Idealny jęczmień perłowy: co to jest i jak go przygotować
Olga Siutkina 15 marca 2024 r
Jęczmień perłowy — prawdziwy skarb kuchni rosyjskiej. A jeśli myślisz, że możesz z niego ugotować tylko smutną owsiankę, bardzo się mylisz — Z kaszy perłowej przygotowuje się wiele wspaniałych dań. A teraz to zobaczysz.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Z czego powstaje jęczmień perłowy i jakie rodzaje występuje?
- Czy muszę myć kaszę perłową?
- Jak ugotować omszoną owsiankę perłową
- Jaki jest sekret i jakie zasady rządzą puszystą owsianką?
- Jak gotować jęczmień perłowy do różnych potraw
- Jak inaczej ugotować kaszę perłową (nie gotować)
- Co lepiej dodać do kaszy perłowej?
- Przyprawy i przyprawy do jęczmienia
- Nasze ulubione dania z kaszą jęczmienną
- Budyń jęczmienny z jabłkami
Z czego powstaje jęczmień perłowy i jakie rodzaje występuje?
Być może pomyślałeś, że te białe lub żółtawe ziarenka, podobne do koralików z masy perłowej (stąd nazwa — „perła”, perła) i tak od razu rosną? Oczywiście, że nie. Aby przygotować jęczmień perłowy, który trafi na nasz stół, na polach zbiera się zboża — jęczmień.
Ziarna jęczmienia są obrane z błon kwiatowych, zmielone i polerowane, rozdrobnione na ziarna.
W rezultacie otrzymujemy 3 odmiany jęczmienia perłowego:
- jęczmień (komórkowy) — obrany i rozdrobniony, ale nie polerowany, przez co jest zdrowszy niż inne odmiany kaszy perłowej;
- jęczmień perłowy — to jest całe ziarno, nie tylko rafinowane, ale i polerowane;
- Holenderski — najbielsze i najgładsze, prawie okrągłe ziarno, pozbawione łupin. Jest najchętniej kupowany, chociaż jest najmniej użyteczny ze wszystkich kaszy perłowej ze względu na swą niemal rafinowaną czystość.
Każde z tych ziaren jęczmienia perłowego, przy odpowiednim podejściu i dobrych przepisach, może zmienić Twoje podejście do niego i stać się Twoim ulubionym daniem. Nie zapominamy również, że jęczmień perłowy ma szczególne właściwości odżywcze: nie bez powodu od dawna znajduje się na wyposażeniu wojska.
Ale musisz zacząć od najważniejszej rzeczy — przygotować płatki. Nie mówimy oczywiście o pakowanych płatkach instant, które zostały już poddane obróbce cieplnej. Niezależnie od tego, jak przekonują cię producenci, takie zboża straciły już część swoich składników odżywczych.
Czy muszę myć kaszę perłową?
Wszystkie zboża wyprodukowane z jęczmienia należy umyć przed użyciem. — aż do czystej wody. Po złuszczeniu na zbożu pozostaje mąka o dużej zawartości skrobi. Należy go zmyć, aby ziarno nie sklejało się podczas obróbki cieplnej. Aby pozbyć się cząstek twardego nalotu kwiatowego, przepłucz jęczmień perłowy zimną wodą.
Aby to zrobić, zalej kaszę perłową dużą ilością wody, wymieszaj rękami i odcedź wodę. Powtórz tę czynność kilka razy, aż woda stanie się przejrzysta. To gwarancja, że w każdym daniu znajdzie się jęczmień perłowy „ziarno za ziarno”, a owsianka okaże się smaczna i, jak to się mówi, „puszysta”.
Wszystkie zboża wyprodukowane z jęczmienia należy przed użyciem umyć do uzyskania czystej wody.
Jak ugotować omszoną owsiankę perłową
Najpopularniejszym był i pozostaje przepis na omszoną kaszę perłową autorstwa Williama Pokhlebkina. Przestrzega absolutnie wszystkich zasad przygotowania tego dania. Sam gotowałem dokładnie według tego i teraz mogę śmiało polecić. Ale od razu zauważę: przepis Pokhlebkina dla jęczmienia perłowego. Nie do jajek czy holenderskich, ale specjalnie do kaszy perłowej. Yachka i Holender gotują znacznie szybciej.
Jaki jest sekret i jakie zasady rządzą puszystą owsianką?
- Płatki należy dokładnie umyć.
- Perłowka zalać zimną wodą i pozostawić na 10–12:00. Lepiej to zrobić w nocy. Pokhlebkin zaleca zachowanie proporcji — na 200 g kaszy perłowej 1 litr zimnej wody.
- Po namoczeniu odcedź pozostałą wodę i zalej płatki mlekiem podgrzanym do 40 °C. Znowu proporcje: 2 litry mleka. A mleko trzeba podgrzać.
- Po ugotowaniu gotować przez 6 godzin w łaźni wodnej. Lub ugotuj w piekarniku.
