Dżem bez gotowania na zimę, zachowując maksymalne korzyści z ulubionych jagód i owoców
Angelina Krawczenko 10 sierpnia 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Lato to idealny czas, aby podzielić się sekretami zimowych przygotowań, na przykład jak zrobić pyszny dżem bez gotowania jagód i owoców. Ta zimna metoda przygotowania popularnego deseru pozwala w jak największym stopniu zachować korzystne właściwości, naturalny smak i aromat jagód i owoców. Ponadto dżem bez gotowania na zimę można łatwo i szybko przygotować z już zamrożonych jagód – bardzo wygodne!
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak zrobić dżem bez gotowania
- Korzyści z dżemu bez gotowania
- Jak i jak długo przechowywać dżem bez gotowania
- Przepisy na dżem bez gotowanych jagód
-
Dżem porzeczkowy bez gotowania
-
Dżem malinowy bez gotowania
-
Dżem agrestowy bez gotowania
-
Dżem z wiciokrzewu bez gotowania
-
Truskawki na zimę z mlekiem skondensowanym
-
Dżem z pomarańczy lub cytryn bez gotowania
-
Jak zrobić dżem bez gotowania
Robienie dżemu bez gotowania na zimę jest bardzo proste.
Ogólna zasada robienia dżemu bez gotowania jest bardzo prosta. Jagody są miażdżone na puree w dowolny dogodny sposób – przewijane w maszynce do mięsa, miażdżone tłuczkiem lub mielone przez sito. Do przecieru jagodowego dodaje się cukier i pozostawia na kilka godzin, aż cukier się rozpuści. Następnie dżem przenosi się do wysterylizowanych słoików i hermetycznie zamyka. Dla bezpieczeństwa niektóre gospodynie domowe na wierzch rozlanego już do słoików dżemu, głównego konserwantu tego preparatu, dodają „czapkę” cukru.
Warto zauważyć, że surowy dżem ma cechy, które należy wziąć pod uwagę.
- Proporcje jagód i cukru w dżemie bez gotowania wynoszą 1:1. To wystarczy, aby nastąpiła konserwacja. Ale ponieważ jagody tutaj nie podlegają obróbce cieplnej, taki dżem należy przechowywać tylko w lodówce (lub zimnej piwnicy). Jeśli planujesz przechowywać słoiki z dżemem w temperaturze pokojowej, zwiększ ilość cukru. Ogólna proporcja powinna wynosić: 1 część jagód na 2 części cukru.
- Przygotuj się na to, że wiosną Twój dżem z nadmiarem cukru może stać się słodki.
Do dżemu bez gotowania może być potrzebny jeszcze jeden składnik – kwas cytrynowy lub sok z cytryny. Po pierwsze, są to doskonałe konserwanty. Po drugie, sok kwasowy lub cytrynowy pomoże zachować jasny kolor i aromat jagód, a także poprawi ich smak. Ponadto kwas cytrynowy zapobiegnie nadmiernej krystalizacji cukru w dżemie podczas przechowywania. Czasami zamiast kwasu do świeżego dżemu dodaje się kilka łyżek wódki, aby nie rozdzielił się podczas przechowywania. Ale taki środek konserwujący absolutnie nie nadaje się do żywności dla niemowląt. Ale do surowego dżemu doskonale nadają się aromatyczne przyprawy – cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, wanilia.
Zdradźmy sekret: dżem bez gotowania można zrobić bez cukru. Wystarczy zastąpić zwykły biały piasek syropem z topinamburu. Wtedy nawet zwolennicy prawidłowego odżywiania mogą sobie pozwolić na przysmak. Nawiasem mówiąc, w przepisach do surowego dżemu czasami dodaje się nasiona chia, które mają działanie żelujące. Chia dobrze jest dodawać do dżemów z truskawkami, malinami czy jeżynami, gdyż te jagody zawierają mało pektyn.
Miód może być doskonałym konserwantem surowego dżemu. Zawiera cukry proste, inhibinę, kwas benzoesowy, fitonicydy i sole mineralne, które nadają dojrzałemu miodowi nie tylko wysokie właściwości konserwujące, ale także antybakteryjne. Bez gotowania dżem z miodem można przechowywać przez krótki czas w temperaturze pokojowej, ale lepiej w zimnym miejscu. I absolutnie takich preparatów nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych: zmniejszają one właściwości konserwujące miodu.
