Ekskluzywny. Zapiekanka Nalivka i 5 kolejnych przepisów z kolekcji Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych
Olga Zacharowa 16 sierpnia 2022 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
We wrześniu tego roku zostało otwarte w Gavrilov Posad w obwodzie iwanowskim Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych. Co zaskakujące, do tego czasu w naszym kraju nie było takiego muzeum. Jest Rosja z wielowiekową historią i tradycjami, są muzea kwasu chlebowego, wódki, piwa, ale nie ma jednej ekspozycji o napojach z informacjami o technologiach, składnikach i naczyniach. Igor Kekhter, jego założyciel i dyrektor, wiceprezes Stowarzyszenia Małych Miast Turystycznych Rosjiopowiedział o swoim nowym projekcie i podzielił się przepisami z muzealnych zbiorów
Pomysł stworzenia muzeum przyszedł mi do głowy około 35 lat temu – w czasach prohibicji. Kampania antyalkoholowa lat 80. ubiegłego wieku była na tyle aktywna, że zapragnęliśmy zachować pamięć o naszych tradycyjnych trunkach.
W 2010 roku w salach Muzeum-Rezerwatu Vladimir-Suzdal odbyła się wystawa „A ja tam kochanie piłem piwo”. Zorganizowano ją wokół mojej prywatnej kolekcji liczącej około 600 pozycji, od beczek i szklanek po etykiety na piwa i drukowane reklamy. Najstarszym przedmiotem była butelka wykonana ręcznie pod koniec XVIII wieku. Zbiór ten, a także tematyczny zbiór przedmiotów mojego brata Włodzimierza, stanowiły podstawę ekspozycji muzealnej.
Początkowo planowałem otworzyć go w Suzdal, z którym mam wiele wspólnego, ale w mieście nie mogłem znaleźć budynku o odpowiedniej powierzchni, a w mieście-muzeum nie da się wybudować nowego. I tu pomogła znajomość historii. W odległości 20 km od Suzdal znajduje się miasto Gavrilov Posad, które kiedyś wchodziło w skład dzielnicy Suzdal, co oznacza, że właściwie i tam można byłoby otworzyć muzeum – trzeba było tylko znaleźć budynek. I znaleziono! Przy wjeździe do miasta znajduje się imponujący budynek stadniny koni w stylu klasycyzmu – wybitny zabytek architektury czasów Katarzyny.
Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych, Gavrilov Posad
To tutaj w połowie XX wieku wyhodowano nową rasę – ciężką ciężarówkę Władimir. Koń hodowlany z wiatrowskazu na wieży stadniny znajduje się obecnie w herbie Gawriłowa Posada. W Rosji nie ma drugiego takiego budynku. W 2013 roku zakład został zamknięty i stamtąd przeniesiono ciężkie samochody ciężarowe.
Ciężka ciężarówka Władimir Charodey, 1948
Dzięki wsparciu władz miasta i województwa udało mi się kupić zakład w całości. W kwietniu 2018 roku, po rekonstrukcji, Muzeum Napojów Rosyjskich osiedliło się w Gavrilov Posad, gdzie pod koniec XVIII wieku urodził się i wychował słynny rosyjski kupiec Nikołaj Pietrowicz Sinebryuchow, założyciel i właściciel fińskiej korporacji piwnej Sinebryukoff. Nadal jest jedną z największych fińskich firm piwowarskich. Wszystko złożyło się w piękną jedną kompozycję!
Teren stadniny koni w trakcie rekonstrukcji, Gavrilov Posad
Obecnie muzeum ma otwarte 4 sale i opracowano receptury na 8 kategorii napojów: miód, miód pitny, kwas chlebowy, napar, kompot, wierzbówka, napoje z cykorii, piwo, likiery i nalewki. Do końca roku dobudowana zostanie hala z domowymi napojami i miodami pitnymi oraz dwie sale degustacyjne. Sala wykładowa, zwana także salą kinową, będzie czynna. Zależy mi na tym, aby muzeum mogło jednoczyć miłośników i koneserów rosyjskich trunków, tak aby stało się platformą dyskusji i spotkań. Niech w jej salach odbywają się fora i konkursy, na przykład na najlepszy napój na bazie miodu.
