Dżem z czerwonego agrestu
Do przepisu
Dżem z czerwonego agrestu jest pyszny i bardzo oryginalny. Lekko cierpki, z klarownym różowym syropem. Otwierając taki słoiczek zimą, nie tylko stworzysz godną parę do herbaty, ale także uzupełnisz zapas witamin w swoim organizmie. Dżem agrestowy nigdy nie będzie miał mdłego smaku, ponieważ jagoda ma lekką kwaskowatość. Ponadto liście wiśni i agrestu, z którymi będziesz musiał ugotować jagody, dodadzą deserowi szczególnego aromatu i koloru. Aby przysmak był smaczny i bogaty, należy zrobić małe nakłucia w agrescie. Gotowanie zajmie dużo czasu. Co najmniej 1 godzina. Przygotowany dżem podawany jest jako para do herbaty, piecze się z nim także złociste, puszyste ciasta i bułeczki.
Złożoność: łatwo Kalorie: 275,66 kcal/porcję Porcje: 16 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Używany: 0,46 g/0,13 g/69,81DeserWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 16 PORCJIagrest czerwony – 1 kg cukier – 1 kg woda – 200 ml liście wiśni – 20 szt. liście agrestu – 20 szt. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj wszystkie składniki na konfiturę z czerwonego agrestu. Dokładnie opłucz jagody i usuń wszelkie zanieczyszczenia. Za pomocą nożyczek odetnij ogony i wysusz kwiatostany. Ułożyć na ręczniku i wysuszyć.
Krok 2
Liście wiśni i agrestu dokładnie opłucz pod bieżącą wodą, następnie ułóż je na czystym ręczniku kuchennym lub papierowym i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
Krok 3
Przygotuj syrop. Aby to zrobić, wlej wodę na patelnię, dodaj cukier i zagotuj. Na patelnię włóż liście agrestu i wiśni i smaż wszystko razem przez 3-5 minut.
Krok 4
Przygotuj wykałaczki lub igły. W każdym agrescie zrób nakłucie. Dzięki tej manipulacji owoce puszczą sok. Smak dżemu będzie bardziej intensywny.
Krok 5
Umieść jagody w syropie i zagotuj mieszaninę. Zmniejsz ogień na mały i gotuj deser, mieszając drewnianą łyżką, przez około 1 godzinę. Usuń powstałą pianę.
Krok 6
Sterylizuj słoiki i pokrywki w dogodny dla Ciebie sposób (w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej). Usuń liście. Rozłóż dżem pomiędzy słoikami, zwiń pokrywki i odwróć. Zawiń i zostaw na noc.
Krok 7
Przechowuj słoiki w chłodnym i suchym miejscu nie dłużej niż 1 rok. Podawaj dżem z ulubionymi gorącymi napojami. Stosować jako nadzienie do słodkich domowych wypieków.
UWAGA DO GOSPODARKI
Wysoka temperatura może spowodować pęknięcie słoików. Zrób to tak: najpierw nałóż niewielką porcję dżemu z czerwonego agrestu, a dopiero potem wypełnij go po brzegi.
PRZY OKAZJI
Do dżemu z czerwonego agrestu użyj lekko niedojrzałych jagód. Lepiej zachowują swój kształt. Przejrzałe owoce nadają się do różnego rodzaju kompotów czy napojów owocowych.