Eksploracja smaków letnich zup: tajemnicza okroshka, klasyczny barszcz, pikantne gazpacho, nieodkryta botvinya oraz orzeźwiające zupy ze smarków i truskawek.

Letnie szybkie zupy: okroshka, barszcz, gazpacho, botvinya, zupy ze smarków i truskawek

Letnie szybkie zupy: okroshka, barszcz, gazpacho, botvinya, zupy ze smarków i truskawek

Jaka zupa jest idealna na gorące letnie dni? Oczywiście okroshka, gazpacho i zupa z buraków. A co z gorącym? Bez względu na to, jak dziwnie to zabrzmi, gorące płynne jedzenie latem to także świetny sposób na odświeżenie i naładowanie energii i wigoru na cały dzień. Pyszną letnią zupę możesz przygotować przy użyciu najtańszych składników i bardzo szybko.

Letnie szybkie zupy: okroshka, barszcz, gazpacho, botvinya, zupy ze smarków i truskawekO czym porozmawiamy w artykule:Szybkie zupy na zimnoBotwina na gorącoBotwina rybna ze szczawiem i pokrzywą Okroszka ormiańskaZupa z buraków litewskichZupa pomidorowa z marynowanym serem Lekkie gazpacho z arbuza Zupa z zielonego groszku po włoskuZupa serowa z warzywamiLetnia rosół z grillaZupa z brokułów i szczawiuSpash Zupa puree inata Zupa z pikantnej kapustyZupa z zielonych warzyw Zupa truskawkowo-imbirowa Zupa owocowo-warzywna mleczna

Kiedy jest gorąco, cały czas jesteś spragniony. Jest to całkiem naturalne, ponieważ aby zachować równowagę cieplną, organizm odparowuje dużo wilgoci, tracąc wraz z nią dużą ilość przydatnych substancji. Dlatego dietetycy zalecają spożywanie zupy nawet w największe upały.

Szybkie zupy na zimno

Wiele kuchni narodowych ma przepisy na zimne zupy. To rosyjska botwina, polski holodnik, bałkański tarator i wiele innych. Przygotowuje się je z kwasu chlebowego, bulionu warzywnego lub jagodowego oraz sfermentowanych produktów mlecznych, takich jak kefir, ayran, matsoni lub jogurt. Cały proces prawdopodobnie nie zajmie więcej niż 1030 minut. Wystarczy posiekać wszystkie składniki, a następnie je wymieszać, dodając płynny składnik. Oprócz świeżych ziół do zimnych letnich zup zwyczajowo dodaje się jajka na twardo, ryby, drób lub mięso, a także bułkę tartą lub krakersy.

Gorące, szybkie zupy

Ukha czyli zupa rybna to jedna z opcji szybkiej gorącej zupy na lato
Ukha czyli zupa rybna to jedna z opcji szybkiej gorącej zupy na lato

Wśród szybkich, gorących zup, szczególnie popularnych latem, na uwagę zasługuje przede wszystkim zupa z zielonej kapusty i barszcz ze szczawiem. Można je ugotować na wodzie, bulionie mięsnym lub warzywnym, dodając dowolne sezonowe warzywa – szpinak, pokrzywy, buraki itp. Dla sytości można dodać ziemniaki, kaszę gryczaną, kaszę perłową, kawałki gotowanego kurczaka lub jajka. Świeże zioła gotują się bardzo szybko, więc zupa będzie gotowa w kilka minut.

Inną opcją na szybką gorącą zupę jest ukha. Ugotuj go z ziemniakami lub kaszą jaglaną, nadal będzie pyszny. Nawiasem mówiąc, do super szybkiej zupy rybnej można użyć różowego łososia w puszkach lub saury. Więc na pewno zrobisz to w 15 minut.

Młode cukinie, marchewki, pory i groszek również gotują się bardzo szybko. Zrób z nich zupę puree ze śmietaną lub serem topionym. Wystarczy pokroić warzywa na małe kawałki, gotować na wolnym ogniu, a następnie zmiksować blenderem na gładką masę. Podawać z krakersami lub nasionami. 1520 minut – i lunch gotowy!

Kolejną znakomitą zupę letnią można przygotować z pomidorów z puszki we własnym soku lub z passaty. Dodaj do smaku owoce morza, klopsiki, świeże warzywa, delikatny makaron i przyprawy śródziemnomorskie, takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, czosnek itp. Podczas serwowania zupę można posypać tartym serem i lekko skropić oliwą.

W naszym asortymencie znajduje się 12 oryginalnych i szybkich letnich zup oraz bonus – 2 przepisy, które mogą być jednocześnie zupą, deserem i koktajlem.

Ryba botvinya ze szczawiem i pokrzywą

Botwina rybna ze szczawiem i pokrzywą to już prawie zapomniane danie starej kuchni rosyjskiej. To zimna letnia zupa na kwasie chlebowym z gotowanymi i tartymi ziołami (można wziąć nie tylko szczaw i pokrzywę, ale także buraki, marchew, rzodkiewki itp.).

Ryba botvinya ze szczawiem i pokrzywą
Ryba botvinya ze szczawiem i pokrzywą

1520 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • kwas chlebowy – 1,5 l
  • filet z białej ryby – 500 g
  • ogórki – 2 szt.
  • szczaw – 200 g
  • młoda pokrzywa – 200 g
  • zielona cebula – 45 łodyg
  • koperek – 1 mała pęczek
  • czosnek – 1 ząbek
  • sól

1. Szczaw i pokrzywę pokroić, włożyć do rondla i zalać 500 ml wody. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, dodać sól i zmniejszyć ogień. Gotuj przez 2 minuty, odcedź i zachowaj płyn, a następnie posiekaj warzywa za pomocą blendera zanurzeniowego. Przelej płyn z powrotem na patelnię i ostudź.

2. Rybę włożyć do rondla, zalać 150 ml wody, posolić i gotować pod przykryciem 8 minut po zagotowaniu. Ostudzić do temperatury pokojowej, następnie podzielić na małe kawałki.

3. Drobno posiekaj cebulę, koperek i czosnek, włóż do miski, dodaj pokrojone w kostkę ogórki, dodaj sól i rozgnieć tłuczkiem. Dodajemy tę mieszaninę do garnka ze szczawiem i pokrzywą i zalewamy kwasem chlebowym. Jeśli to możliwe, wstaw botvinyę do lodówki, następnie rozlej zupę do misek, dodaj kawałki ryby i podawaj.

UWAGA DO GOSPODARKI

Botwinę można podawać także z czerwoną rybą lub gotowanymi ogonami raków. Osobno podajemy na stół musztardę, tarty chrzan i ćwiartki cytryny, aby każdy z gości mógł doprawić zupę według własnego gustu.

PRZY OKAZJI

Zamiast blendera zatapialnego nadaje się również kieliszek do blendera przelewowego: pozwoli Ci zmielić wierzchołki równie drobno, prawie do gładkości. Dodaj kilka łyżek płynu, w którym gotowano warzywa – przyspieszy to proces siekania.

Ormiańska okroszka

Ormiańska okroshka (matsnabrdosh) to orzeźwiający, wegetariański chłodnik na bazie matsun (matsoni) i aromatycznych ziół. Jeśli nie lubisz kolendry, dodaj inne zioła, które lubisz – pietruszkę, koper, estragon, bazylię, miętę itp.

Ormiańska okroszka
Ormiańska okroszka

15 minut

5 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • matsun (matsoni) – 500 ml
  • woda mineralna lub zwykła – 100–300 ml
  • ogórki – 300 g
  • kolendra – 50 g
  • inne warzywa do smaku
  • sól

1. Przygotowane ogórki pokroić w drobną kostkę: im mniejsza, tym lepsza. Jeśli skóra jest szorstka, lepiej ją usunąć.

2. Podziel warzywa na liście i łodygi. Do okroshki potrzebne będą tylko liście i najcieńsze łodygi: należy je drobno posiekać.

3. Połącz warzywa i ogórki w rondlu lub głębokiej misce, dodaj sól do smaku i dokładnie wymieszaj.

4. Dodaj matsoni i ponownie wymieszaj. Następnie rozcieńczyć matsnabrdosh bardzo zimną wodą do pożądanej konsystencji, wymieszać i w razie potrzeby dodać sól.

5. Zimnik rozlać do talerzy lub szklanek, udekorować ziołami i podawać.

PRZYDATNE RADY

Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać matsuna (matsuna) i nie ma możliwości jego zakupu, to w ormiańskiej okroszce można go łatwo zastąpić pełnotłustym kefirem, ajranem, a nawet jogurtem.

PRZY OKAZJI

Aby w końcu zamienić ten chłodnik w pyszny napój chłodzący, w misie blendera umieść ogórki, zioła, matsoni i kilka kostek lodu. Bez dodawania wody zmiksuj produkty do niemal jednolitej konsystencji i przelej do szerokich, niskich szklanek.

Burak litewski

Litewska zupa buraczana, czyli shaltibarschai, to chłodnik, który jest bardzo popularny we wszystkich krajach bałtyckich i nie tylko. Najczęściej do zupy dodaje się buraki konserwowe. Po pierwsze jest to bardzo wygodne, a po drugie sprawia, że ​​smak potrawy staje się bardziej pikantny. Jednak odpowiednie są również gotowane lub pieczone buraki.

Burak litewski
Burak litewski

chłodzenie 1 godzina

gotowanie 15 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • kefir 3,2% tłuszczu – 1,5 l
  • buraki gotowane lub pieczone – 500 g
  • jajka na twardo – 8 szt.
  • ogórki średniej wielkości – 3 szt.
  • koperek – 3 gałązki
  • zielona cebula – 2 łodygi
  • sól
  • cukier

1. Zetrzyj buraki na grubej tarce. Umieścić w rondlu i zalać wodą pitną tak, aby tylko lekko przykrywała buraki.

2. Postaw patelnię na średnim ogniu i zagotuj. Gotuj przez 5 minut. Zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.

3. Obierz jajka na twardo, 4 szt. drobno posiekać, pozostałe przeciąć wzdłuż na połówki.

4. Obierz ogórki, zetrzyj je na grubej tarce lub pokrój w bardzo cienkie paski. Drobno posiekaj koperek i zieloną cebulę.

5. Na patelnię z burakami dodaj ogórki, posiekane jajka i zioła. Wlać bardzo zimny kefir. Sól i dodaj cukier do smaku. Zupę buraczaną rozłożyć na schłodzone talerze. Na środku każdego ułóż po dwie połówki jajka.

PRZYDATNE RADY

Zamiast kefiru do przyprawienia litewskiego barszczu można użyć jogurtu. Przygotowanie go w domu wcale nie jest trudne! Weź pasteryzowane mleko pełne, wlej je do słoika i dodaj łyżeczkę kwaśnej śmietany. Następnie wymieszaj i pozostaw na jeden dzień w temperaturze pokojowej.

PRZY OKAZJI

Na Litwie zupę buraczaną podaje się zazwyczaj z gorącymi, gotowanymi ziemniakami: to połączenie sprawia, że ​​smak zupy jest bardziej wyrazisty. Posyp zupę drobno posiekanymi ziołami, aby uzyskać dodatkową świeżość i jasny aromat.

Zupa pomidorowa z serem marynowanym

Przepis na zupę pomidorową z solanką i kaszą bulgur przyda się na upalne, letnie dni. Zamiast pieprzu możesz wziąć seler lub cukinię, a jeśli nie masz pod ręką dobrych, soczystych pomidorów, możesz sięgnąć po te z puszki.

Zupa pomidorowa z serem marynowanym
Zupa pomidorowa z serem marynowanym

gotowanie 1525 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • pomidory – 4–5 szt.
  • ser marynowany – 200 g
  • gotowany bulgur – 200 g
  • papryka czerwona – 1 szt.
  • cebula – 1 szt.
  • ostra papryka – 1 szt.
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • czosnek – 2 ząbki
  • kolendra – 2–3 gałązki
  • chmeli-suneli – 1 łyżeczka.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz

1. Cebulę, paprykę i pomidory pokroić w drobną kostkę. Usuń nasiona i błony z ostrej papryki, a strąk pokrój w cienkie pierścienie. Posiekaj czosnek.

2. Rozgrzej olej roślinny w rondlu o grubym dnie, dodaj cebulę i smaż, aż będzie przezroczysta, 5 minut. Dodać słodką i ostrą paprykę, czosnek, pomidory i dusić na średnim ogniu przez kolejne 3 minuty. Sól, pieprz, dopraw chmielem suneli i zalej 1 litrem wrzącej wody. Zmniejsz ogień do małego i gotuj pod przykryciem przez 7 minut. Zupę zdjąć z ognia i szybko ostudzić.

3. Ser marynowany pokroić w małe plasterki, oddzielić od łodyżek i drobno posiekać kolendrę. Zupę nalewamy do talerzy, do każdego wkładamy po 2-3 łyżki. l. przygotowany bulgur i plastry sera, posypać kolendrą. Podawać zupę na zimno.

UWAGA DO GOSPODARKI

Tę samą zupę można przygotować po włosku: zamiast oleju roślinnego użyj oliwy z oliwek, chmiel suneli zastąp mieszanką włoskich ziół, a zamiast sera solankowego dodaj stracciatellę lub ricottę.

PRZYDATNE RADY

Aby szybko schłodzić zupę, umieść rondelek z nią w większym rondlu wypełnionym w jednej trzeciej lodowatą wodą. Ciągle mieszaj, aby zupa równomiernie ostygła.

Lekkie gazpacho arbuzowe

Nasza wersja arbuzowego gazpacho z niespodzianką, a raczej z nutą pieprzu. Ten chłodnik zawiera kilka rodzajów papryki. Okazuje się bardzo smaczne. Spróbuj!

Lekkie gazpacho arbuzowe
Lekkie gazpacho arbuzowe

gotowanie 15 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • duże dojrzałe pomidory – 5–6 szt.
  • miazga arbuzowa – 400 g
  • papryka słodka czerwona duża – 1 szt.
  • Cebula krymska – 1/2 szt.
  • oliwa z oliwek – 60-70 ml
  • ocet winny z czerwonego wina – 1 łyżka. l.
  • czosnek – 2 ząbki
  • słodka papryka – 1 łyżeczka.
  • wędzona papryka – 1/2 łyżeczki.
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól
  • mikrogreeny do podania

1. Drobno posiekaj cebulę i czosnek, włóż do miski blendera, zalej octem.

2. Na pomidorach wykonaj nacięcia w kształcie krzyża, zalej je wrzącą wodą, a następnie włóż do wody z lodem. Pomidory obierz, pokrój na 6-8 kawałków, usuń…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja