Gotowane ziemniaki: co z nich ugotować
Zaskakujące jest nawet to, że obchodzenie Dnia Gotowania Ziemniaka 26 kwietnia nie zostało wymyślone w Rosji, gdzie bulwa ta jest właściwie „drugim chlebem”, ale albo we Francji, albo w Belgii. Ale co w tym dziwnego? Nie ma kraju i kuchni narodowej, która nie obejdzie się bez ziemniaków. Na święta przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje: jak wybrać ziemniaki i prawidłowo je ugotować, aby wyszły idealne. Zebraliśmy przepisy na dania dnia codziennego – proste, smaczne i ekonomiczne, w których pierwsze skrzypce grają gotowane ziemniaki.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie ziemniaki wybrać do gotowania
- Jak prawidłowo gotować ziemniaki: 7 ważnych zasad
- Przepisy
- Klasyczne puree ziemniaczane
- Placki ziemniaczane z puree
- Zupa ziemniaczana z kukurydzą
- Rolada ziemniaczana
- Focaccia ziemniaczana
- Ziemniaczane zrazy z pieczarkami
- Sałatka ziemniaczana ze szczawiem
- Suflet ziemniaczano-marchewkowy z serem
- Babeczki ziemniaczane z ragout mięsnym pod skórką serową
Ziemniaki gotowane – w sałatkach, puree ziemniaczanym lub po prostu z koperkiem jako dodatkiem – to jedna z przyjemności dostępnych dla każdego. I pocieszenie pod każdym względem: z wczorajszego puree można łatwo zrobić zrazy czy naleśniki, a zupa ziemniaczana okazuje się satysfakcjonująca nawet bez mięsa, bo jej aksamitność zawdzięcza kruszonym ziemniakom.
Jakie ziemniaki wybrać do gotowania
Obecnie coraz częściej producenci sami etykietują ziemniaki – niektóre odmiany służą do gotowania, inne do smażenia. A ich rekomendacjom można zaufać. Ale jeśli stoisz przed tacą z ziemniakami i nic takiego nie jest na niej napisane, będziesz musiał sam podjąć decyzję.
Jeśli ziemniaki mają być puree, wybierajmy przedstawicieli odmian skrobiowych; zazwyczaj mają one gęsty miąższ, białą lub lekko żółtą skórkę, dość grubą skórkę i są krojone miękko, bez chrupania. Bulwy odmian skrobiowych zaczynają się rozpadać i gotować już na patelni.
Jeśli ziemniaki wydają się być ugotowane, ale zachowują swój kształt podejrzanie dobrze, być może popełniłeś błąd i kupiłeś tak zwane ziemniaki „woskowe”. Spróbuj rozgnieść pół bulwy tłuczkiem – czy są grudki? Zdając sobie sprawę z błędu, porzuć tym razem pomysł zrobienia puree, nawet blender tu nie pomoże – oczywiście usunie grudki, ale zamieni ziemniaki w lepką masę. Nie martw się, takie gotowane ziemniaki będą wspaniałe w sałatce, a po ugotowaniu możesz je też usmażyć – otrzymasz różowe i kruche plasterki.
Młode ziemniaki są zawsze idealne do gotowania; nie musisz nawet znać odmian. W przypadku młodych ziemniaków po dokładnym umyciu bulwy pędzlem należy pozostawić jej „jednolitą”, ponieważ lwia część błonnika, przydatnych minerałów i witamin ukryta jest w skórce i bezpośrednio pod nią.
Jak prawidłowo gotować ziemniaki: 7 ważnych zasad
Małe ziemniaki można gotować w całości, duże bulwy najlepiej pokroić na kawałki
Jeśli zamierzasz ugotować ziemniaki w mundurkach, pamiętaj o ich dokładnym umyciu szczoteczką. Obrane ziemniaki też lepiej przepłukać kilka razy – w ten sposób pozbędziesz się resztek ziemi, które mogłyby pozostać na nożu.
Do gotowania wybierz małe ziemniaki – nie większe niż jajo kurze. Jeśli natkniesz się na gigantyczne bulwy, po prostu pokrój je na kawałki. Ważne jest, aby wszystkie kawałki wpadające na patelnię były tej samej wielkości, wtedy ziemniaki będą się równomiernie gotować.
Nie ma potrzeby siekania ani siekania. Co innego, jeśli ziemniaki zostaną następnie użyte w zupie, a co innego, jeśli zostaną zmiksowane. W tym drugim przypadku, krojąc ziemniaki w drobną kostkę i wrzucając je do wody, pozbawisz je części skrobi, przez co puree ziemniaczane mogą okazać się wodniste.
Rozgorzały poważne dyskusje na temat tego, kiedy solić ziemniaki: niektórzy twierdzą, że na początku będą solone bardziej równomiernie, inni, że na końcu, w przeciwnym razie miąższ „zeszkli się” i okaże się twardy. Próbowaliśmy obu sposobów i nie odczuliśmy żadnej różnicy. I będziesz mniej się martwić, że zapomnisz posolić ziemniaki, jeśli dodasz około 1/2 łyżeczki. na 1 litr wody przed dodaniem ziemniaków.
Jeśli obrałeś ziemniaki i gotowanie się opóźnia, napełnij je wodą i wyciśnij do niej plasterek cytryny – to z pewnością zapobiegnie ciemnieniu bulw.
Wkładanie ziemniaków do zimnej lub wrzącej wody jest kwestią przyzwyczajenia i gustu. W drugim przypadku ugotuje się trochę szybciej, na tym polega cała różnica. Po zagotowaniu wody młode ziemniaki zajmują średnio 15–20 minut, żył i leżał przez 25–30 minut. Aby sprawdzić gotowość, przebij bulwę nożem: jeśli ostrze wchodzi łatwo, ziemniaki są gotowe.
Niektórzy znani szefowie kuchni, jak na przykład Jamie Oliver, radzą, aby po odcedzeniu wody umieścić ugotowane ziemniaki na durszlaku i pozostawić na kilka minut do odcieknięcia. Dzięki temu lepiej wchłonie mleko i masło. Niezależnie od tego, czy zastosujesz się do tej rady, czy nie, ważne jest, aby żadne płyny – masło, mleko, śmietana – nie wystygły zbyt mocno do gorących ziemniaków: dzięki temu lepiej zachowają apetyczny kolor, będą aromatyczne i kruche.
Przepisy
Klasyczne puree ziemniaczane
Trudno sobie wyobrazić bardziej pocieszające domowe danie niż klasyczne puree ziemniaczane. Delikatna i zwiewna, przeniesie każdą z nas w czasy dzieciństwa. Ale jak zrobić idealne puree ziemniaczane? Jest kilka tajemnic – na przykład gotuj ziemniaki, aż będą całkowicie miękkie, a następnie, rozgniatając bulwy, najpierw wymieszaj zimne masło, a następnie żółtka rozcieńczone mlekiem: z nich puree ziemniaczane nabiorą pięknego koloru i delikatności. A następnie dodajemy gorące mleko lub śmietankę do konsystencji jaką lubimy.
Klasyczne puree ziemniaczane
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- ziemniaki – 1 kg
- żółtka jaj – 2 szt.
- masło – 100 g
- mleko o zawartości tłuszczu 3–6% – 250–350 ml
- sól
1. Do szerokiego rondla wlać 2 litry wody i postawić na dużym ogniu.
2. Gdy woda się zagotuje, umyj ziemniaki, obierz je, duże pokrój na kawałki, aby bulwy równomiernie się ugotowały.
3. Posolić przegotowaną wodę, dodać ziemniaki. Poczekaj, aż woda ponownie się zagotuje. Przykryj patelnię pokrywką i zmniejsz ogień na tyle, aby woda nie wyciekła. Gotuj ziemniaki przez 25-35 minut: powinny stać się bardzo miękkie.
4. Zimne masło pokroić na małe kawałki.
5. Żółtka wymieszaj z 50 g ciepłego mleka i dodaj trochę soli. Podgrzej pozostałe mleko do wrzenia.
6. Odcedź ziemniaki i zacznij je rozgniatać na puree, ciągle dodając na patelnię kilka kostek masła.
7. Gdy cały olej zostanie wchłonięty, wlać mieszaninę żółtek i mleka, wymieszać.
8. Teraz zacznij dodawać gorące mleko, kontynuując ugniatanie ziemniaków. Dodawaj po trochu, aby uchwycić moment, w którym puree osiągnie odpowiednią konsystencję.
Uwaga dla gospodyni
Aby puree utrzymać ciepło do czasu podania, można zastosować babciną metodę i owinąć patelnię gazetą i ciepłym kocem lub zastosować nowoczesną metodę – miskę z puree wstawić do nagrzanej temperatury 50°C °C piekarnik. Gotowanie na wolnym ogniu sprawi, że puree będzie jeszcze smaczniejsze.
Przy okazji
Będzie bardzo smacznie, jeśli podasz puree ziemniaczane ze smażonym boczkiem, chrupiącą smażoną cebulą i drobno posiekanymi ziołami.
Placki ziemniaczane z puree
Do tych naleśników nie musisz specjalnie gotować ziemniaków, ale użyj wczorajszego puree ziemniaczanego. Gorące i puszyste, będą dobre właśnie takie, z kwaśną śmietaną czy różnymi sosami, ale mogą też stać się doskonałym dodatkiem do ryb, mięsa czy smażonej wątróbki. Ekonomiczne, proste i bardzo smaczne!
Placki ziemniaczane z puree
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- ziemniaki – 1 kg
- mąka – 4 łyżki. l.
