Gulasz wołowy z ziemniakami

Gulasz wołowy z ziemniakami

gastronomia 20 grudnia 2023 r5.00(2)Dodaj do ulubionychUdziałGulasz wołowy z ziemniakami Do przepisu

Gulasz wołowy z ziemniakami to słynne danie kuchni węgierskiej. Przepis na gulasz jest dość prosty, jednak jak każde autentyczne danie ma swoje tajemnice. Na szczególną uwagę zasługuje technika, która nadaje potrawie niezwykły kolor. To wcale nie jest trudne. Wystarczy dusić cebulę, aż będzie przezroczysta, a następnie dodać słodką paprykę i smażyć, energicznie mieszając, aż cebula zmieni kolor na jasnopomarańczowy. Ważne, żeby nie przesadzić i nie przegrzać patelni z cebulą, w przeciwnym razie papryka zamiast aromatu i koloru nada nieprzyjemną goryczkę. Na wynik wystarczy 1 minuta. Gulasz można gotować przez cały rok, ale to danie nabiera szczególnego znaczenia późną jesienią lub zimą – ma niesamowity efekt rozgrzewający!

Złożoność: łatwo Kalorie: 762,13 kcal/porcję Porcje: 4 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Dodać. czas: 15 minut Używany: 35,76 g/46,50 g/49,24PrażenieDusząc się, marniejącKolacjaDanie główneWegetarianizmSKŁADNIKI NA 4 PORCJIwołowina bez kości – 600 gziemniaki – 6 szt.papryka czerwona – 2 szt.cebula – 1 szt.czosnek – 2 ząbkioliwa z oliwek – 4 łyżki. l.masło – 30 gmąka – 1 łyżka. l.liść laurowy – 2 szt.papryka – 1 łyżka. l.natka pietruszki – 2-3 gałązkisól, mielony czarny pieprz Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Mięso osusz ręcznikiem papierowym i połóż na desce do krojenia. Za pomocą ostrego noża pokrój wołowinę w dużą kostkę (około 2 cm z boku). Aby ułatwić krojenie, możesz najpierw włożyć mięso do zamrażarki na 10-15 minut.

Krok 2

Paprykę przekrój wzdłuż, usuń łodygę z nasionami i ostrożnie wytnij przegrody. Połówki pokroić w kwadraty o boku 1,5-2 cm i odłożyć do osobnej miski.

Krok 3

Obraną cebulę przekrój na pół, każdą połówkę pokrój w półpierścienie o grubości 3-4 mm. Drobno posiekaj czosnek i rozgnieć go na desce do krojenia płaską stroną ostrza noża. Możesz przepuścić czosnek przez prasę. Posiekaj liście pietruszki.

Krok 4

Obrane ziemniaki przekrój wzdłuż, każdą połówkę na 2-3 grube plasterki. Optymalnie jest wybrać ziemniaki w przybliżeniu tej samej wielkości. Ziemniaki można pokroić w dużą kostkę o boku 2 cm lub grube koła o grubości 1,5 cm.

Krok 5

Na głębokiej patelni z grubym dnem rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj cebulę i gotuj na średnim ogniu, aż będzie półprzezroczysta, 3 minuty. Dodać paprykę i smażyć energicznie mieszając przez 1 minutę.

Krok 6

Dodaj posiekaną wołowinę na patelnię i gotuj, często mieszając, aż zmieni kolor, 1 do 2 minut. Zmniejsz ogień do małego, dodaj 1,2 litra gorącej wody, przykryj i gotuj przez 45 minut. Mięso powinno stać się miękkie.

Krok 7

Do mięsa na patelni dodajemy krążki ziemniaków i plasterki papryki. Dodać liść laurowy, sól i doprawić czarnym pieprzem. Jeśli na patelni pozostało niewiele płynu, wlej kolejne 100-120 ml gorącej wody. Kontynuuj gotowanie gulaszu pod przykryciem przez kolejne 20 minut.

Krok 8

Aby zagęścić gulasz, przygotuj dressing mączny. Na osobnej patelni rozpuść masło. Dodać mąkę i podgrzewać, często mieszając szpatułką, 1-2 minuty. Mąka powinna wchłonąć cały olej i zarumienić się.

Krok 9

Podsmażoną mąkę przełożyć na patelnię z mięsem i warzywami, dodać koncentrat pomidorowy, połowę posiekanej natki pietruszki i czosnek. Mieszaj i doprowadzaj do wrzenia. Gotuj przez kolejne 5-7 minut na najmniejszym ogniu.

Krok 10

Usuń liść laurowy. Mięso i warzywa układamy na głębokich talerzach i zalewamy gęstym sosem z patelni. Posypać pozostałą natką pietruszki i natychmiast podawać z miękkim białym pieczywem i świeżymi warzywami.

PRZYDATNE RADY

Zamiast koncentratu pomidorowego do gulaszu można dodać naturalny przecier pomidorowy lub posiekane świeże pomidory. Przekrój je na pół i zetrzyj na drobnej tarce, aby skórka pozostała w dłoniach.

PRZY OKAZJI

Gulasz należy do typu dania zwanego „eintopf”, czyli w zasadzie jest zarówno drugim daniem, jak i bardzo gęstą zupą. Zwykle gulasz podaje się w głębokich talerzach lub dużych miskach i zajada się widelcem, ale obok niego umieszcza się dodatkowe urządzenie – łyżkę stołową, która będzie bardzo wygodna do nabierania smacznego sosu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja