Do przepisu
Gugelhupf to jedno z najsłynniejszych austriackich ciast. Gugelhupf tradycyjnie podawany jest na śniadanie, ale idealnie nadaje się również do podwieczorku. Początkowo był to deser zwykłych Austriaków, jednak w XIX wieku cesarz Franciszek Józef wprowadził go do mody w mieszczańskich herbaciarniach. Cesarz tak bardzo pokochał to ciasto, że jadł je niemal codziennie. Wkrótce wiedeńskie gospodynie domowe zaczęły przygotowywać Gugelhupf na specjalne okazje, a na Boże Narodzenie podawano go z bujnymi dekoracjami ze świec i figurek czekoladowych.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 373,93 kcal/porcję Porcje: 10 Gotowanie: 1 godzina 20 minut Używany: 6,33 g/18,43 g/47,30PiekarnikMikserKuchnia austriackaPiekarniaBabeczkiWegetarianizm: Ovo-laktoWegetarianizmMenu dla dzieciŚwięto dzieciNa świątecznym stoleNowy RokBoże NarodzenieSKŁADNIKI NA 10 PORCJI40 g rodzynek250 g mąki10 g proszku do pieczenia250 g masła w temperaturze pokojowej250 g cukru pudru + trochę do posypania2 g ekstraktu waniliowego2 g startej skórki z cytryny5 jaj30 ml mleka Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Rodzynki umyć i namoczyć w gorącej wodzie przez 1 godzinę, następnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Wymieszaj mąkę, rodzynki i proszek do pieczenia.
Krok 2
Rozgrzej piekarnik do 170°C. Nasmaruj tłuszczem i posyp mąką patelnię Gugelhupf.
Krok 3
W misie miksera utrzyj masło, cukier puder, ekstrakt waniliowy i skórkę cytrynową na jasną i kremową masę. Dodawać po jednym jajku, dokładnie ubijając. Zmniejszyć prędkość miksera, dodać mleko, wymieszać.
Krok 4
Wyjmij misę z urządzenia, dodaj mieszaninę mąki i rodzynek i mieszaj silikonową szpatułką, aż mąka i ciasto całkowicie się połączą.
Krok 5
Ciasto wlać do formy, wypełniając ją do 3/4 wysokości. Ciasto włóż na środkową półkę piekarnika i piecz około 45-60 minut. Sprawdź gotowość drewnianym szpikulcem.
Krok 6
Odwróć formę do pieczenia na ruszt i ostrożnie wyjmij ciasto. Posyp gorący Gugelhupf cukrem pudrem. Całkowicie ostudzić.
PRZYDATNE RADY
W austriackiej Styrii gugelhupf pierwotnie był… kapeluszem. Na weselu druhny ozdobiły go zapalonymi świecami i tańczyły z Gugelhupfem na głowach, aż do wypalenia ostatniej świecy. Przepis na Gugelhupfa ma wiele odmian, ciasto można wyrobić dużą ilością ubitych jajek lub za pomocą. drożdże. Babeczka może być marmurkowa, z kandyzowanymi owocami lub czekoladą.
PRZY OKAZJI
Przepis opracował i udostępnił Atilla Szabo, cukiernik w Hotelu Metropol. Atilla Szabo od dzieciństwa chciała zostać cukiernikiem. Prawdopodobną przyczyną jest szarlotka jej babci, którą Atilla nadal uwielbia i gotuje dla rodziny i przyjaciół dokładnie według jej przepisu. Studiował na Węgrzech, szkolił się w Niemczech i pracował w znanych, światowych sieciach hotelowych. Dziś jest cukiernikiem w hotelu Metropol w Moskwie. Ale gdziekolwiek Atilla Szabo prezentuje swoją sztukę, strudle i wiedeńskie wypieki zawsze były i będą w jego menu, przygotowuje je we wszystkich kuchniach świata. Atilla mówi, że w jego ojczyźnie, na Węgrzech, każde święto zaczyna się od zupy i mięsa, a kończy zawsze słodkim ciastem. W Święta Bożego Narodzenia czas na strudle, bajgle i Gugelhupf. ich przepisy zna od dzieciństwa, ale według Atilli „lepiej tam zostawić smaki dzieciństwa”. Dziś praktykuje nowe autorskie podejście do tradycyjnych słodkich przepisów.Atilla Szabo