Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę
Do przepisu
Wiele osób robi kompot ze śliwek wiśniowych na zimę: jego słodko-kwaśny smak może pozostawić obojętnym kilka osób. Nawiasem mówiąc, do napoju można używać zarówno trzylitrowych, jak i litrowych słoików, zwłaszcza jeśli owoce są małe. Dodatkowo mały format jest wygodny do jednorazowego użycia. I nawet jeśli nagle nie wypijesz całego kompotu ze śliwkami wiśniowymi na raz, o wiele łatwiej jest znaleźć miejsce w lodówce na litrowy słoiczek. Ale wybór oczywiście należy wyłącznie do Ciebie. Proponujemy gotować kompot ze śliwek wiśniowych w trzylitrowym słoiku – po prostu dlatego, że cokolwiek by nie powiedzieć, najczęściej masz do czynienia z mniej lub bardziej dużymi owocami.
Złożoność: łatwo Kalorie: 94,17 kcal/porcję Porcje: 12 Gotowanie: 30 minut Dodać. czas: 15 minut Używany: 0,08 g/0,00 g/23,65PustyDrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 12 PORCJIŚliwka wiśniowa 500 grCukier 250 grWoda 2,5 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj trzylitrowy słoik i pokrywkę na kompot ze śliwek wiśniowych. Dokładnie umyj je środkiem odtłuszczającym i wypłucz. Sterylizuj słoik w dogodny dla Ciebie sposób. Zagotuj pokrywkę.
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę ()
Krok 2
Przygotuj śliwkę wiśniową na kompot. Umyć pod bieżącą wodą i osuszyć rozprowadzając na ręczniku papierowym. Nakłuj owoce wykałaczką, aby zapobiec ich pęknięciu podczas obróbki cieplnej.
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę ()
Krok 3
Zagotuj wodę. Śliwkę wiśniową przełóż do trzylitrowego słoika i umieść na drewnianej desce. Napełnij wrzącą wodą i przykryj pokrywką. Pozostaw na 15 minut.
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę ()
Krok 4
Odlać wodę ze słoika po śliwkach wiśniowych przez pokrywkę z otworami do garnka. Dodać cukier i mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotuj syrop kompotowy przez około trzy minuty.
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę ()
Krok 5
Wrzącym syropem zalać śliwkę wiśniową znajdującą się w słoiku. Zamknąć pokrywkę i uszczelnić. Odwróć go na złożony ręcznik i owiń ciepłym kocem. W tej formie kompot wiśniowy należy całkowicie ostudzić.
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę ()
Krok 6
Wyjmij słój z kompotem wiśniowym spod koca i przechowuj go w suchym, ciemnym miejscu. W tym przypadku lodówka jest całkowicie niepotrzebna, ponieważ obróbka cieplna jest dość dokładna.
UWAGA DO GOSPODARKI
Kompot z żółtej śliwki wiśniowej można uzupełnić jagodami (na przykład malinami, porzeczkami lub truskawkami). W takim przypadku smak napoju stanie się bardziej oryginalny, a w szklance będzie wyglądał ładniej.
PRZY OKAZJI
Kompot ze śliwek wiśniowych na zimę przygotowuje się z nasion. I ten moment jest dla niektórych bardzo irytujący, ponieważ zawierają w dużych ilościach substancje szkodliwe dla organizmu. Ale po pierwsze jest to kwestia koncentracji, a po drugie kompot należy przechowywać nie dłużej niż rok (wtedy nie ma się czym martwić).