Jeśli zdecydujesz się zrobić dżem z jagód bez gotowania, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
1. Owoce muszą być idealnie świeże, nie zepsute, a zwłaszcza nie zgniłe.
2. Jagody na surowy dżem należy posortować i dokładnie umyć. Nie oczekuj, że maliny zebrane z własnego krzewu ogrodowego będą nieskazitelnie czyste.
3. Jest wysoce pożądane, aby jagody i owoce były jak najbardziej dojrzałe i słodkie. Wtedy nie będziesz musiał dodawać zbyt dużo cukru do dżemu.
4. Pojemniki do przechowywania dżemu bez gotowania należy wysterylizować, podobnie jak pokrywki. Słoiki muszą być suche: nadmiar płynu sprzyja fermentacji. Aby zapobiec zepsuciu się surowego dżemu, można pomiędzy słoik a pokrywkę włożyć pergamin, papier do pieczenia lub zwykłą kalkę.
5. Musisz przechowywać dżem bez gotowania w zimnym miejscu – piwnicy lub lodówce.
Korzyści z dżemu bez gotowania
Niegotowany dżem, zwany także dżemem surowym lub zimnym, zawiera więcej składników odżywczych w porównaniu do zwykłego dżemu. Dzięki tej metodzie zbioru jagody i owoce nie są wystawiane na działanie wysokich temperatur, które niszczą znaczną część witamin i innych przydatnych substancji. Ponadto metoda gotowania na zimno pozwala zachować jasny kolor i świeży smak owoców lub jagód.
Jak i jak długo przechowywać dżem bez gotowania
Dżem bez gotowania na zimę należy przechowywać w chłodnym miejscu, w przeciwnym razie szybko się zepsuje
Dżem bez gotowania można przechowywać od jednego do dwóch tygodni do kilku miesięcy, a nawet do 1 roku, w zależności od ilości cukru i warunków przechowywania. Do pojemników najlepiej nadają się szklane słoiki z hermetyczną pokrywką.
Dżem można pozostawić w temperaturze pokojowej bez gotowania tylko pod jednym warunkiem: do zmielonych jagód dodano dużą ilość cukru w stosunku 1:2 (czyli 1 część jagód na 2 części cukru).
Jeśli zrobiłeś surowy dżem, który można przechowywać w pomieszczeniu, pamiętaj, że miejsce ze słoikami należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Dżem przechowywany w niewłaściwych warunkach może się zepsuć. Jeśli surowy dżem zmienił kolor, zapach lub konsystencję lub na powierzchni pojawiła się pleśń, lepiej go wyrzucić.
Dżem surowy dobrze znosi zamrażanie. W takim przypadku można go wlać nie do słoików, ale do czystych torebek lub plastikowych pudełek i natychmiast wysłać do zamrażarki. Lepiej jest zamrażać w małych porcjach – jest to wygodne, a poza tym nie zaleca się ponownego zamrażania dżemu bez gotowania.
Przepisy na dżem bez gotowanych jagód
Smaczny i aromatyczny dżem bez gotowania najczęściej przygotowuje się z malin, porzeczek, truskawek, poziomek, rokitnika i agrestu. Do takiego dżemu nadają się również wiciokrzew, borówka, borówka, rokitnik, kalina, borówka brusznica, żurawina i feijoa. Można też zrobić surowy dżem z owoców pozasezonowych – cytryn czy pomarańczy.
Jeśli nie planujesz przechowywać surowego dżemu przez dłuższy czas, możesz zrobić go z mrożonych jagód. Przepis jest prosty. Jagody rozmrozić w temperaturze pokojowej, rozgnieść widelcem lub tłuczkiem, dodać cukier do smaku i pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej, aż puszczą sok. Następnie włóż dżem do słoika i włóż do lodówki. Przygotuj tyle, ile możesz zjeść w ciągu kilku dni. Nie zaleca się dłuższego przechowywania takiego dżemu.
Dżem porzeczkowy bez gotowania
Wiele osób zna ten preparat witaminowy z dzieciństwa – czarne porzeczki przecierane cukrem. W przecierach porzeczkowych jest dużo cukru – dodaje się go w proporcji 1:1 lub nawet więcej. Wiosną takie porzeczki zaczynają być słodkie i tracą pierwotną świeżość. Jeśli masz dużą zamrażarkę i przechowujesz w niej czarne porzeczki przecierowe z cukrem, możesz zmniejszyć ilość cukru o połowę.
Dżem porzeczkowy bez gotowania
20 minut, 1,5 kg
Dżem porzeczkowy bez gotowania
- 1 kg czarnych porzeczek
- 500 g cukru
- Posortuj i umyj porzeczki. Umieścić na durszlaku do odcieknięcia.
- Porzeczki przełóż do pojemnika i dodaj cukier. Zamieszać.
- Za pomocą blendera zanurzeniowego zmiksuj porzeczki na puree, a cukier się rozpuści – około 2 minut.
- Gotowe puree porzeczkowe z cukrem przełóż do plastikowych pojemników i włóż do zamrażarki.
Dżem malinowy bez gotowania
Maliny bez gotowania z cukrem na zimę to jak dotąd jedyny sposób na zachowanie smaku i aromatu prawdziwych letnich malin. Żaden ugotowany dżem, dżem czy konfitura nie może się równać ze smakiem surowych malin. Niestety metoda ta ma jedną wadę – taki preparat można przechowywać wyłącznie w lodówce.
Dżem malinowy bez gotowania
6 godzin, 20 porcji
- 1 kg malin
- 1 litr cukru
- W przypadku malin bez gotowania z cukrem na zimę wybierz najlepsze jagody bez uszkodzeń. Usuń łodygi. Jagody włóż do dużej miski i rozgnieć tłuczkiem – nie trzeba robić puree, wystarczy, żeby jagody puściły sok.
- Do malin dodawaj cukier w kilku porcjach, za każdym razem mieszając jagody, aby cukier jak najbardziej wsiąkł w sok. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 6 godzin. W tym czasie kilkakrotnie wymieszać.
- Po pewnym czasie cukier powinien całkowicie się rozpuścić. Maliny bez gotowania z cukrem na zimę umieścić w wysterylizowanych słoikach, zamknąć sterylizowanymi pokrywkami i przechowywać w lodówce.
Dżem agrestowy bez gotowania
Agrest zielony to niezbyt soczyste jagody, o dość grubej skórce. Cukier długo się w nim rozpuszcza. Aby przyspieszyć ten proces, cukier podgrzewa się. I dopiero wtedy schłodzony syrop wylewa się na jagody. Dżem z zielonego agrestu bez gotowania to klasyczna bomba witaminowa. Bardzo smacznie polewa się nim twarożek na śniadanie, można go też podawać z naleśnikami i naleśnikami. I tak po prostu na herbatę. To absolutnie cudowne!
Dżem agrestowy bez gotowania
2 godziny 20 minut, 33 porcje
- 1 kg zielonego agrestu
- 2 cytryny o średniej grubości skórce, najlepiej uzbeckie
- 1400 g cukru
- 100 g płynnego miodu
- 0,5 łyżeczki kwas cytrynowy
- Na dno garnka o grubym dnie wlej 150 ml wody i miodu. Dodać cukier i bez mieszania postawić na średnim ogniu. Od czasu do czasu potrząsaj patelnią, aby cukier rozpuścił się równomiernie. Gdy cały cukier się rozpuści, gotuj syrop przez 5-7 minut. i zdjąć z ognia.
- Przetwórz agrest, usuwając „ogony” i osuszając „dziobek”.
- Usuń skórkę z cytryn na drobnej tarce i dodaj do chłodzącego syropu. Cytryny obierz z białej warstwy i usuń nasiona.
- Cytryny i agrest przepuść przez maszynę do mięsa lub zmiel w blenderze. Wlać syrop i wymieszać. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 2 godziny.
- Wlać dżem do wyparzonych słoików i zakręcić. Przechowywać w lodówce.
Dżem z wiciokrzewu bez gotowania
Wiciokrzew, puree z cukrem bez gotowania, to najlepszy sposób na zachowanie wszystkich dobroczynnych właściwości tej jagody. A takich właściwości jest wiele. Udowodniono, że owoce wiciokrzewu mają wyraźne działanie lecznicze. Doskonale obniżają gorączkę, likwidują stany zapalne, pomagają przy cukrzycy i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Korzystnie wpływają na wątrobę i układ sercowo-naczyniowy. Jednak większość witamin i składników odżywczych ulega rozkładowi podczas długotrwałego gotowania. Nasz przepis krok po kroku podpowie Ci, jak przetwarzać wiciokrzew i jak najlepiej zachować jego zalety.
Dżem z wiciokrzewu bez gotowania
20 min, 20 porcji
- wiciokrzew – 1 kg
- cukier – 1 kg
- Uporządkuj wiciokrzew. Potrzebne są tylko dojrzałe i całe jagody. Ponieważ jest to „surowy dżem”, ze względu na zepsute i pokruszone owoce może fermentować….