Kiszona kapusta
Do przepisu
Aby uzyskać dobry wynik, ważne jest, aby wybrać odpowiednią kapustę. Używaj średnio późnych lub późnych odmian kapusty. Wybieraj białe, gęste główki kapusty o mocnych liściach.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 31,75 kcal/porcja Porcje: 2 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 72 godz Używany: 1,75 g/0,12 g/5,92KolacjaKolacjaPustyPrzekąskaWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 2 PORCJE2 średnie główki kapusty o wadze około 4,5–5 kg 3 średnie marchewki 4–5 łyżek. l. sól gruboziarnista 1 łyżka. l. kminek lub koperek (opcjonalnie)Dodatkowo (opcjonalnie):1 szklanka żurawiny 5–7 średnich jabłek Antonowa Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Usuń górne liście z główki, opłucz je i odłóż na bok. Główkę kapusty przekrój na pół, odetnij łodygę.
Krok 2
Kapustę pokroić w długie i cienkie paski. Można to zrobić za pomocą robota kuchennego lub mandoliny.
Krok 3
Marchewkę obierz i pokrój w cienkie paski lub zetrzyj na grubej tarce.
Krok 4
Umieść kapustę i marchewkę w dużej emaliowanej misce i posyp 4 łyżkami. l. sól. Zamieszać. Zacznij delikatnie pocierać kapustę i marchewkę rękami, aż pojawi się sok, uważając, aby nie połamać pasków kapusty. Radzimy zacząć od dalszej krawędzi miednicy, kierując się w stronę bliższej.
Krok 5
Ponownie zamieszaj kapustę. Spróbuj: jeśli chcesz, żeby kapusta była bardziej słona, dodaj jeszcze 1 łyżkę. l. sól. Jeśli chcemy dodać do kapusty koperek lub kminek, należy je lekko rozbić w moździerzu i na tym etapie dodać do kapusty. Dobrze wymieszaj. Jeśli chcesz dodać żurawinę, dodaj ją również na tym etapie.
Krok 6
Jabłka można dodawać na dwa sposoby. Można je pokroić w cienkie plasterki lub wydrążyć i przekroić na pół; małe jabłka można układać w całości.
Krok 7
Wygładź powierzchnię kapusty i przykryj zarezerwowanymi górnymi liśćmi. Przykryj gazą. Znajdź duży talerz lub deskę i przykryj kapustę. Umieść ciężarek, na przykład garnek z wodą. Pozostawić do fermentacji w temperaturze pokojowej na 3-4 dni. Po 1 dniu na powierzchni kapusty powinien pojawić się sok.
Krok 8
Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, na powierzchni może zacząć tworzyć się pleśń. Usuń ucisk, gazę i liście kapusty i dobrze opłucz je w zimnej wodzie.
Krok 9
Aby usunąć gaz powstający podczas fermentacji, nakłuwaj kapustę 1-2 razy dziennie rączką drewnianej łyżki w kilku miejscach.
Krok 10
Usuń pianę, która pojawi się na powierzchni kapusty.
Krok 11
Gdy piana przestanie się tworzyć, po około 3 dniach kapustę przekładamy do słoików i przechowujemy w chłodnym miejscu. Kapusta będzie całkowicie gotowa za 10–12 dni i w razie potrzeby można ją zakonserwować.