- koperek – 2 gałązki
- natka pietruszki – 2 gałązki
- dowolny ser półtwardy – 100 g
- jajka – 2 szt.
- masło – 30 g
- olej roślinny do smażenia
- sól, mielony czarny pieprz
1. Najpierw przygotuj puree ziemniaczane. Bulwy obierz, umyj, duże pokrój na kawałki. Ziemniaki włóż do rondla i zalej gorącą wodą, aż całkowicie je zakryje.
2. Postaw patelnię z ziemniakami na dużym ogniu i zagotuj. Gotuj na małym ogniu przez 20–25 minut. Spuścić wodę. Gorące ziemniaki rozgnieść tłuczkiem i pozostawić do lekkiego ostygnięcia.
3. Posortuj koperek i natkę pietruszki, usuwając grube łodygi, następnie spłucz zimną bieżącą wodą. Dobrze osusz i posiekaj.
4. Zetrzyj ser na grubej lub średniej tarce.
5. Do ciepłego puree ziemniaczanego dodać jajka, masło, ser i zioła. Doprawić do smaku solą i mielonym czarnym pieprzem. Dokładnie wymieszaj.
6. Powstałą masę ziemniaczaną układamy na stolnicy posypanej mąką i rozgniatamy na warstwę o grubości około 1 cm. Za pomocą małej szklanki lub specjalnego wycięcia wycinamy kółka.
7. Obtocz plastry ziemniaków w mące.
8. Rozgrzej olej roślinny na dużej patelni.
9. Placki ziemniaczane układać porcjami i smażyć z obu stron na złoty kolor.
Uwaga dla gospodyni
Do ciasta z puree ziemniaczanego można dodać czosnek, odrobinę kminku lub kminku, smażone grzyby lub cebulę.
Przy okazji
Placki ziemniaczane z puree ziemniaczanym można obtaczać nie tylko w mące, ale także w bułce tartej zmieszanej z suszonymi ziołami lub posiekanymi orzechami. Okaże się bardzo smaczne!
Zupa ziemniaczana z kukurydzą
Ten przepis udowadnia, że można przygotować pyszną zupę bez mięsa. Tak, ryby i ptaki też nie są do tego potrzebne. Gotowane ziemniaki nadadzą mu pożądanej aksamitności i grubości. Zupę można przygotować na chudym bulionie grzybowym lub warzywnym. Ale nawet w najbardziej dietetycznej wersji – w wodzie – zupa okaże się bardzo smaczna.
Zupa ziemniaczana z kukurydzą
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- kukurydza konserwowa – 200 g
- cebula – 1 szt.
- czosnek – 1 ząbek
- duże ziemniaki – 5 szt.
- marchewki – 1 szt.
- pomidor – 1/2 szt.
- natka pietruszki i/lub kolendra do dekoracji
- olej słonecznikowy
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Odcedzić i spuścić wodę z puszki kukurydzy. Połowę kukurydzy zmiel w blenderze, a drugą połowę zostaw w całości.
2. Drobno posiekaj cebulę i czosnek i podsmaż na oleju słonecznikowym na złoty kolor.
3. Ziemniaki i marchewkę obrać i pokroić w średnią kostkę.
4. Warzywa włożyć do rondla, zalać 1,5 litra wody i doprowadzić do wrzenia.
5. Dodać kukurydzę, podsmażoną cebulę i drobno pokrojonego pomidora. Doprawić solą i pieprzem.
6. Gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut, aż ziemniaki będą gotowe.
7. Podawać z drobno posiekanymi zieleniami.
Uwaga dla gospodyni
Latem zamiast kukurydzy z puszki można użyć świeżych, gotowanych ziaren.
Przy okazji
Nie lubisz kolendry? Do zupy można dodać odrobinę mięty lub bazylii.
Rolada ziemniaczana
Prawie zapiekanka ziemniaczana mojej mamy z mięsem, o tym samym smaku, ale w modniejszym formacie. Będziesz potrzebować kilku składników, wszystkie są proste, znajdziesz je w każdym sklepie. A to kolejna niezaprzeczalna zaleta potrawy. Jedyne, co będziesz musiał majstrować, to zwinąć samą rolkę. Pomoże Ci w tym folia i odrobina cierpliwości.
Rolada ziemniaczana
Do gotowania dla 4 osób–Potrzebne 6 porcji:
- ziemniaki – 8 szt.
- mięso mielone – 400 g
- jajko – 1 szt.
- cebula – 1 szt.
- olej roślinny – 40 ml
- masło – 30 g
- sól
- ostra czerwona papryka
- sos pomidorowy do podania
1. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Rozpuść masło na patelni i podsmaż cebulę, aż będzie przezroczysta, 5 minut.
2. Połącz mięso mielone z cebulą, solą,…