Dżem rabarbarowy z pomarańczą
Do przepisu
Dżem rabarbarowy z pomarańczą to danie dla prawdziwych smakoszy, gdyż delikatnemu aromatowi rabarbaru dodaje jasnych nut cytrusowych, dzięki czemu konfitura nabiera wyrafinowanego i delikatnego smaku. Przepis na dżem jest bardzo prosty, a jego przygotowanie nie wymaga od Ciebie dużego wysiłku. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to to, że rabarbar w przeciwieństwie do pomarańczy jest produktem sezonowym, ważne jest, aby go nie przegapić. A jeśli przygotujesz dżem według tego przepisu pod koniec maja – na początku czerwca, masz gwarancję przyjemnego zapasu na zimę! Najważniejsze jest, aby zachować go w stanie nienaruszonym, uwierz mi, to będzie najtrudniejsze! Odpowiednio przygotowany i zapakowany w sterylne słoiki z hermetycznymi zakrętkami, dżem można przechowywać przez długi czas w zwykłej kuchennej szafce, ale jeśli to możliwe, przechowuj go w lodówce.
Złożoność: łatwo Kalorie: 212,70 kcal/porcja Porcje: 20 Gotowanie: 25 minut Dodać. czas: 5 godzin Używany: 0,53 g/0,09 g/52,72DeserPustySKŁADNIKI NA 20 PORCJIrabarbar – 1 kg pomarańcze – 2 szt. cukier – 1 kg Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Pomarańcze dokładnie umyj sztywną szczoteczką w gorącej wodzie. Za pomocą drobnej tarki usuń 1 łyżkę. l. swada. Obierz pomarańcze. Za pomocą ostrego noża odetnij miąższ z plastrów, usuwając po drodze nasiona. Trzymaj pomarańcze nad małą miską, aby wycisnąć sok.
Krok 2
Umyj i osusz ogonki rabarbaru. Za pomocą małego noża usuń skórę. Usuń skórę zaczynając od góry lub od dołu łodygi, nie ma to znaczenia. Rabarbar pokroić na kawałki o wielkości 0,7-1 cm i umieścić w dużym rondlu.
Krok 3
Na patelnię wsypać cukier, dodać skórkę pomarańczową, delikatnie wymieszać i odstawić na 2 godziny. W tym czasie rabarbar da sok. Dodać pomarańcze i wlać zebrany sok pomarańczowy.
Krok 4
Postaw patelnię na ogniu i zagotuj na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do średniego i ostrożnie usuń pianę. W tym celu wygodnie jest użyć małej łyżki cedzakowej lub sitka.
Krok 5
Gotuj dżem przez 3 minuty, zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia na 3 godziny. Ponownie postaw patelnię na ogniu i ponownie zagotuj. Gotuj przez 15 minut, delikatnie zamieszaj kilka razy drewnianą szpatułką.
Krok 6
Dżem przełóż do przygotowanych słoików i szczelnie zamknij. Pozostawić do ostygnięcia, obracając słoiki na pokrywki. Odbywa się to tak, aby kondensacja powstająca na pokrywkach nie dostała się do dżemu – może to spowodować jego zepsucie.
PRZYDATNE RADY
Można wprowadzać własne zmiany i dodatki do przepisu. Zamień jedną pomarańczę na dużą cytrynę lub zrób dżem wyłącznie z cytryn. Do dżemu dodaj starty imbir – na 1 kg rabarbaru potrzebne będą 2-3 łyżki. l. Dodatkowo banany nadają dżemowi bardzo ciekawy smak – weź 2-3 niedojrzałe banany, obierz, pokrój w koła i dodaj na drugim etapie gotowania.
PRZY OKAZJI
Cięcie rabarbaru można rozpocząć od momentu, gdy jego łodygi osiągną wysokość 30 cm. W strefie środkowej okres ten przypada zwykle na koniec maja. Co 2 tygodnie łodygi są ponownie przycinane, a zbiory trwają do mniej więcej drugiej dekady czerwca. W tym czasie rabarbar osiąga maksymalną soczystość, a konsystencja ogonków jest nadal delikatna. Do połowy lipca w łodygach rabarbaru gromadzi się duża ilość kwasu szczawiowego, stają się one twarde i przez to tracą atrakcyjność kulinarną.