanki
- woda gazowana – 1 szklanka
- jajka – 1 szt.
- olej roślinny – 2 łyżki. l.
- sól – 1/2 łyżeczki.
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do wypełnienia:
- filet z kurczaka – 500 g
- cebula – 2 szt.
- masło – 40 g
- papryka – 2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Na ciasto w misce roztrzepać jajko, zalać wodą gazowaną i olejem, dodać sól i pieprz, następnie dodać mąkę i dobrze wymieszać trzepaczką. Przykryj miskę folią spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. Rozgrzewamy patelnię i smażymy cienkie naleśniki.
2. Do nadzienia pokrój cebulę w średnią kostkę. Drobno posiekaj filet z kurczaka, posyp solą i mielonym czarnym pieprzem do smaku.
3. Rozpuść masło na patelni. Dodać posiekaną cebulę i lekko zrumienić. Następnie dodaj kurczaka na tę samą patelnię i smaż na złoty kolor na dużym ogniu.
4. Przykryj patelnię z kurczakiem pokrywką. Zmniejsz ogień do niskiego. Gotuj przez 20 minut, następnie posyp papryką, wymieszaj i zdejmij z ognia. Doprawić solą i pieprzem.
5. Powstałe naleśniki napełnij ugotowanym kurczakiem, zawijając każdy w kopertę lub po prostu zwijając w tubę. Podawać natychmiast, gorące. W razie potrzeby naleśniki można podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Przydatne rady
Naleśniki na wodzie gazowanej nadziewane kurczakiem doskonale znoszą transport nawet w temperaturze pokojowej, dlatego z łatwością można je zabrać do biura lub w podróż na przekąskę.
Przy okazji
Aby zapobiec rozdzieraniu się naleśników, gotowe ciasto należy koniecznie pozostawić w temperaturze pokojowej na 20 minut.–30. W tym czasie w mące rozwija się gluten, który nadaje produktom szczególną elastyczność.
Placki z kurczakiem i serem z gotowego ciasta
Nie ma prawdziwych wakacji bez ciast! Jeśli masz mało czasu, weź gotowe ciasto: zawsze pomoże. A nadzienie według naszej receptury na pewno Cię nie zawiedzie.
Placki z kurczakiem i serem z gotowego ciasta
Do przygotowania 20 porcji potrzebujesz:
- ciasto francuskie bez drożdży – 1,5 kg
- filet z piersi kurczaka – 500 g
- ser – 250 g
- śmietana – 120 g
- jajka – 2 szt.
- łodyga pora, białe i jasnozielone części – 1 szt.
- krem – 60ml
- cebula (mała) – 1 szt.
- masło – 3 łyżki. l.
- mąka – 3 łyżki. l.
- zielona cebula – 3 pióra
- słodka papryka mielona – 1/2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Filet z kurczaka pokroić w kostkę o boku 1 cm. Ser zetrzeć na drobnej tarce. Drobno posiekaj zieloną cebulę. Cebulę pokroić w małe kostki. Pory przekrój wzdłuż na pół i opłucz, a następnie pokrój w cienkie półpierścienie.
2. Na głębokiej patelni na średnim ogniu rozpuść masło, dodaj cebulę i smaż do miękkości, 5-7 minut. Posyp cebulę mąką i kontynuuj smażenie, mieszając, przez 2 minuty. Dodać por, kurczaka, śmietanę i śmietanę, wymieszać i gotować 20 minut. Sól, pieprz i dodaj paprykę. Dodać ser i zieloną cebulę, wymieszać i smażyć na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić nadzienie.
3. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Blachy do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Lekko ubij jajka z 1 łyżką. l. woda.
4. Na posypanym mąką blacie rozwałkować ciasto na grubość 5–6 mm. Z ciasta wytnij 40 kółek o średnicy 7 cm.
5. Na środek koła nałóż trochę nadzienia. Brzegi smarujemy roztrzepanym jajkiem i przykrywamy drugim krążkiem ciasta. Brzegi dociśnij widelcem. Ciasto ułożyć na blasze do pieczenia i posmarować jajkiem. Za pomocą ostrego noża wykonaj 2 otwory w górnej części ciasta, aby umożliwić ujście pary. W ten sposób przygotuj 20 ciast.
6. Włóż ciasta do piekarnika i piecz przez 20 minut, aż uzyskają złoty kolor. Podawać na ciepło lub całkowicie wystudzone.
Uwaga dla gospodyni
Filet z kurczaka do tego nadzienia można wykorzystać nie tylko z piersi, ale także z nóg.
Przy okazji
Nadzienie do ciasta można przygotować 2-3 dni wcześniej i przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce.
Puszysty pasztet z kurczaka
Pasztet z kurczaka przygotowany według naszej receptury okazuje się bardzo delikatny i delikatny w smaku. Wszyscy Twoi krewni i przyjaciele to docenią.
Puszysty pasztet z kurczaka
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- filet z udka kurczaka – 500 g
- wątróbka drobiowa – 500 g
- cebula (średnia) – 3 szt.
- masło – 100 g
- koniak – 2 łyżki. l.
- papryka, najlepiej wędzona – 1 łyżeczka.
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
- tosty do podania
1. Posolić, popieprzyć udka i wątróbkę z kurczaka, szczelnie ułożyć w żaroodpornym naczyniu do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 150°C na 15 minut.
2. Ostrożnie przełóż wątrobę na głęboki talerz, zalej koniakiem,…