Glazura czekoladowa na bazie kakao i mleka
Tatiana Sotnikowa 17 grudnia 2023 r(1)Dodaj do ulubionychUdział
Polewa czekoladowa na bazie kakao i mleka to doskonała propozycja do dekoracji ciast, wypieków czy ciasteczek. Rzeklibyśmy wręcz, że idealny, bo z łatwością potrafi ukryć niektóre mankamenty powstałego deseru, czy to nierówne ciasta, czy też niezbyt jednolity krem w środku. Cokolwiek powiesz, ta glazura cieszy oko i zaostrza apetyt, bo czekoladę kocha każdy, nawet ten, kto nie ma odwagi przyznać się do tego na głos.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Glazura czekoladowa. Główne składniki
- Gęsta polewa czekoladowa na bazie kakao i mleka
- Glazura czekoladowa z kwaśną śmietaną
- Polewa czekoladowa do ciasta z mleka skondensowanego
- Wegański lukier czekoladowy
- Sekrety robienia polewy czekoladowej
Glazura czekoladowa. Główne składniki
Wysokiej jakości niesłodzony proszek kakaowy jest bardzo ważnym składnikiem polewy czekoladowej. Nada glazurze ciemną barwę i przyjemny aromat.
Nawiasem mówiąc, polewa czekoladowa pojawiła się znacznie później niż biały cukier, którego używano w kuchni już w XVI wieku. A raczej początkowo było prawie przezroczyste: ciasto posmarowano syropem cukrowym i włożono na krótki czas do piekarnika, w wyniku czego na powierzchni utworzyła się błyszcząca skórka. Dlatego sama nazwa „glaze” przypomina angielskie słowo glass („glass”). Cóż, nieco później cukiernicy wymyślili formułę, która zapewniła powłoce biały kolor.
Następnie, gdy czekolada podbiła Europę, wykorzystano ją do stworzenia ciemnej glazury, która nadawała produktom zachwycający wygląd, wspaniały aromat i oryginalny smak. Jednym z najbardziej znanych przykładów jego wykorzystania jest tort Sachera, który pojawił się w Wiedniu pod koniec XIX wieku. W ZSRR na bazie austriackiego deseru stworzono „Pragę”, która również została pokryta polewą czekoladową. To prawda, że później zastąpiono ją krówką czekoladową, tańszą – z wodą, cukrem i kakao w składzie. Natomiast „Ptasie mleko” i „Czarodziejka”, po które w sklepach ustawiały się kolejki, pokryto szkliwem olejnym.
W domu radzieckie gospodynie domowe przygotowywały ciasta według przepisów przekazywanych „w spadku” lub od siebie (nie było Internetu, a ówczesne książki kucharskie skąpiły deserów). „Murzyn w pianie”, „Zebra”, „Ruiny hrabiego”… Pamiętacie to? Dlatego też zostały pokryte polewą czekoladową. Po prostu robiono je w domu, najczęściej nie z czekolady, a z tanich składników: mleka, kakao w proszku, cukru i niewielkiej ilości masła. Każdy z nas może teraz zwrócić uwagę na takie opcje budżetowe.
Ale przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. A raczej składnik i główny. Mówimy o kakao. Pamiętaj, że mówimy o niesłodzonym proszku kakaowym, a nie o mieszance suchego napoju. Tylko to zapewni glazurze ciemny kolor i przyjemny aromat.
Mało tego: proszek kakaowy musi być wysokiej jakości. Wielu współczesnych szefów kuchni wie, że często nawet ten najpopularniejszy w naszym kraju, w rozpoznawalnym zielonym pudełku, często bardzo słabo „spisuje się” w śmietanie, polewie czy cieście: kolor okazuje się jasny i niewyraźny. Dlatego lepiej kupować proszek kakaowy w wyspecjalizowanych sklepach cukierniczych.
Jeśli chodzi o pozostałe składniki polewy czekoladowej, które mogą się różnić w zależności od przepisu, po prostu staraj się kupować te najlepsze. Jeśli jest masło (w żadnym wypadku margaryna!), mleko lub śmietana, to jest to naturalne, bez dodatków roślinnych. Jeśli jest to mleko skondensowane, to jest gęste i znowu zrobione z dobrego mleka. Ale najpierw najważniejsze.
Glazura czekoladowa na bazie kakao i mleka
Gęsta polewa czekoladowa na bazie kakao i mleka z dodatkiem masła
Zacznijmy więc od najpopularniejszego przepisu na polewę czekoladową – z mlekiem. Po stwardnieniu okazuje się dość gęsty, błyszczący i nadaje smakowi ciasta lub wypieków bardzo wyraziste nuty. Nawiasem mówiąc, zamiast mleka można użyć śmietanki o zawartości tłuszczu 10%.
Zatem do chochli wsypujemy 80 g drobnego białego cukru, dodajemy 4 łyżki kakao i mieszamy. Wlać 2 łyżki mleka o zawartości tłuszczu co najmniej 3,2%. Mieszać. Umieścić na średnim ogniu. Podgrzewamy, ciągle mieszając, i niemal natychmiast dodajemy pokrojone w kostkę masło (50–60 g). Doprowadzić do wrzenia i gotować do uzyskania gęstej masy o jednorodnej konsystencji. Nastąpi to bardzo szybko, w ciągu kilku minut. Zdejmij z ognia, lekko ostudź i użyj, wylewając na wierzchnią warstwę ciasta, ciastek i ciasteczek. Ten ostatni można pozostawić w temperaturze pokojowej. Ale po oszkleniu ciasta i ciastka należy włożyć do lodówki. Nawiasem mówiąc, jeśli nagle zdecydujesz się na wypełnienie produktu pokrytego kremem glazurą (jest to całkiem dopuszczalne), pozwól mu ostygnąć do lekko ciepłego stanu.
