Gofry holenderskie, jak gotować i po co podawać je do filiżanki gorącej herbaty lub kawy

Gofry holenderskie, jak gotować i po co podawać je do filiżanki gorącej herbaty lub kawy

Gofry holenderskie, jak gotować i po co podawać je do filiżanki gorącej herbaty lub kawy

Waleria Temkina 10 lipca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Gofry holenderskie lub stroopwafle (Stroopvafel – gofry z melasą) są dziś sprzedawane wszędzie. Nie są one jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niegdyś był to ulubiony przysmak biedoty, podgrzewany nad kubkiem gorącego napoju.

Jak jeść i gotować holenderskie gofry

Treść materiału:

  • Co to jest gofr holenderski?
  • Z historii narodowego wypieku Holandii
  • Dziś gofry
  • Klasyczny przepis na gofry

Co to jest gofr holenderski?

Klasyczny gofr holenderski składa się z dwóch cienkich okrągłych połówek, sprasowanych razem w specjalnym narzędziu kuchennym – żeliwnej gofrownicy (angielski „pizzelle iron” – żelazko do włoskich gofrów pizzelle) Pozostawia rozpoznawalny wzór w kratkę.

Nowoczesny holenderski przepis na gofry obejmuje mąkę, masło, cukier, drożdże, jajka, mleko i cynamon.
Nowoczesny holenderski przepis na gofry obejmuje mąkę, masło, cukier, drożdże, jajka, mleko i cynamon.

Upieczone gofry łączy się z melasą i dokładnie przycina krawędzie. Rezultatem jest ciasteczko z chrupiącą skórką i lepkim środkiem.

Z historii

Historia gofrów sięga wieków; zapisy z VII wieku szczegółowo opisują to danie. W XIII wieku przysmak ten stał się już na tyle popularny w Holandii, że pojawiła się oficjalna Gildia Piekarzy Wafli.

Dokładne pochodzenie holenderskich gofrów nie jest znane. Źródła podają jednak, że pojawiły się w mieście Gouda. Najprawdopodobniej zostały one wynalezione przez skromnego piekarza, którego nazwisko nie zachowało się, w okresie od końca XVIII w. do połowy XIX w.

Pierwszy prototyp wykonał z okruchów chleba rozpłaszczonych w gofrownicy. Niestety pierwsza partia gofrów okazała się zbyt sucha i kruszyła się w rękach piekarza.

Aby zaradzić tej sytuacji, zdecydował, że należy je namoczyć w melasie. Z biegiem czasu przepis na gofry zmieniał się i uwzględniał mąkę, masło, cukier, drożdże, jajka, mleko i cynamon.

Fakt, że holenderskie gofry początkowo robiono z resztek, oznacza, że ​​były tanim przysmakiem. Dlatego pierwotnie nazywano je „armenkoeken”, czyli „ciasteczkami dla biednych”.

W XIX wieku w Goudzie było już ponad 100 piekarzy, którzy robili „stroopwafle”. Dziś zostało ich już tylko czterech, w dużej mierze dzięki automatyzacji produkcji.

Dziś gofry

Od czasu ich wprowadzenia na rynek gofry pozostają bardzo popularnym przysmakiem w Holandii – każdego roku sprzedaje się je w 22 milionach opakowań.

Ponadto można je teraz kupić na całym świecie. Na przykład w Maroku takie gofry nazywane są „przysmakami z Amsterdamu”, w Brazylii – „na szczęście”.

Klasyczny holenderski przepis

Klasyczny holenderski przepis
Klasyczny holenderski przepis

Do przygotowania gofrów potrzebujesz:

Gofry:

  • 500 g mąki
  • 230 g niesolonego masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżeczka suche drożdże
  • 230 ml ciepłego mleka
  • 2 duże jajka
  • ½ łyżeczki cynamon

Pożywny:

  • 230 g melasy lub melasy (melasy)
  • 180 g brązowego cukru
  • 60 g niesolonego masła
  • szczypta soli
  1. Na gofry: W misie miksera stacjonarnego wymieszaj mąkę, masło, cukier, drożdże, mleko i jajko. Zagniataj ciasto, aż stanie się gładkie. Jeśli nie masz miksera, możesz zagnieść tę mieszaninę ręcznie w misce. Posmaruj ciasto olejem i luźno przykryj folią spożywczą. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 45 minut.
  2. Do wypełnienia: W rondlu na średnim ogniu podgrzej brązowy cukier, masło, melasę (lub melasę) i cynamon. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Gdy cukier zacznie się topić, a mieszanina nieco zgęstnieje, wyłącz ogień.
  3. Rozgrzej gofrownicę. Po krótkim wyrobieniu ciasto podzielić na małe kulki. Po lekkim spłaszczeniu kulek w gofrownicy przykryj patelnię i smaż, aż uzyskają złocisty kolor.
  4. Za pomocą widelca lub szpatułki ostrożnie wyjmij gofra. Aby stworzyć idealny okrąg, przytnij krawędzie okrągłym nożem.
  5. Gdy gofr jest jeszcze ciepły, ostrożnie podziel go na dwa koła.

*Nie odkładaj tego zbyt długo. Złamią się lub pękną, jeśli poczekasz, aż ostygną przed cięciem.

Na jedną połówkę nałóż 1-2 łyżeczki nadzienia, a następnie przykryj drugą połówką. To samo zrób z pozostałymi goframi.

RADA: Nadzienie można zastąpić gotowym karmelem lub gotowanym mlekiem skondensowanym.

Gofry należy podawać z herbatą lub kawą. Lepiej przechowywać je w szczelnym pojemniku.

Jak jeść? Gotowego, wystudzonego lub kupionego w sklepie gofra najlepiej położyć na filiżance gorącej kawy lub herbaty. Dzięki temu będzie bardziej miękka, a nadzienie bardziej lepkie.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #gofryPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja