Gulasz: dlaczego jest superfoodem i jak go znakomicie wykorzystać – pomysły i przepisy
Andriej Bugajski 20 lutego 2024 r
Gulasz od dawna jest integralnym produktem rezerwy strategicznej. Równie dobrze radzi sobie zarówno w normalnych czasach, jak i podczas przerw w dostawach. To niemal gotowy produkt o wysokiej wartości odżywczej, który zachowuje swoje właściwości w każdych okolicznościach. W warunkach polowych wystarczy otworzyć puszkę gulaszu nożem i szybko zjeść jej zawartość. Jeśli warunki na to pozwalają, gulasz ma o wiele więcej zastosowań. Porozmawiajmy o nich.
Treść:
- Gulasz warzywny z gulaszem
- Makaron z gulaszem
- Gulasz i kasza
- Zupy gulaszowe
- Przepisy z gulaszem
- Kanapka z duszonym mięsem na chlebie żytnim
- Zupa z domowym makaronem, gulaszem i grzybami
- Spaghetti Bolognese z grzybami
- Domowy pasztet gulaszowy
Mając ograniczone zasoby, kucharz domowy musi pomyśleć o ich maksymalnym wykorzystaniu. Sensowne jest po prostu rozdawanie puszek z duszonym mięsem tylko dla „Tytaniczny»i nie w ostatniej chwili. Gulasz powinien pełnić rolę tego składnika, który dodaje atrakcyjności każdemu daniu, nawet najprostszemu i najbardziej skromnemu. Psychosomatyka odgrywa tu nie mniejszą rolę niż w chorobach nerwowych. Sam zapach gulaszu może zdziałać cuda dla ludzkiej percepcji. Z grubsza rzecz biorąc, gulasz pozwala podnieść prawie wszystko.
Gulasz warzywny z gulaszem
Gulasz warzywny z gulaszem
Aby przygotować takie danie, wystarczy minimalny zestaw — ziemniaki i cebulę, ale można dodać wszystko: marchewkę, rzepę, cukinię, dynię, kapustę, grzyby, rutabagę, rzepę, seler, topinambur i mniej znane kłącza, m.in. łopian, trzcinę, kasztany wodne czy pędy bambusa.
Dobry i smaczny sposób to: obrać i grubo pokroić ziemniaki i cebulę (lub rozbudowany zestaw warzyw korzeniowych), włożyć do dużej miski, posypać solą, pieprzem, suszonymi ziołami i wymieszać z olejem roślinnym, wylać na blachę do pieczenia , wypoziomuj i włóż do nagrzanego do 200 °Ustaw piekarnik na 25–30 minut. Podsmażone warzywa włożyć do dużego rondla (kocioł, wok, naczynie żaroodporne) i zalać odmierzoną ilością zimnej wody tak, aby była przykryta lub blisko niej. Wygodnie jest to zrobić za pomocą miarki o pojemności 500 ml, pamiętaj, ile było szklanek, — powiedzmy X.
Postaw patelnię na ogniu, przykryj pokrywką, zagotuj, zmniejsz ogień do małego i trzymaj na kuchence przez 5–7 minut. Jeśli masz ziele angielskie i liście laurowe, wrzuć je również tam; dodadzą smaku. W tym czasie na dużej patelni rozgrzej X łyżek oleju roślinnego i smaż na nich X łyżek mąki pszennej, ciągle mieszając, aż pojawi się orzechowy zapach i nastąpi lekkie zażółcenie. Stopniowo wlewaj gorącą wodę z patelni do mąki, nadal energicznie mieszając grzbietem widelca, aby nie było grudek.
Gulasz ze słoika/puszki wlać do powstałego białego sosu i wymieszać, ponownie zagotować. Zdejmij z ognia i polej warzywa na patelni. Właściwie to wszystko.
Teraz o proporcjach. Puszka gulaszu (standard — 338 g) na 1,5 kg gulaszu — To już jest bardzo hojna proporcja. Otrzymasz intensywny aromat i całkiem sporo smaku. Ale to dotyczy stołu mistrza. Racjonalne podejście — słoik gulaszu na 3 litry naparu: nadal będzie dużo aromatu, nie tyle smaku, ale obecność gulaszu będzie łatwo rozpoznana przez receptory. Dalsze rozcieńczenie zależy od powagi sytuacji. W zasadzie działa również puszka gulaszu w wiadrze (biała emalia, 12 litrów w tradycji rosyjskiej).
Na 6 dobrych porcji po 500 g weź 2 kg nieobranych warzyw korzeniowych, 1 litr wody, 2 łyżki mąki i masła oraz puszkę gulaszu.
