Dżem morelowy bez pestek
Do przepisu
Z moreli bez pestek warto zrobić na zimę dżem, chociażby dlatego, że można z niego przygotować wszelkiego rodzaju ciasta. Wygodny i łatwy! A ten dżem oczywiście jest bardzo przyjemny do jedzenia ze świeżym białym pieczywem lub tak po prostu, w czystej postaci, z herbatą. Czy w Twoim domu są specjalne punkty sprzedaży porcji? Jeśli nie, zdecydowanie zalecamy ich zakup. Wyobraź sobie, jak wspaniale będzie zebrać całą rodzinę na wieczorną herbatę, wyjąć słoiczek konfitury morelowej bez pestek i na tych samych rozetach ułożyć bursztynowe owoce w syropie, aby każdy mógł poczuć choć odrobinę letniego smaku i aromatu!
Złożoność: łatwo Kalorie: 442,00 kcal/porcja Porcje: 10 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Dodać. czas: 24 godziny Używany: 0,90 g/0,10 g/108,70GotowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 10 PORCJImorele – 1 kg cukier – 1 kg woda pitna – 250 ml Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj morele na dżem. Owoce umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Morele przekrój na połówki i usuń pestki, usuwając po drodze wszelkie robaki.
Krok 2
Dokładnie umyj słoiki po dżemach i wysterylizuj je dowolną znaną metodą (w piekarniku, na parze, w kuchence mikrofalowej). Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
Krok 3
Do dużego rondla wsypać cukier i zalać wodą pitną. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Syrop z dżemu morelowego gotuj przez 2 minuty.
Krok 4
Morele wrzucić do wrzącego syropu. Ponownie zagotuj i gotuj przez 5 minut. Zdjąć z ognia, lekko ostudzić i przykryć ręcznikiem. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 5-6 godzin.
Krok 5
Ponownie postaw patelnię z morelami w syropie na ogniu, zagotuj i gotuj przez 5 minut. Zdjąć z ognia, lekko ostudzić i przykryć ręcznikiem. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 5-6 godzin.
Krok 6
Morele umieścić w syropie na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 5 minut, następnie ostrożnie przelać do przygotowanych słoików. Zwiń pokrywki, odwróć na złożony ręcznik i pozostaw do ostygnięcia.
PRZYDATNE RADY
Zalecamy przygotowanie dżemu z pestek moreli metodą szybkiego gotowania z długim okresem odpoczynku. W tym przypadku owoce namoczone w gorącym syropie podczas powolnego chłodzenia zachowują swój kształt, a także kolor i aromat.
PRZY OKAZJI
Dżem z pestek moreli można przygotować z różnymi dodatkami, np. z przyprawami (z anyżu gwiazdkowatego lub laską cynamonu) lub z orzechami.