Owsianka okazuje się niesamowicie smaczna! Mleko staje się duszone, sam jęczmień — kremowa, delikatna konsystencja. Podczas serwowania dodać śmietanę lub masło.
Tak, przygotowanie zajmuje dużo czasu. Ale warto.
Jak gotować jęczmień perłowy do różnych potraw
Owsianka — to oczywiście świetne. Ale gama dań z kaszy perłowej nie ogranicza się do samej owsianki. A czy jest jakaś różnica: gotowanie puszystej owsianki mlecznej czy na przykład przygotowywanie kaszy perłowej jako przystawki? Tak, mam. A zasady gotowania mogą być inne.
W przypadku owsianki kruchej wystarczy namoczyć płatki przez 2 godziny, następnie opłukać je, a następnie gotować w osolonej wodzie przez 1,5 godziny–2 godziny, w zależności od rodzaju ziarna. Ważne jest, w którym roku są żniwa — teraźniejszość lub przeszłość. Zeszłoroczne zboże będzie się gotować dłużej.
Jeśli chcesz ugotować owsiankę z jęczmienia, wszystko jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Na 250 g płatków potrzeba 500 ml wody. Płatki wsypać do wrzącej, osolonej wody, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować, aż zgęstnieje. Aby owsianka była jeszcze smaczniejsza, zawiń patelnię w ciepły ręcznik i gotuj na wolnym ogniu przez 30–40 minut. Tę owsiankę podaje się z masłem. Kaszę jęczmienną mleczną najpierw gotuje się w wodzie, a następnie zalewa ciepłym mlekiem.
Ale na zupę lepiej ugotować kaszę perłową zgodnie z zasadą kruchej owsianki, prawie do ugotowania, a następnie dodać ją do gotowej zupy. Tak właśnie robię z sokiem z ogórków kiszonych. Możesz oczywiście ugotować go natychmiast w bulionie, ale musisz wziąć pod uwagę czas gotowania płatków — nadal to samo 1,5 godziny. Oznacza to, że trzeba będzie go wypuścić razem z mięsem. A bulion w tym przypadku nie będzie przezroczysty. Ale jeśli kasza perłowa jest gotowana osobno, gwarantuję przejrzystość. Należy jednak pamiętać, że nawet dobrze ugotowana kasza perłowa spęcznieje jeszcze bardziej i wchłonie płyn, przez co zupa stanie się gęstsza.
Lepiej ugotować jęczmień na zupę, aż będzie prawie gotowy, a następnie dodać go do gotowej zupy.
W kuchni włoskiej istnieje danie przygotowywane na zasadzie risotto, wyłącznie z kaszy perłowej. Podobnie jak ryż, jęczmień perłowy początkowo podgrzewa się w oleju. A następnie stopniowo napełnia się bulionem. Rezultatem jest ta sama kremowa konsystencja, co słynne risotto, ale danie nazywa się perlotto. Jest jedna istotna różnica — danie przygotowywane jest nie z całej kaszy perłowej, ale z ziarna wypolerowanego na gładko, — Holenderskie kobiety To ziarno gotuje się znacznie szybciej.
Jak inaczej ugotować kaszę perłową (nie gotować)
Są dania, do których jęczmienia w ogóle nie trzeba gotować. Na przykład znany wielu orientalny słodycz zwany kozinaki, przygotowuje się z nasion słonecznika lub orzechów z cukrem i miodem. Ale kozinaki z jęczmienia, najlepiej z Holandii, są nie mniej smaczne i zdrowe. W ten sposób będzie delikatniej. Zasada jest taka sama: Płatki podsmaż na patelni z dodatkiem oleju roślinnego i wymieszaj z syropem z miodu, cukru i soli.
Co lepiej dodać do kaszy perłowej?
Są potrawy, które można nazwać wdzięcznymi: wszystko, co do nich dodasz, jest przyjmowane z radością i wdzięcznością i dobrze smakuje. Jęczmień perłowy — jeden z nich, szczególnie wśród zbóż. To odróżnia ją na przykład od gryki — zboże to jest bardziej selektywne w kombinacjach.
Jeśli pochodzisz z daleka, z tradycji rosyjskiego smaku, świeże i suszone grzyby, smażona cebula i marchewka idealnie komponują się z kaszą perłową. Wynalazek radzieckiego specjalisty kulinarnego Nikołaja Kurbatowa był genialny — do zupy z ogórkami kiszonymi dodać kaszę perłową. Teraz rassolnik w stylu leningradzkim, urodzony po rewolucji, znajduje się na liście tradycyjnych rosyjskich zup. Do kiszonej kapusty dodajemy kaszę perłową.
Perlovka powita w firmie inne zboża i rośliny strączkowe. Przykładem tego jest słynna owsianka pskowska. „Jajko sadzone” — z jęczmienia, prosa i grochu. „Krupenia” — kasza perłowa z ziemniakami, marchewką i smalcem. I „koliwo” — To owsianka na mleku jęczmiennym z miodem i makiem.
