Dżem morelowy z lawendą
Do przepisu
Konfitura morelowa z lawendą to wykwintny przysmak, który łączy w sobie słodycz dojrzałych moreli i niepowtarzalny, wyrafinowany kwiatowy aromat lawendy. Do konfitury dodaliśmy także świeży sok z cytryny, aby nadać przysmakowi lekką kwaskowatość. Do dżemu z lawendą polecamy wybierać bardzo dojrzałe, w tym rozgniecione i przejrzałe morele (ale w żadnym wypadku zepsute!), ponieważ zawierają więcej naturalnych pektyn, które sprawią, że dżem dobrze stwardnieje. Dżem morelowy z lawendą jest idealny na śniadania i popołudniowe przekąski. Można go podawać z tostami, bułeczkami lub stosować jako nadzienie do wszelkich wypieków, ciast i ciastek. Przepis na ten dżem przeznaczony jest nawet dla niedoświadczonych gospodyń domowych, które dopiero próbują swoich sił w robieniu dżemów i innych słodkich przetworów.
Złożoność: łatwo Kalorie: 162,33 kcal/porcję Porcje: 20 Gotowanie: 30 minut Dodać. czas: 1 godzina Używany: 0,54 g/0,06 g/39,55DeserSKŁADNIKI NA 20 PORCJIMorele 1 kgCukier 700 grCytrynowy 1 sztukaSuszone kwiaty lawendy 1 łyżka. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Morele włożyć do miski, zalać 2 litrami wrzącej wody i pozostawić na 2 minuty. Odcedzić na durszlaku i zalać zimną wodą. Ostrożnie obierz morele, przekrój je na pół i usuń pestki. Wyciśnij 2 łyżki z cytryny. l. sok
Krok 2
Miąższ morelowy pokroić w kostkę o boku 1 cm i umieścić w rondlu lub rondlu. Dodać cukier, dodać sok z cytryny i wymieszać szpatułką. Pozostaw morele na powierzchni roboczej na 1 godzinę.
Krok 3
Rondel z morelami postaw na średnim ogniu i zagotuj. Zmniejsz ogień do średniego i usuń pianę. Gotuj dżem przez 10 minut.
Krok 4
Krok 4
Do moreli dodaj suszone kwiaty lawendy, zagotuj i zdejmij z ognia. Dżem ułożyć w przygotowanych słoikach, przykryć ręcznikiem i ostudzić do temperatury pokojowej. Szczelnie zamknij pokrywkami i włóż do lodówki.
PRZYDATNE RADY
Lawenda rośnie teraz nawet w środkowej Rosji. Dlatego jeśli masz taką możliwość, wysusz go sam – nie jest to trudne. Zbierz małe bukiety, zwiąż je i powieś do góry nogami w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu z dużą ilością powietrza, na jeden do dwóch tygodni.
UWAGA DO GOSPODARKI
Oprócz lawendy do dżemu morelowego można dodać inne zioła lub przyprawy – miętę, wanilię, cynamon lub imbir. Podkreślą jej smak i aromat. A jeśli nie masz pod ręką świeżej cytryny, użyj kwasku cytrynowego rozcieńczonego wodą. Będziesz potrzebować około 5 g proszku.