Dżem z szyszek sosnowych
Do przepisu
Dżem z szyszek to przysmak, egzotyka i jednocześnie superfood. Ale przy wszystkich danych wejściowych jest to bardziej lekarstwo niż przysmak: szyszki zawierają wiele przydatnych substancji – fitoncydy, bioflawonoidy, garbniki, witaminy, makro- i mikroelementy, dzięki czemu wielu uważa dżem z szyszek prawie za panaceum. Pomaga przy przeziębieniach, chorobach układu oddechowego, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Jednocześnie, jak każdy środek leczniczy, ma wiele przeciwwskazań i może zaszkodzić organizmowi, jeśli nie znasz środków. To samo można jednak powiedzieć o szkodliwości dżemu jako takiego – w końcu zawiera on więcej cukru niż składników odżywczych. Ale my nie zajmujemy się medycyną. Naszą działalnością jest pyszne i piękne jedzenie. Zadanie polega na przygotowaniu dżemu z młodych szyszek, aby okazał się jak najbardziej smaczny i piękny. Do naszego przepisu lepiej zbierać szyszki pod koniec maja – na początku czerwca. Powinny być bardzo młode, zielone i małe: 2–4 cm długości. I oczywiście na tyle miękkie – takie, że można je nie tylko łatwo przeciąć nożem, ale też przekłuć paznokciem, a nawet połamać palcami.
Złożoność: łatwo Kalorie: 302,50 kcal/porcja Porcje: 20 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 24 godziny Używany: 0,00 g/0,08 g/75,58PustySKŁADNIKI NA 20 PORCJIMłode szyszki 800 grCukier 1,5 kgWoda 1,5 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Posortuj młode szyszki, usuń igły i inne zanieczyszczenia, odetnij ogony pozostałe z pędów. Szyszki dokładnie opłucz w misce, zalewając je dużą ilością wody, a następnie pod bieżącą wodą.
Dżem z szyszek sosnowych ()
Krok 2
Szyszki włożyć do rondla o odpowiedniej wielkości, najlepiej ze stali nierdzewnej, zalać półtora litra czystej wody i podpalić. Doprowadzić do wrzenia i gotować na umiarkowanym ogniu przez 5-7 minut.
Dżem z szyszek sosny ()
Krok 3
Dodać cukier, wymieszać i kontynuować gotowanie przez 15-20 minut po całkowitym rozpuszczeniu cukru i ponownym zagotowaniu dżemu. Wyłącz ogień, poczekaj, aż dżem ostygnie i odstaw na 12–24 godziny.
Dżem z szyszek sosnowych ()
Krok 4
Następnego dnia ponownie zagotuj dżem i gotuj przez 15 minut, usuwając pianę. Po ugotowaniu odstaw dżem ponownie na co najmniej 12 godzin. Te długie przerwy są konieczne, aby pąki dobrze nasyciły się syropem i przekazały mu jak najwięcej substancji aromatycznych.
Dżem z szyszek sosnowych ()
Krok 5
Powtórz proces gotowania ponownie, zwiększając czas do pół godziny. Nie zapomnij usunąć pianki wraz z pozostałymi zanieczyszczeniami. Na tym etapie zobaczysz, że syrop nabrał charakterystycznego czerwonawego koloru. Możesz sprawdzić gęstość syropu, wylewając łyżkę syropu na talerz i pozwalając mu ostygnąć.
Dżem z szyszek sosnowych ()
Krok 6
Wysterylizowane słoiki napełnij dżemem. Nie trzeba wkładać wszystkich szyszek do słoików, najważniejsze jest tutaj syrop. Jeśli szyszki były początkowo miękkie, to po ugotowaniu będą przyjemne i smaczne. Jeśli są trochę twarde, z niektórych szyszek można zrobić kandyzowane owoce. Przykryj słoiki pokrywkami i zostaw je na zimę.
Dżem z szyszek sosnowych ()
UWAGA DO GOSPODARKI
Dżem z szyszek okazuje się lekko cierpki, z lekką goryczką. Zielone szyszki mają kwaśny smak, ale w gotowym dżemie nie jest to szczególnie zauważalne. Na ostatnim etapie gotowania do dżemu można dodać sok z połowy cytryny. Zapewni to nie tylko przyjemną kwaskowatość, ale także zapobiegnie słodzeniu.
PRZY OKAZJI
Zbieraj szyszki na konfiturę w czystym lesie, z dala od dróg i zakładów przemysłowych – szyszki z łatwością pochłaniają z powietrza wszelkiego rodzaju szkodliwe związki. Zbieraj szyszki z gałęzi, nie zbieraj ich z ziemi.