Gęsty dżem malinowy
Do przepisu
Gęsty dżem malinowy powinien znaleźć się w każdym domu. Przecież to nie tylko doskonałe lekarstwo na przeziębienie, ale także doskonały sposób na relaks. Jeśli wrócisz z pracy zmęczony, nalej sobie herbatę i dodaj do niej łyżkę dżemu malinowego – zdziwisz się, ale po dziesięciu minutach nie będzie śladu zmęczenia.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 79,33 kcal/porcję Porcje: 66 Gotowanie: 1 godzina 15 minut Dodać. czas: 4 godziny Używany: 0,12 g/0,08 g/19,38PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 66 PORCJI1 kg malin 1,2 kg cukru Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Aby przygotować gęsty dżem malinowy, posortuj jagody i usuń łodygi. Jagód nie trzeba myć! Maliny włóż do miski na dżem lub dużego, szerokiego rondla i przykryj cukrem.
Krok 2
Pozostaw maliny na 4-6 godzin, w tym czasie jagody dadzą sok, który częściowo rozpuści cukier. Delikatnie poruszaj miską, aby sok malinowy wchłonął jak najwięcej cukru.
Krok 3
Miskę z dżemem postaw na średnim ogniu i delikatnie mieszając od czasu do czasu, zagotuj. Twoim zadaniem jest zapobiec spaleniu cukru, który nie zdążył się rozpuścić.
Krok 4
Gdy dżem się zagotuje, zmniejsz ogień i zacznij zbierać pianę czystą łyżką. Im ostrożniej to zrobisz, tym bardziej jednolity będzie kolor dżemu.
Krok 5
Kontynuuj gotowanie dżemu, delikatnie mieszając, aż będzie ugotowany, 45-50 minut. Staraj się nie dopuścić do silnego wrzenia i uważaj na gotowość – rozgotowanego dżemu nie da się naprawić.
Krok 6
Gotowość dżemu sprawdź upuszczając kroplę na spodek. Jeśli po 1 min. obróć spodek, a kropla nie rozleje się, dżem jest gotowy. Usuń dżem z ognia i całkowicie ostudź. Umieścić w czystych, suchych słoikach i szczelnie zamknąć pokrywki.
PRZYDATNE RADY
Gotując gęsty dżem malinowy należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza pod koniec procesu. Gęsty syrop bardzo szybko przypala się na dnie patelni, dlatego dżem należy gotować na małym ogniu i bardzo często mieszać. Nie możesz się rozpraszać!
PRZY OKAZJI
Należy pamiętać, że ostateczną grubość konfitury malinowej można ocenić dopiero po całkowitym wystygnięciu konfitury malinowej. Gdy ostygnie, gęstnieje.