Dżem śliwkowo-pomarańczowy
gastronomia 23 września 2015 r Do przepisu
Przepisy na śliwki na zimę muszą obejmować powidła śliwkowe z pomarańczą. Wielu osobom to połączenie wydaje się bardzo oryginalne, spodziewali się bowiem, że obok jabłek znajdą się śliwki, a nagle – cytrusy. W rzeczywistości cytryna, limonka i mandarynki dobrze komponują się ze śliwkami. Są takie towarzyskie – nasze ulubione śliwki.
Złożoność: łatwo Kalorie: 719,02 kcal/porcję Porcje: 8 Gotowanie: 1 godzina Używany: 1,97 g/0,66 g/177,91GotowanieŚniadanieKolacjaPopołudniowa przekąskaDeserPustyImpreza, bufetUrodzinyŚwięto dzieciPiknikSKŁADNIKI NA 8 PORCJI1,5 kg śliwek 1,25 kg cukru 400 ml świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego 2 łyżeczki. drobno starta skórka pomarańczowa Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Umyte śliwki przekrój na pół i usuń pestki. Umieścić w szerokim rondlu i zalać sokiem.
Krok 2
Doprowadzić do wrzenia na umiarkowanym ogniu, następnie zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu, aż śliwki będą miękkie, około 20 minut.
Krok 3
Za pomocą łyżki cedzakowej ostrożnie przenieś śliwki na tackę lub tacę.
Krok 4
Do rondelka z sokiem dodać cukier. Zagotuj mieszaninę, aż cukier się rozpuści i ponownie włóż śliwki do syropu. Dodaj skórkę pomarańczową.
Krok 5
Gotuj dżem przez 10-12 minut, aż temperatura syropu osiągnie 104-105 C (lub do uzyskania takiej gęstości, przy której kropla syropu spadająca na zimny spodek zachowuje swój kształt).
Krok 6
Zdejmij rondelek z kuchenki. Jeżeli śliwki wypłyną na powierzchnię syropu, postaw rondelek na małym ogniu i kontynuuj gotowanie przez kolejne 3-5 minut.
Krok 7
Ostudzić dżem do temperatury pokojowej i wlać do gorących, suchych słoików. Natychmiast zamknij pokrywki. Przechowywać w chłodnym miejscu.