Glazura czekoladowa z kwaśną śmietaną
Jeśli przygotowujesz ciasto ze śmietaną w cieście lub śmietanie, logiczne byłoby wykonanie glazury na bazie tego sfermentowanego produktu mlecznego. Najważniejsze, że nie jest za kwaśny! Do polewy czekoladowej należy użyć śmietany o zawartości tłuszczu co najmniej 20%, naturalnej, bez dodatków roślinnych. Odmierzamy 100 g i wsypujemy do chochli. Dodać 70 g cukru i 5-6 łyżek kakao. Wymieszaj trzepaczką i postaw na małym ogniu. Ciągle mieszając, podgrzać. Nie przejmuj się: na początku masa będzie miała raczej blady wygląd, a raczej jasny kolor. Ale gdy będzie już prawie wrzenia, dodamy 70 g masła i obraz zmieni się diametralnie! Mieszanka przyciemni się do pięknego czekoladowego koloru. Gotuj przez kolejne 2 minuty i zdejmij z ognia. Ten lukier czekoladowy okazuje się pyszny i bardzo gęsty. Jeśli jest zbyt gęste, dodajemy do niego trochę mleka i ponownie podgrzewamy.
Polewa czekoladowa do ciasta z mleka skondensowanego
Glazura czekoladowa z dodatkiem skondensowanego mleka okazuje się niezwykle smaczna
Czy po upieczeniu ciasta zostało w słoiku trochę mleka skondensowanego? Zrób z niego lukier czekoladowy! Okazuje się, że jest tak smaczny, że ma szansę zostać zjedzony przed udekorowaniem ciasta. Dlatego kontroluj sytuację!
Aby przygotować polewę czekoladową, odmierz 100 g skondensowanego mleka i włóż je do chochli. Dodać 3 czubate łyżki kakao i wymieszać. Dodać łyżkę cukru waniliowego. Mieszać. Dodać 100 g masła i postawić na średnim ogniu. Ciągle mieszając, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 2 minuty. Gorąca lukier będzie rzadka, ale gdy ostygnie, zgęstnieje. Wyroby należy polać ciepłą masą czekoladową.
Wegański lukier czekoladowy
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz i nie chcesz używać produktów pochodzenia zwierzęcego, nie jest to powód, aby odmówić dekorowania lukrem deserów wielkopostnych lub wegańskich. Po prostu gotujemy inaczej!
Istnieje bardzo budżetowa i niedroga opcja. Weź 2 łyżki proszku kakaowego i wymieszaj z 4 łyżkami cukru. Dodać 50 ml wody pitnej i postawić na średnim ogniu. Mieszając, doprowadzić do wrzenia. Wlać łyżkę rafinowanego oleju roślinnego (najlepiej oliwkowego) i smażyć 3-4 minuty. Ta polewka czekoladowa okaże się płynna, ale po stwardnieniu nieco zgęstnieje.
Druga opcja polega na użyciu oleju kokosowego i niewielkiej ilości gorzkiej czekolady o zawartości ziaren kakaowych co najmniej 72%. Zwykle taki produkt nie zawiera składników mlecznych, jednak i tak trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Do chochli wsypać 100 g cukru i 4 łyżki kakao. Mieszać. Dodać 2 łyżki wody, 3 łyżki oleju kokosowego i 50 g startej ciemnej czekolady. Postawić na małym ogniu i ciągle mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 2 minuty i użyj zgodnie z przeznaczeniem.
Sekrety robienia polewy czekoladowej
Aby uzyskać grubą warstwę lukru na deserze, nałóż najpierw jedną cienką warstwę i poczekaj, aż stwardnieje
I na koniec, oto kilka lifehacków, które pomogą Ci sprawić, że lukier czekoladowy będzie naprawdę doskonały.
- Pierwszy pomysł dotyczy używania mocnego alkoholu. Do gorącej glazury, którą już zdjąłeś z ognia, możesz dodać łyżeczkę rumu lub koniaku. Alkohol wyparuje bardzo szybko, ale spełni swoje zadanie! Zamrożona glazura będzie bardziej błyszcząca i błyszcząca.
- Drugim sekretem doskonałego rezultatu jest użycie cukru pudru zamiast cukru. W takim przypadku konsystencja glazury będzie możliwie jednolita. Ponadto przemysłowo produkowany cukier puder prawie zawsze zawiera skrobię (zapobiega jej sklejaniu się), co powoduje, że lukier będzie gęstszy.
- Trzeci lifehack dotyczy nakładania polewy czekoladowej. Chcesz uzyskać grubą warstwę na swoim torcie lub ciastku? Nie próbuj polewać ich od razu całym lukrem! Najpierw nałóż cienką warstwę i poczekaj, aż stwardnieje na powierzchni. Następnie wylej resztę glazury. W takim przypadku jego warstwa będzie grubsza i piękniej rozłoży się na torcie lub wypiekach.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #lukier czekoladowy #lukier czekoladowy #lukier czekoladowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Galina Kompancewa18 grudnia 2023 r
Dziękuję. Dla mnie bardzo przydatny artykuł.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych