Dżem śliwkowy z orzechami włoskimi
Do przepisu
Powidła śliwkowe z orzechami włoskimi przypadną do gustu osobom, które z zasady uwielbiają odważne eksperymenty kulinarne. Cóż, także dla tych, którzy mają już dość klasycznych przepisów na podobne przetwory! Dzięki dodatkowi orzechów włoskich powidła mają oryginalny smak, który miło zaskoczy Twoich bliskich i gości w domu. Dzieci będą zachwycone już samą „niespodzianką”, gdy w środku owocu znajdą połowę jąderka. Generalnie wszyscy będą zadowoleni. Należy pamiętać, że powidła śliwkowe z orzechami włoskimi gotuje się przez kilka dni w trzech lub czterech partiach, co jest dość wygodne: nie trzeba stać godzinami przy kuchence.
Złożoność: łatwo Kalorie: 97,81 kcal/porcję Porcje: 4 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 24 godziny Używany: 0,39 g/1,04 g/21,96GotowanieŚniadaniePopołudniowa przekąskaDeserPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciImpreza, bufetKarnawałSKŁADNIKI NA 4 PORCJIŚliwka 2 kgGranulowany cukier 1 kgWoda 500mlOrzech włoski Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj śliwki. Owoce umyć i osuszyć papierowymi ręcznikami. Usuń gałęzie. Następnie usuń pestki ze śliwek, nie przecinając ich na pół (spróbuj wypchnąć pestkę np. nie zaostrzoną stroną ołówka, nie przecinając śliwki).
Krok 2
Przygotowane śliwki włóż do miski i zważ, nie zapominając o pojemniku (wiele nowoczesnych wag ma specjalną funkcję). Do zrobienia dżemu potrzebujemy 1 kg obranych owoców.
Krok 3
Przygotuj syrop na dżem. Aby to zrobić, wsyp cukier do przestronnego rondla lub miski i napełnij zimną pitną wodą. Postawić na średnim ogniu i mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 5 minut.
Krok 4
Przygotowane śliwki zanurzać we wrzącym syropie i gotować na małym ogniu przez 5 minut, aż syrop ponownie się zagotuje. Zdjąć z ognia i pozostawić w temperaturze pokojowej na 5-6 godzin.
Krok 5
Umieść śliwki w syropie z powrotem na ogniu i gotuj przez 5 minut. Pozwól ostygnąć. Pozostaw na 5 godzin. Powtórz to jeszcze 3 razy. W tym czasie owoce zostaną nasycone syropem, ale zachowają swój kształt.
Krok 6
Ugotowane śliwki wrzucamy na durszlak i czekamy, aż syrop spłynie na patelnię. Każdą śliwkę nadziewamy połówką orzecha włoskiego. Przygotowane w ten sposób owoce włóż do wysterylizowanych słoików.
Krok 7
Ponownie zagotuj syrop. Ostrożnie polej nim śliwki w słoikach. Pozostaw do ostygnięcia i przykryj plastikowymi pokrywkami. Lepiej przechowywać ten dżem w lodówce.
PRZYDATNE RADY
Dżem śliwkowy z orzechami włoskimi można zamienić na kandyzowane owoce. Nadziewane owoce ułożyć na blasze wyłożonej dobrym papierem do pieczenia, posypać cukrem pudrem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 90°C. Zostaw drzwi uchylone. Gdy owoce wyschną, należy je ostudzić i umieścić w suchych, czystych słoikach.
PRZY OKAZJI
Powidła śliwkowe z orzechami włoskimi nabiorą bardziej pikantnego, ciekawego smaku, jeśli podczas gotowania do syropu z owocami dodamy anyż gwiazdkowaty, laskę naturalnego cynamonu lub kilka całych pudełek kardamonu.