Jeśli używasz kaszy perłowej jako jednego z głównych składników zimnych sałatek, to do warzyw możesz dodać prawie wszystko: ogórki, pomidory, szparagi, marchew, papryka, łodygi selera, groszek zielony. Jabłka, gruszki, orzechy włoskie i orzeszki piniowe, fasola czerwona, kukurydza, rodzynki, suszona żurawina — wszystko pasuje do kaszy perłowej. Nawet jeśli teraz o czymś zapomniałem — To też się uda, możesz być spokojny. Tak i oczywiście ser: ser feta, parmezan. Jęczmień na sałatkę można gotować w bulionie warzywnym.
Do dań gorących dobrze jest dodać jęczmienia do czegoś, co podobnie jak sam jęczmień wymaga długiego czasu gotowania. Dowolne mięso (wołowina, jagnięcina, wieprzowina — części tuszy nadające się do duszenia), mięso mielone, grzyby, dynia, marchew, fasola, groszek. Wszystko to umieszcza się w jednej misce i gotuje w piekarniku przez długi czas.
Jęczmień z mięsem
Ale w przypadku ryb lepiej jest używać jęczmienia perłowego tylko jako przystawki.
Kasza perłowa doskonale komponuje się z twarożkiem i jajkami oraz przyrządzana jest w formie zapiekanki.
Przyprawy i przyprawy do jęczmienia
Kasza perłowa jest również w porządku z ziołami i przyprawami. Zarówno te najprostsze (cebula, czosnek, pieprz czarny, pietruszka, kolendra), jak i te bardziej wyrafinowane i specyficzne (kminek, imbir, tymianek, szałwia, curry, czarny pieprz). Aby dodać kolor -Z kurkuma w daniach śniadaniowych – Z cynamon. A jeśli masz jakieś swoje ulubione przyprawy, spróbuj zrobić z nimi owsiankę pęczaczną: całkiem możliwe, że to będzie Twój nowy smak.
Ogólnie rzecz biorąc, najważniejsze — znajdź swój ulubiony przepis, a na pewno istnieje. Zerknij na gotowe pomysły, może coś Ci się spodoba.
Nasze ulubione dania z kaszą jęczmienną
Najciekawsze sałatki z jęczmieniem: główny składnik — pęczak perłowy lub pęczak holenderski, kruchy, gotowany w wodzie lub bulionie warzywnym. I do niej:
– zielona cebula (biała i zielona część), pestki granatu, drobno posiekany ogórek, natka pietruszki, mięta, pistacje, sos narsharab, oliwa z oliwek, sól, pieprz;
– szpinak, suszone pomidory, świeże pomidory, papryka żółta i czerwona, cebula dymka, natka pietruszki, ser feta, oregano;
– do sosu sałatkowego, sosu na bazie octu balsamicznego, oliwy z oliwek, musztardy Dijon.
Sałatka z kaszą perłową i warzywami
Czasami najprostsze składniki w połączeniu z odpowiednim dressingiem dają niesamowicie smaczne rezultaty:
– jęczmień, zielona soczewica, czerwona cebula, czerwona papryka, dynia piżmowa, czerwona kapusta i dressing: oliwa z oliwek, świeży imbir, mielony imbir, mielona kolendra, mielone chili, czosnek, limonka, cytryna i brązowy cukier.
Lub dodaj plasterki pieczonej wołowiny do tej sałatki z kaszy perłowej, drobno posiekanego ogórka, zielonej cebuli, suszonych fig, suszonych moreli, świeżej drobno posiekanej czerwonej papryczki chili, kukurydzy, słodkiej czerwonej papryki, kolendry, pietruszki i mięty. Dressing: czosnek, sumak, kminek, ziele angielskie, ocet sherry, sok z cytryny, oliwa z oliwek, sos narsharab z granatów, sól, pieprz. Ta pożywna, aromatyczna i bardzo smaczna sałatka może stanowić osobne danie na obiad.
Gorące dania z kaszą najczęściej gotuje się na jednej patelni — pokutować. Ale trzeba poczekać: będzie długo, ale bardzo smacznie!
Tak więc w jednej patelni przeznaczonej do duszenia (o grubych ściankach i dnie) można wszystko połączyć i dusić przez 3 godziny lub dłużej, aż mięso i kasza perłowa będą całkowicie miękkie, na małym ogniu lub w piekarniku:
– jagnięcina (kawałki do duszenia), rosół z kurczaka, kasza jęczmienna, ziemniaki, cebula, por, przecier pomidorowy, pomidory w soku własnym, liść laurowy, sól, pieprz;
– jagnięcina (duże kawałki do duszenia), fasola czerwona, ciecierzyca, kasza perłowa, cebula, czosnek,…