Harissa z pieczoną papryką
gastronomia 30 czerwca 2013 r Do przepisu Stopień trudności: przeciętny Porcje: 2 Gotowanie: 2 godziny 30 minutPieczenieKuchnia afrykańskaSos, dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 2 PORCJERozpocznij gotowanie na 2 dni przed podaniem1 kg czerwonej ostrej papryki1 główka czosnku2–3 łyżki. l. nasiona kminku1 łyżka. l. gruba sóloliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Nasmaruj blachę do pieczenia olejem. Paprykę ułożyć na blasze do pieczenia, posypać 2 łyżkami. l. masło, przykryć folią i wstawić do piekarnika na 40 minut.
Krok 2
Wyjmij paprykę z piekarnika. Ochłodzić do temperatury pokojowej. Każdy owoc przekrój na pół, usuń nasiona i łodygi. Paprykę zmiel w blenderze do uzyskania konsystencji heterogenicznego puree.
Krok 3
Bardzo drobno posiekaj czosnek. Włóż posiekaną paprykę do miski. Kminek utrzeć w moździerzu z solą i czosnkiem, stopniowo dodając oliwę i dodać do papryki. Dokładnie wymieszaj harissę i przełóż ją do czystego słoika. Napełnij olejem. Jest całkowicie gotowa w ciągu 2 dni. Przechowywać w chłodnym miejscu. Wskazówka dotycząca artykułów spożywczych Harissę można przygotować na dwa sposoby – maszynowo i ręcznie. Jeśli zamierzasz zmielić paprykę w blenderze, to oprócz nasion i łodyg musisz także usunąć skórkę. Jeśli kroisz paprykę ręcznie, nie musisz usuwać skóry. Ręcznie mielona harissa jest bardziej autentyczna, ale też bardziej pracochłonna. A jeśli się na to zdecydujesz, podczas pracy z pieprzem załóż rękawiczki.
UWAGA DO GOSPODARKI
Harissa to najsłynniejsza przyprawa Afryki Północnej. Można go wykorzystać do przygotowania szerokiej gamy potraw, a także podawać jako sos do mięs, ryb i warzyw. Harissę można przechowywać bardzo długo, jeśli zaleje się ją olejem roślinnym.