Dżem truskawkowy
Do przepisu
Kiedy nadchodzi sezon na truskawki, tylko najbardziej bezduszni i leniwi ludzie nie myślą o robieniu dżemu truskawkowego – zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się ich dacza, wioska babci lub targ. Najpierw musisz wybrać jagody na dżem. Wszystkie muszą być całe, suche, tej samej wielkości i odmiany, aby w syropie na konfiturę truskawkową zostały przygotowane dokładnie tak samo. Lepiej włożyć pokruszone truskawki lub jagody z beczkami do kompotu, galaretki lub po prostu zjeść je na przykład ze śmietaną. Następnie czas wybrać przybory: duża miska to najbardziej babciny, niezawodny i najbardziej sprawdzony sposób na zrobienie dżemu truskawkowego. Chociaż możesz użyć emaliowanej patelni. Nie zapomnij o drewnianej łyżce do mieszania i usuwania zwiewnej i pysznej piany. A potem zacznij robić dżem truskawkowy, jak opisano w naszym przepisie. Tylko nie przesadź z początkową ilością jagód. Nie ma potrzeby od razu próbować zrobić dużo dżemu. Zacznij od 1-1,5 kg truskawek. Wtedy dżem wyjdzie idealny!
Złożoność: przeciętny Kalorie: 103,72 kcal/porcję Porcje: 1 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 0,16 g/0,08 g/25,43GotowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘtruskawki – 1 kg cukier – 1,2 kg Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Posortuj jagody, usuń łodygi. Truskawki włóż do durszlaka i opłucz, zanurzając je kilka razy w dużym pojemniku z wodą i pozwalając, aby cała woda spłynęła.
Krok 2
Umieść jagody w pojemniku, w którym będzie gotowany dżem. Dodać cukier i odstawić w chłodne miejsce na 8–10 godzin.
Krok 3
Postaw patelnię z truskawkami na bardzo małym ogniu i zagotuj, usuwając pianę i od czasu do czasu potrząsając patelnią. Gotuj wrzący dżem przez kolejne 5 minut. Całkowity czas gotowania nie powinien przekraczać 40 minut.
Krok 4
Dokładnie umyj słoiki z dżemem. Zagotuj wodę w szerokiej misce. Odwróć słoik do góry dnem i trzymaj go nad parą przez kilka minut. Słoiki można także podgrzać zostawiając je na 2-3 minuty. do kuchenki mikrofalowej.
Krok 5
Gorący dżem wlać do ogrzanych słoików, zamknąć, a po ostygnięciu przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
UWAGA DO GOSPODARKI
Podczas gotowania pojemnik z dżemem należy okresowo potrząsać. Jest to konieczne, aby jagody były równomiernie zanurzone w syropie cukrowym.
PRZY OKAZJI
Wiele osób gotuje dżem truskawkowy w kilku partiach w odstępie 10–15 minut. Dzięki temu kształt jagód jest lepiej zachowany, ale jest mniej witamin. Dżem niepasteryzowany należy przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 12°C. Pasteryzowane można przechowywać w dowolnej temperaturze, ale nie niższej niż 0°C.