Dżem jabłkowy
gastronomia 06 listopada 20114,00 (1)WskaźnikRatowaćUdziałnieokreślonyKomentarz Do przepisu
Po co robić dżem jabłkowy, skoro zwykle robimy dżem z tych owoców? Choćby dlatego, że znacznie łatwiej jest poradzić sobie z takim zadaniem. Faktem jest, że właściwy dżem to gęsty syrop z dobrze zachowanymi kawałkami owoców (lub jagód), a w przypadku delikatnych jabłek zadanie to jest trudne do wykonania. Jeśli mówimy o dżemie, to wszystko układa się jak najbardziej pomyślnie. Jabłka szybko się gotują i łączą z syropem, tworząc masę o idealnej konsystencji. Jest to rodzaj dżemu, który łatwo rozsmarować na kromkach chleba: nie rozpływa się i dobrze trzyma się kromek.
Złożoność: łatwo Kalorie: 4350,00 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 1 godzina Używany: 5,00 g/4,00 g/1088,00PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘcukier – 1 kgkwas cytrynowy – 1 łyżeczka.jabłka – 1 kg Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj jabłka. Owoce myjemy, obieramy, usuwamy rdzeń i nasiona. Miąższ pokroić w małe kostki. Umieścić je w dużym rondlu z grubym dnem.
Krok 2
Jabłka zalać 150 ml wody, dodać cukier i dodać kwasek cytrynowy. Doprowadzić do wrzenia i gotować, mieszając, na małym ogniu przez 30–40 minut. Dżem jest gotowy, jeśli kropla na talerzu nie rozleje się, ale szybko zgęstnieje.
Krok 3
Umieść dżem w suchych, wysterylizowanych słoikach i zamknij pokrywkami. Wyłożyć na podwójnie złożony ręcznik i pozostawić do ostygnięcia. Przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.
PRZYDATNE RADY
Dżem jabłkowy można przechowywać przez rok, a nawet dwa, jeśli oczywiście masz siłę woli, aby nie zjeść tego przysmaku zbyt szybko. W normalnych warunkach (chłodne, ciemne pomieszczenie) nie słodzi i nie psuje się.
PRZY OKAZJI
Do tego dżemu jabłkowego możesz dodać cynamon. Istnieją dwie opcje! Do syropu lub naturalnego patyczka można wsypać łyżeczkę mielonego cynamonu (trzeba go wyjąć z gotowego dżemu).