Do przepisu
Historia drezdeńskiego stollenu sięga XV wieku. Pieczono je w Wigilię Bożego Narodzenia, a kształt ciasta miał symbolizować Dzieciątko Jezus owinięte w pieluszki. Przygotowanie stollenu jest procesem długim i pracochłonnym, gotowe ciasto zgodnie z przepisami musi odpocząć przez dwa tygodnie, aby całkowicie przesiąknęło wszystkimi przeznaczonymi dla niego aromatami. Stollen wypiekano w okresie Adwentu, okresu katolickiego postu i przygotowań do świąt. Pierwotny przepis na ciasto był chudy – tylko mąka, sól, drożdże i olej roślinny. Przyprawy w tamtych czasach były luksusem, na który nie można było sobie pozwolić. Dlatego smak pierwszego stollena daleki był od słodkiego arcydzieła, jakie możemy dziś skosztować.
Złożoność: trudny Kalorie: 662,59 kcal/porcja Porcje: 12 Gotowanie: 2 godziny Dodać. czas: 8 godzin Używany: 9,19 g/30,64 g/87,89PiekarnikMikserPieczenieKuchnia niemieckaPiekarniaCiasto drożdżoweBabeczkiPuddingRumSałatka szopskaWegetarianizm: Ovo-laktoWegetarianizmNa świątecznym stoleBoże NarodzenieSKŁADNIKI NA 12 PORCJIDo napełniania:425 g rodzynek50 g obranych migdałów70 g kandyzowanej skórki pomarańczowej70 g kandyzowanej skórki cytryny50 ml ciemnego rumuDo wypełnienia:400 g marcepanu 70%Na ciasto:125 g mąki100 ml mleka o temperaturze pokojowej50 g świeżych drożdżyAby pokryć:250 g masła100 g cukru pudruNa mieszankę przypraw:2 g mielonej gałki muszkatołowej12 g mielonego kardamonu2 g nasion wanilii2 g startej skórki z cytryny10 g mielonego cynamonu3 g mielonych goździkówDo testu:600 g mąki325 g masła75 g cukru2 żółtka6 g soli10 g mieszanki przypraw Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Mieszanka przypraw. Wszystkie przyprawy umieść w małym szklanym słoiczku, zamknij pokrywkę i dobrze wstrząśnij. Przechowuj przyprawy w słoiku, aż będą potrzebne.
Krok 2
Pożywny. Wszystkie składniki nadzienia wymieszać w misce, przykryć i pozostawić w temperaturze pokojowej na co najmniej 8 godzin.
Krok 3
Opara. Wszystkie składniki na ciasto wymieszać w misce, przykryć miskę folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia na 2-3 godziny.
Krok 4
Ciasto. Wszystkie składniki na ciasto, łącznie z mieszanką przypraw, umieścić w misie miksera planetarnego, dodać ciasto. Po 5 minutach zacznij wyrabiać ciasto za pomocą haka do ciasta drożdżowego ustawionego na małą prędkość. Zwiększ prędkość do średniej i mieszaj przez kolejne 5 minut. Miskę z ciastem przykryj serwetką i odstaw na 30 minut.
Krok 5
Do ciasta dodać suszone owoce i migdały namoczone w rumie i wymieszać na małych obrotach.
Krok 6
Ciasto podzielić na 2 równe części. Każdą rozwałkować na prostokąt o wymiarach 20×12 cm. Marcepan podzielić na pół i zwinąć w wałek o długości 20 cm. W myślach przetnij prostokąt ciasta wzdłuż na 3 części. Na środkową część nałóż marcepanowy sznur i zawiń go w wolne brzegi ciasta, jak w pieluszce. Dokładnie sklej boki, aby marcepan nie wyciekał podczas pieczenia. Stollen przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostaw na 10 minut.
Krok 7
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Spryskaj ściany piekarnika wodą, aby dodać trochę pary. Piec w piekarniku przez 50–60 minut.
Krok 8
Powłoka. Połóż gotowy stollen na drucianej kratce; jeśli na powierzchni są przypalone rodzynki, usuń je. Rozpuść masło, aby je posmarować i posmaruj gorącą stołkę, posyp grubo cukrem pudrem. Fajny.
Krok 9
Stollen zawiń w pergamin i odstaw na 14 dni, aby dojrzał. W tym czasie cukier na stollen może zżółknąć, dlatego przed podaniem posyp stollen ponownie cukrem pudrem.
PRZYDATNE RADY
Stollen musi dojrzeć, aby impregnacja i przyprawy stały się częścią ciasta. Gotowe ciasto zawiń w pergamin, a następnie w folię. Zapakuj luzem w torbę i włóż do lodówki. Możesz o tym zapomnieć na dwa tygodnie.
PRZY OKAZJI
Przepis opracował i udostępnił Atilla Szabo, cukiernik Hotelu Metropol.
Atilla Sabo od dzieciństwa chciała zostać cukiernikiem. Prawdopodobną przyczyną jest szarlotka jej babci, którą Atilla nadal uwielbia i gotuje dla rodziny i przyjaciół dokładnie według jej przepisu. Studiował na Węgrzech, szkolił się w Niemczech i pracował w znanych, światowych sieciach hotelowych. Dziś jest cukiernikiem w hotelu Metropol w Moskwie. Ale gdziekolwiek Atilla Szabo prezentuje swoją sztukę, strudle i wiedeńskie wypieki zawsze były i będą w jego menu, przygotowuje je we wszystkich kuchniach świata.
Atilla mówi, że w jego ojczyźnie, na Węgrzech, każde święto zaczyna się od zupy i mięsa, a kończy zawsze słodkim ciastem. W Święta Bożego Narodzenia czas na strudle, bajgle i Gugelhupf. ich przepisy zna od dzieciństwa, ale według Atilli „lepiej tam zostawić smaki dzieciństwa”. Dziś praktykuje nowe autorskie podejście do tradycyjnych słodkich przepisów.
Atilla Sabo