Dżem morelowy na zimę
gastronomia 07 sierpnia 2009(3)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Przygotowując dżem morelowy na zimę według naszego przepisu, zapewnisz sobie i swoim bliskim idealny deser do herbaty. Stanie się znacznie wygodniejsze, „cieplejsze”, bo przypomni Ci piękne letnie dni i sprawi, że nawet w najbardziej burzliwy dzień zapomnisz o złej pogodzie za oknem. Dżemem morelowym możesz także posmarować chrupiące tosty na śniadanie lub dodać go do serników. Wreszcie ten słodki preparat doskonale sprawdza się jako nadzienie do ciast, placków i serników. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje więcej niż wystarczająco powodów, aby zrobić dżem morelowy na zimę! Dlatego nie przegap sezonu na te owoce i sprawdź nasz szczegółowy przepis krok po kroku w praktyce. To będzie pyszne!
Złożoność: łatwo Kalorie: 121,88 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 0,27 g/0,03 g/29,92PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘkwas cytrynowy – na czubku nożamorele – 1 kgcukier – 900 g Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Morele na konfiturę umyj, przekrój na pół i usuń pestki. Połówki włóż do rondla i zalej zimną wodą tak, aby tylko przykryła owoce.
Krok 2
Morele na dżem gotuj na średnim ogniu, aż owoce będą miękkie. Natychmiast przetrzyj morele z wodą przez drobne metalowe sitko.
Krok 3
Włóż mieszaninę z powrotem na patelnię, dodaj cukier i kwas cytrynowy. Jako konserwant dodajemy kwas cytrynowy. Gotuj przez 1,5 godziny, stale zbierając pianę. Gorący dżem morelowy wlać do wyparzonych słoików, zamknąć i przechowywać.
PRZYDATNE RADY
Pamiętaj, że im czystszy cukier, tym mniej piany powstanie na powierzchni podczas gotowania konfitury morelowej. Idealnie możesz wziąć cukier rafinowany – tak jak czasami robiły to nasze babcie.
PRZY OKAZJI
Aby konfitura morelowa była odpowiednio gęsta, nie należy przesadzać z dodawaniem wody. Jeżeli tak się stanie, nadmiar odsączamy, a następnie przecieramy owoce przez sito.