Makaron z gulaszem
Makaron z gulaszem
Jest to również jeden z pierwszych ruchów, jaki przychodzi na myśl, jest bardzo popularny wśród turystów pieszych i studentów. W tym przypadku preferowany jest makaron w dużych i krótkich formatach: rogi, muszle, pióra, kokardki. W tym przypadku woda z gotowania makaronu spełnia doskonałą rolę wypełniacza. Nie myśl, że dzieje się tak z powodu biedy — Wiele klasycznych włoskich przepisów szeroko wykorzystuje ten ważny produkt.
Najprościej jest ugotować makaron, odcedzić go na durszlaku, zachowując wodę, dolać gulasz do odrobiny wody i ponownie połączyć z makaronem. Aby zmniejszyć ilość gulaszu w naczyniu, warto zastosować dodatkowe wypełniacze. Można na przykład podsmażyć cebulę, rozpuścić w niej gulasz, dodać wodę z makaronu (więcej) i posypać gęsto czarnym pieprzem. Można dodać także dowolny ketchup, posiekane zioła, sos sojowy, ser topiony i inne aromaty.
Robocza proporcja na 6 osób to ugotować paczkę (500 g) makaronu w 5 litrach wody, dodać do słoika 3 szklanki gulaszu, wymieszać i połączyć wszystko razem. Zastosowanie dodatków zwiększy ilość wody do 6 szklanek. Ponownie podkreślamy, że działa to na wiadro wody, zwłaszcza jeśli dodasz więcej zielonej cebuli. Przepis ten od dawna stosowany jest w wojskowej medycynie polowej: spotkałem go w szpitalu wojskowym i bardzo szybko wyzdrowiałem.
Gulasz i kasza
Wszystko, co powiedziano powyżej, dotyczy również gulaszu z owsianką, ale każda owsianka ma swoje własne cechy. Zasada pozostaje — Więcej owsianki, mniej gulaszu, jednak proporcje zawsze można dostosować do konkretnych okoliczności.
Gulasz i kasza
Najsmaczniejsze — niewątpliwie gulasz z kaszą gryczaną. Nadaje się nawet na świąteczny stół, nie spotkałam osoby, która by jej odmówiła. Kasza gryczana powinna być krucha. W tym celu do grubościennej patelni, na której rozgrzałeś już X łyżek oleju, wsyp X szklanek (dowolnej) kaszy gryczanej i lekko podsmaż. Dodaj 1/2 X łyżeczki. sól i 2x szklanki (tej samej) gorącej wody — wrząca woda z czajnika. Przykryj szczelną pokrywką, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut, nie dotykając. Wyłącz ogień i odstaw na kolejne 10 minut.
Możesz po prostu wymieszać gulasz z kaszą gryczaną, ale zrobienie sosu będzie znacznie smaczniejsze i skuteczniejsze. Drobno posiekaj X średnich cebul i smaż na oleju roślinnym na złoty kolor. Posyp 1/2 X łyżki. l. mąkę i wymieszać. Wlej X szklanek wody i za pomocą widelca ugniataj, aż masa będzie gładka. Drobno posiekaj X pikli i tam je połóż. Posyp obficie mielonym czarnym pieprzem. Teraz dodaj duszone mięsa w ilości 4 garnków–6 filiżanek, zamieszaj i wróć do małego wrzenia. Kaszę gryczaną rozłóż do misek i polej sosem.
To samo można zrobić z kaszą perłową, tylko gotować ją długo, a proporcja X szklanek płatków śniadaniowych to 5 x szklanek wody: dużo wody nieuchronnie wyparuje w procesie, który może zająć 1,5 godziny. Aby nie stać tak długo nad kaszą perłową, warto gotować płatki na parze z wrzącą wodą w stosunku 1:3, trzymać pod pokrywką przez kilka godzin, aby spęczniały, a następnie wlać więcej wody w stosunku 1:2 i gotować, aż wyparuje cała woda.
Starożytne danie wojskowe kulesh przygotowywane jest zwykle z prosa, ale tutaj zastosowano inną metodę. Kasza jaglana to gotowany płyn, do którego dodaje się cebulę, marchewkę i gulasz. Zdarza się, że dodają też ziemniaki. Podobnie jak pęczak perłowy, możesz spokojnie zacząć gotować kaszę jaglaną 1:5 i w razie potrzeby dodać więcej wody. Im więcej dodatków — cebula i marchewka, — tym mniej gulaszu potrzeba. Na 6 dobrych porcji: 1,5 szklanki kaszy jaglanej, 8 szklanek wody, kilka cebul, duże marchewki (dobrze je najpierw trochę podsmażyć), puszka gulaszu. Posiekana natka pietruszki ozdobi to danie.
Zupy gulaszowe
Zalecenia ogólne: 1 puszka gulaszu na 2 osoby–3 litry wody. 2 litry — bogaty, 3 litry — To normalne, w razie potrzeby możesz zrobić więcej. Jako wypełniacz może służyć wszystko, w tym wszystkie powyższe grube naczynia, które można po prostu rozcieńczyć. Optymalnym rozwiązaniem wydaje mi się kapuśniak — zarówno smaczne, jak i niedrogie.
Zupa gulaszowa
Obierz i drobno posiekaj cebulę, marchew, seler, pasternak i łodygi o łącznej masie około 1 kg. W rondlu podgrzej 3 łyżki. l. olej roślinny, wlej posiekane warzywa i pozwól im dobrze się spocić, a nawet lekko zrumienić — zajmie to około 10 minut. Zalać 3 litrami zimnej wody (można więcej) i zagotować na dużym ogniu. Gotuj przez 5 minut–7 i w tym czasie pokrój w miarę możliwości widelce kapusty (2–3kg). Włóż kapustę do garnka i gotuj przez około 15 minut. Bardzo dekoracyjne jest dodanie pomidorów, słodkiej papryki, selera naciowego, zielonego groszku, ziół pod koniec gotowania w ciągu ostatnich 5 minut — wszystkiego po trochu. A także czosnek, czarny pieprz i liść laurowy. Gulasz można dodać także na 5 minut przed końcem w tych samych proporcjach — 1 bank na 2–3 litry (lub więcej).
Jeszcze wczoraj widziałem gulasz za 139 rubli. Jest mało prawdopodobne, że posłuży długo, ale za tę cenę to świetna inwestycja. Pamiętaj: puszka gulaszu — to jest 2–3 kg smacznego, pożywnego jedzenia. Tak, gulasz do tych celów może być dowolny: wołowina, wieprzowina, dziczyzna, mięso końskie.
Przepisy z gulaszem
Kanapka z duszonym mięsem na chlebie żytnim
Kanapka z duszonym mięsem na chlebie żytnim
Aby zrobić kanapkę dla 2 osób–Potrzebne 3 porcje:
- gulasz wołowy – 1 puszka
- Kapusta pekińska
- 1 marchewka
- 1 łyżka. l. majonez
- 1 łyżka. l. gęsty jogurt
- 1 łyżeczka ziarnista musztarda
- 1 łyżeczka sok z cytryny ze skórką
- 2-3 ogórki kiszone
- 4–6 kromek chleba żytniego
- Otwórz puszkę gulaszu wołowego i usuń większość tłuszczu. Gulasz wraz z sokami wrzucamy na patelnię i podgrzewamy, rozdzielając mięso na włókna. Odparuj płyn.
- Posiekaj kilka liści kapusty pekińskiej bardzo cienko. Zetrzyj 1 małą obraną marchewkę.
- Wymieszaj kapustę i marchewkę, dopraw mieszanką 1 łyżki. l. majonez z 1 łyżką. l. gęsty jogurt, 1 łyżeczka. musztarda ziarnista i 1 łyżeczka. sok z cytryny ze skórką.
- 2-3 ogórki kiszone pokroić w cienkie plasterki. Podpiecz 4-6 kromek chleba żytniego w tosterze lub na patelni (tylko z jednej strony).
- Na połowę kawałków chleba nałóż ciepły gulasz. Na wierzch połóż ogórki, a następnie sałatę. Przykryj resztą chleba, dobrze dociśnij i podawaj.
Zupa z domowym makaronem, gulaszem i grzybami
Zupa z domowym makaronem, gulaszem i grzybami
Aby przygotować domową zupę makaronową dla 6 osób–Potrzebne 8 porcji:
- 300 g mąki
- 1 kg grzybów leśnych (borowiki, kurki)
- sól
- 1 puszka gulaszu (400 g)
- 3 duże cebule
- 2 jajka + 1 żółtko
- 2 łyżki l. olej roślinny
- Najpierw zagniatamy ciasto makaronowe: do dużej miski wsypujemy mąkę, wykładamy ją na środek „Dobrze» i wlej jajka i żółtko, olej roślinny, sól i 2 łyżki. l. zimna woda.
- Zagnieść ciasto, zwinąć w kulę, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 30–40 minut. Ciasto cienko rozwałkować, pokroić na makaron, lekko posypać mąką i lekko osuszyć.
- Wyjmij gulasz ze słoika, po spuszczeniu całego płynu na patelnię, na której będzie gotowana zupa; oddzielić mięso od tłuszczu.
- Cebulę pokroić w drobną kostkę, smażyć na tłuszczu z gulaszu na średnim ogniu na złoty kolor, 5-7 minut. Cebulę włożyć do rondla z bulionem, dodać drobno posiekane mięso, zalać 2 litrami zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut.
- Dodać obrane, umyte i pokrojone w plasterki grzyby i gotować kolejne 15 minut. Makaron ugotować osobno w dużym rondlu w osolonym wrzątku do połowy ugotowanego, odcedzić na durszlaku, przełożyć do zupy i całość gotować jeszcze przez 1 minutę. Podawaj natychmiast.
Spaghetti Bolognese z grzybami
…