Dżem stożkowy
Do przepisu
Zaczęto robić dżemy z szyszek na Rusi jeszcze przed pojawieniem się cukru. Jak to? Tak, bardzo proste, kochanie. Chłopi nalewali miód do młodych szyszek i zostawiali je na słońcu na kilka tygodni. Zatem szyszki i miód podzieliły się ze sobą dobroczynnymi substancjami i właściwościami. A na początku XIX wieku, kiedy w Rosji zaczęto produkować własny cukier z buraków, w książkach kucharskich pojawiały się różne wersje przepisów na konfitury sosnowe. Z chłopskiego przysmaku konfitura z szyszek stała się przysmakiem dla szlachty. Co więcej, działa leczniczo. Dodawał sił, odpędzał przeziębienia i pomagał przy astmie. Dziś wiemy, jak bogate w składniki odżywcze są szyszki sosnowe. Warto zaopatrzyć się w nie na zimę. A najlepszym sposobem na to jest zrobienie domowego dżemu według naszej receptury – o jasnym żywicznym smaku i sosnowym aromacie.
Złożoność: łatwo Kalorie: 204,40 kcal/porcję Porcje: 20 Gotowanie: 30 minut Dodać. czas: 8 godzin Używany: 0,02 g/0,10 g/50,92GotowanieDeserPustyMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 20 PORCJIMłoda szyszka 1 kgGranulowany cukier 1 kgWoda 700mlCytrynowy 0,5 szt. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Sortuj według stożków. Wyrzuć twarde i uszkodzone. Usuń gruz, igły, odetnij łodygi szyszek. Jeśli szyszki są dłuższe niż 3 cm, lepiej przeciąć je na pół.
Dżem stożkowy ()
Krok 2
Szyszki włóż do miski i zalej zimną wodą. Po kilku godzinach zmień wodę i mocz w niej pąki przez kolejne 2-3 godziny. To uratuje je przed gruzem, przypadkowymi owadami, a jednocześnie przed nadmierną goryczą.
Dżem stożkowy ()
Krok 3
Dodatkowo opłucz pąki pod bieżącą wodą. Umieścić je na patelni ze stali nierdzewnej, dodać cukier, dodać wodę pitną i postawić patelnię na ogniu.
Dżem stożkowy ()
Krok 4
Mieszaj zawartość patelni, aż cukier się rozpuści. Doprowadzić do wrzenia i gotować pąki w syropie przez około 10 minut na średnim ogniu. Wyłącz ogień i poczekaj, aż dżem całkowicie ostygnie lub jeszcze lepiej, zostaw go na noc.
Dżem stożkowy ()
Krok 5
Ponownie zagotuj dżem i gotuj na średnim ogniu przez 10 minut. Ponownie ostudź i odstaw na 5-8 godzin. Powtórz procedurę 3-4 razy. Podczas gotowania nie zapomnij zebrać piany. Za każdym razem będziesz obserwować, jak pąki zmieniają kolor z jasnozielonego, najpierw na matowo oliwkowy, a następnie stopniowo ciemnieją.
Dżem stożkowy ()
Krok 6
Podczas czwartego gotowania, gdy syrop nabierze pięknej czerwono-bursztynowej barwy, a szyszki brązowieją, dżem można uznać za gotowy. Wyciśnij do niego sok z połowy cytryny, wymieszaj i zdejmij z ognia.
Dżem stożkowy ()
Krok 7
Sterylizuj słoiki, włóż do nich dżem i zwiń. Alternatywnie możesz przecedzić jasny syrop sosnowy przez gazę, przelać go do słoików i dodać dokładnie tyle szyszek, ile chcesz.
Dżem stożkowy ()
PRZY OKAZJI
Dżem szyszkowy, bogaty w przydatne substancje, naprawdę pomaga na przeziębienia i wiele innych chorób, ale należy pamiętać, że nie jest odpowiedni dla alergików oraz osób mających problemy z nerkami, wątrobą i przewodem pokarmowym. Dlatego nie należy polegać na konfiturach sosnowych bez konsultacji z lekarzem.
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby zrobić dżem z szyszek w domu, należy pamiętać, że żywica, która z nich wypływa, jest dość trudna do zmycia. Dlatego do namoczenia szyszek należy wziąć pojemnik, który Ci nie przeszkadza, a do gotowania najlepiej nadaje się patelnia ze stali nierdzewnej. Szyszki lepiej sortować i myć w rękawiczkach.