Jedna z sal Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych Gavrilov Posad
W planach jest urządzenie ogrodu i ogródka warzywnego na terenie stadniny w ramach ekspozycji dla ekowycieczek. Plus otwarcie w 2020 roku hotelu 10 Hussars z 61 pokojami. Tutaj nawet nie musiałem nic wymyślać. Mikołaja I potrzebny był budynek dla smoków, ułanów, strzelców, a stadnina na kilka dziesięcioleci stała się koszarami. Dodamy pocieszenia, ale będziemy się starali zachować ducha husarskiego. W menu planowanej restauracji „Fluger” również znajdzie się menu husarskie. A co to za husaria bez koni?!
Oczywiście nie zapomnieliśmy o ciężkiej ciężarówce Vladimir. Aby wesprzeć tę wyjątkową rosyjską rasę koni, na pewno zaangażujemy go w nasz projekt. Przede wszystkim będziemy wspierać rozwój teatru jeździeckiego oraz organizować połączenia komunikacyjne połączone z wycieczką samochodową z Suzdal przez Gavrilov Posad do Yuryev-Polsky na koniu (poprzednik tramwaju elektrycznego).
Eksponaty ze zbiorów Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych Gavrilov Posad
Napoje z rosyjskim charakterem z kolekcji Igora Kekhtera
„Zapiekanka” jarzębinowa (ok. 3 l)
- 1 kg nieświadomej jarzębiny, inne odmiany będą miały gorzki smak
- 180 g miodu
- 3 litry wódki premium, lepiej przygotowanej na alkoholu Alpha
- Jagody jarzębiny wsypać do żaroodpornego glinianego garnka o grubych ściankach.
- Dodaj miód i wódkę. Mieszaj, aż będzie gładkie.
- Włóż do piekarnika na dolny poziom. Rozgrzej piekarnik do 80°C i wyjmij garnek. Wyłącz piekarnik i poczekaj, aż płyn całkowicie ostygnie. Zamieszać.
- Powtórz trzeci krok 1-2 razy. Nie nagrzewać piekarnika powyżej 80°C. Temperatura wrzenia wódki wynosi 82°C i nie powinna się gotować!
- Po ugotowaniu wyjmij garnek z piekarnika. Całkowicie ostudzić napój. Napięcie. Likier jest gotowy do picia.
Zapiekanki naliwkowe tradycyjnie przygotowywano w rosyjskim piekarniku. Piec, nagrzewany w dzień, w nocy schładzał się i aby nie marnować na próżno ciepła, znaleźli dla niego pożyteczne zastosowanie. Likiery wypiekano w upale resztkowym. Obecnie tę technologię gotowania na wolnym ogniu można zastosować w piekarniku.
Nalewka „Witamina Górska” (ok. 1 l)
- 1 litr destylatu zbożowego
- 70 g owoców róży
- 1 g suszonych ziół: tymianku, dziurawca zwyczajnego, oregano, słodkiej koniczyny i mięty pieprzowej
- 1 g suszonych liści malin
- Zagotuj 100 ml wody pitnej. Ochłodzić do 70-80°C.
- Zioła wymieszaj w misce i zalej przygotowaną wodą. Przykryć pokrywką i pozostawić na 30 minut.
- Owoce dzikiej róży wsypujemy do pojemnika odpowiedniego do przygotowania nalewki. Dodać wywar ziołowy i destylat. Umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu w temperaturze 12-16°C. Po 2 miesiącach odcedź. Nalewka jest gotowa do użycia. W razie potrzeby można umieścić go w beczce, aby dojrzewał przez 3 miesiące.
Nalewka z jarzębiny „Zapiekanka” (po prawej) i Nalewka „Witamina górska” (po lewej) ze zbioru przepisów Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych
Kwas Zakwasowy z Liśćmi Czarnej Porzeczki (8 l)
- 1 kg krakersów żytnich
- 100 g świeżych liści czarnej porzeczki lub 25 g suszonych liści porzeczki
- 200 g cukru
- Na zakwas:
- 50 g mąki pszennej I gatunku
- 50 g drożdży prasowanych
- Aby przygotować zakwas, wymieszaj mąkę z 250 ml wody o temperaturze pokojowej. Dodaj pokruszone drożdże. Odstawić w ciepłe miejsce do fermentacji na 72 godziny.
- Do dużego pojemnika odpowiedniego do zaparzenia kwasu chlebowego włóż krakersy, cukier i liście porzeczki. Wlać wszystkie 8 litrów wrzącej wody. Wymieszaj i przykryj pojemnik pokrywką. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 4-5 godzin.
- Otwórz pokrywę. Dodaj starter. Zamieszać. Wlać płyn do rondla i podpalić. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3 minuty. Usuń piankę.
