Fasola solona z czosnkiem i chlebem żytnim
gastronomia 21 czerwca 2013 r Do przepisu
Bardzo nietypowa wersja marynowania, o przyjemnym pikantnym smaku. A poza tym bardzo przydatne. Podawać jako przystawkę lub dodatek do tłustych mięs, najlepiej jagnięciny.
Aby fasola po zakonserwowaniu pozostała smaczna i lekko chrupiąca, musi być początkowo odpowiedniej jakości, niezbyt dojrzała. Łatwo to sprawdzić. Weź strąk fasoli i mocno zegnij go na pół. „Właściwy” moduł pęknie po kliknięciu.
Złożoność: przeciętny Porcje: 2 Gotowanie: 2 godziny 30 minutSolenie, fermentacjaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 2 PORCJERozpocznij gotowanie na 5-6 dni przed podaniem1 kg młodej fasolki szparagowej 50 g soli 100 g chleba żytniego (można wziąć chleb Borodino) 5–6 liści winogron 2–3 ząbki czosnku Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Oczyść młodą fasolę z włókien. Liście winogron dokładnie umyj i wysusz.
Krok 2
Chleb żytni pokroić na małe kawałki i wysuszyć w piekarniku. Czosnek obrać i grubo posiekać.
Krok 3
Na dnie emaliowanego garnka ułóż połowę liści winogron i połowę czosnku, następnie fasolę, pozostały czosnek i przykryj wszystko liśćmi winogron. Połóż chleb na wierzchu. Sól rozpuścić w 1 litrze wrzącej wody, lekko ostudzić i zalać fasolę ciepłą solanką. Umieść drewniany okrąg dociskając go do góry. Solanka powinna przykryć krakersy żytnie. Pozostawić w temperaturze pokojowej do momentu, aż piana z powierzchni zniknie (oznacza to koniec procesu fermentacji), na 5-6 dni. Przełożyć do słoików i przechowywać w chłodnym miejscu.
PRZY OKAZJI