- Przecedź płyn przez gazę. Wróć do butelki i przechowuj w chłodnym miejscu. Po 7 dniach kwas chlebowy jest gotowy do użycia.
Kisiel z sokiem jabłkowym (1,5 l)
- 4 średnie słodko-kwaśne jabłka
- 80 g czarnych porzeczek
- 200 ml niefiltrowanego soku jabłkowego
- 150 g cukru
- 150 g bezglutenowej mąki ziemniaczanej (nie skrobiowej!)
- Obierz jabłka. Pokrój na 4 części i usuń rdzeń.
- Umieścić w rondlu z grubym dnem i zalać 1,5 litra wody pitnej. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 30 minut.
- Jabłka przełożyć na sito, a płyn ponownie przelać na patelnię. Jabłka rozgnieść tłuczkiem. Przełóż puree do rondla, dodaj cukier i jagody. Zamieszać. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut.
- W małej misce zalej mąkę sokiem i wymieszaj. Powoli wlewaj mieszaninę na patelnię. Nie powinno być żadnych grudek!
- Doprowadzić płyn do wrzenia na średnim ogniu. Gotuj przez 1 minutę. i zdjąć z ognia. Niech galaretka lekko ostygnie. Będzie się wydawać gorętsza niż woda. Nie daj się poparzyć! Podawać na ciepło.
Kissel z sokiem jabłkowym (po lewej) i Kwas na zakwasie z liśćmi czarnej porzeczki (po prawej) ze zbioru przepisów Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych
Sbiten z wiśniami (ok. 1 l)
- 150 g miodu ziołowego
- 100 g wiśni
- 5 groszku ziela angielskiego
- 5 pąków goździków
- 1 g suchego dziurawca zwyczajnego
- 10 g obranego świeżego korzenia imbiru
- 1 mała laska cynamonu
- 10 g świeżych liści mięty lub 2 g suszonej mięty
- Użyj dwóch ognioodpornych pojemników (większego i mniejszego). Do każdego wlać 500 ml wody pitnej.
- Do dużego dodaj miód i wiśnie. W drugim, mniejszym – pozostałe składniki. Zamieszać. Gotuj na średnim ogniu przez 10 minut, zbierając pianę z miodowego „wywaru”.
- Zawartość małego pojemnika wlać do dużego, ciągle mieszając. Kontynuuj gotowanie przez kolejne 5 minut. Zdejmij z ognia i podawaj zbiten gorący, ciepły lub już wystudzony.
Kwas Z Śliwkami (10 l)
- 1,2 kg krakersów żytnich
- 200 g wysokiej jakości śliwek
- 200 g cukru
- 60 g drożdży prasowanych
- Umieść krakersy i połowę suszonych śliwek w dużym pojemniku odpowiednim do zaparzenia kwasu chlebowego. Wlać wszystkie 10 litrów przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Wymieszaj i przykryj pojemnik pokrywką. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 5-6 godzin.
- Otwórz pokrywę. Dodać cukier, pokruszone drożdże i pozostałe suszone śliwki. Wymieszaj i odstaw pojemnik w ciepłe miejsce na 12 godzin.
- Przecedź płyn przez gazę. Wróć do butelki i odstaw w chłodne miejsce na 48 godzin. Po tym czasie kwas chlebowy jest gotowy do użycia.
Kwas ze śliwkami i Sbiten z wiśniami (w środku) ze zbioru przepisów Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych
Igor Kekhter, założyciel i dyrektor Muzeum Rosyjskich Napojów Narodowych, wiceprezes Stowarzyszenia Małych Miast Turystycznych Rosji
„Aby stworzyć muzeum, sam musiałem wymyślić sformułowanie i zrozumieć, czym jest „rosyjski napój narodowy”. Przeglądałem mądre książki i słowniki i odkryłem, że nie ma jednego wyjaśnienia.
Dla siebie zdefiniowałem 5 cech charakterystycznych naszych napojów: 1. Są to specjalnie przygotowane płyny, które można pić bez szkody dla zdrowia. 2. Przepis musi odzwierciedlać cechy charakteru i życia narodów Rosji. 3. Napoje można przygotować w domu. 4. Napoje tradycyjnie przygotowują ludzie, których obecnie zalicza się do Rosjan. 5. Jako surowce wykorzystuje się produkty naturalne wyhodowane lub uprawiane na terytorium, które było lub jest rosyjskie.
Kiedy są jasne sformułowania, praca staje się łatwiejsza i ciekawsza.”
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kwas #kisel #Rosja #Suzdal #sbitenPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych