Domowe likiery i nalewki
Marianna Orlinkowa 15 sierpnia 2022 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Istnieje wiele sposobów przechowywania owoców i jagód na zimę. Jest jednak mało prawdopodobne, aby którykolwiek z nich sprawił dorosłej części Twojej rodziny więcej radości niż likiery i nalewki.
Domowe likiery i nalewki – tej sztuki najlepiej uczyć się w rodzinie – gdy tradycje przekazuje się od prababć. Ale co mają zrobić ci, których prababcie tak aktywnie budowały komunizm, że nie miały już sił na prowadzenie domu? Pozostaje tylko uczyć się, na szczęście w sklepach jest mnóstwo przepisów, owoców i jagód, w tym mrożonych, oraz wysokiej jakości mocnych napojów – będących podstawą domowego alkoholu. Na przykład zrobienie chrzanu z butelki zwykłej wódki jest tak proste, jak obranie gruszek. Bierzemy korzeń chrzanu, kroimy w kostkę, wrzucamy do butelki wraz z gałązkami koperku i czarnego pieprzu, zalewamy wódką, zakręcamy – i po tygodniu gotowe.
Prawie całe doświadczenie rosyjskiego „lania” opiera się na wódce lub alkoholu. Ale dlaczego nie zrobić serii eksperymentów z innymi mocnymi napojami? Z ginu powstają doskonałe niesłodzone likiery ziołowe i pikantne. To, czym dodasz gin, powinno mieć taką samą moc jak jałowiec, który nadaje ginowi jego smak. Są to zioła: piołun, rozmaryn, seler, mięta (zwłaszcza łodygi), a także przyprawy: ziele angielskie i pieprz czarny, chili, nasiona kopru włoskiego, kurkuma w korzeniach. Notabene przy użyciu tego ostatniego napój zmienia kolor na przyjemnie żółty (i niczego nie zmywa!). Jeśli lubisz ostre, przygotuj napar z tequili z całymi czerwonymi papryczkami chilli, plasterkami limonki i łodygami kolendry. Rezultatem jest doskonały napój, który uzasadnia znaczny, delikatnie mówiąc, koszt produktu. Rum, zarówno jasny, jak i złocisty, dobrze komponuje się z wszelkimi jagodami i owocami – nie bez powodu w Niemczech przygotowują na Boże Narodzenie rumtopf – garnek z rumem. Zaczynają to robić wczesnym latem, kiedy pojawiają się pierwsze jagody, miesiąc po miesiącu dodając do rumu nowy rodzaj jagód lub kawałków owoców i dodając cukier. Jest już jesień, a do słoika z szeroką szyjką można pokroić śliwki, morele, brzoskwinie, pachnące gruszki i jabłka na ćwiartki, zasypać cukrem i zalać rumem. W oparciu o tę proporcję: na 1 kg owoców – 0,5 kg cukru i co najmniej 400 ml rumu. Zamiast rumu można użyć koniaku lub armaniaku. Zamknij bardzo szczelnie słój i pozostaw go w ciemnym miejscu do Nowego Roku. To będzie święto!
Przepisy na letnie likiery i nalewki
Likier z kwiatów moreli
- Morele pokroić na ćwiartki, usunąć pestki, wydrążyć z nich pestki i posiekać.
- Morele z pestkami umieścić w butelce tak, aby była pełna do 3/4. Dodać płatki nagietka (1 kwiat na 1 litr) lub nitki szafranu (4–5 sztuk na 1 litr).
- Wlać wódkę.
- Zamknij, pozostaw na słońcu, trzęsąc się każdego dnia.
- Po 2 tygodniach napar przelej do czystej butelki, morele zasyp cukrem do połowy butelki, zamknij, często potrząsaj.
- Po 2 tygodniach zmieszać napar z butelki z morelami i naparem z wódki.
- Pozostawić na kolejny 1 tydzień w ciemnym miejscu.
Wczesny likier malinowy
- Maliny umieścić w ceramicznym naczyniu, wypełniając je do 3/4 wysokości.
- Polać wierzch wódką, przykryć pergaminem, zawiązać sznurkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 80°C.
- Po 1 godzinie zmniejszyć temperaturę piekarnika do 50°C i pozostawić na 4 godziny.
- Następnie przelej zawartość garnka na sito wyłożone potrójną gazą i poczekaj, aż cały płyn odpłynie, lekko dociskając.
- Napar dosłodzić do smaku (od 1/4 do 2/3 szklanki cukru na 1 litr) i odstawić w ciemne miejsce, kilka razy dziennie potrząsając.
- Likier będzie gotowy za 3-4 dni.
Nalewka pieprzowo-ziołowa
- Wymieszaj wódkę i niezbyt aromatyczny płynny miód (kwiatowy, łąkowy) w ilości 1 łyżki. l. miód na 1 litr wódki.
- Do butelki włóż 1 małą gałązkę tymianku i rozmarynu, 2-3 gałązki mięty, 1 małą ostrą czerwoną papryczkę chili (dla ostrzejszego nalewki można nakłuć papryczkę wykałaczką), 1 łyżeczka. ziele angielskie i szczypta nasion kolendry.
- Zioła i przyprawy zalać wódką miodową do góry, zakręcić butelkę i odstawić w ciemne miejsce na 2-4 tygodnie.
Likier porzeczkowy
- Wybrane jagody czarnej porzeczki nakłuj wykałaczką i umieść je w butelce z szeroką szyjką do góry, ale nie ciasno.
- Dopełnić alkoholem lub wódką do góry, zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 5 tygodni.
- Następnie napar przelej do czystej butelki, porzeczki zalej po brzegi syropem cukrowym sporządzonym z 3 części cukru i 1 części wody, zamknij, często potrząsaj.
- Po 5 tygodniach zmieszać napar z butelki z porzeczkami i naparem z wódki. Pozostaw na kolejne 5 tygodni w ciemnym miejscu.
Likier brzoskwiniowo-śliwkowy
- Dojrzałe brzoskwinie i śliwki pokroić na kilka części, usuwając pestki.
- Przełożyć do butelki z szeroką szyjką, napełnić prawie do samej góry, zalać wódką, zamknąć, odstawić w ciemne miejsce, raz w tygodniu spuścić płyn i wlać z powrotem.
- Po 6 tygodniach napar przelać do czystej butelki, dodać cukier (150 g na 1 l), zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie.
Nalewka wiśniowa
- Z dojrzałych wiśni, nie usuwając łodyg i liści, usuń nasiona za pomocą szpilki.
- Luźno napełnij butelkę z szeroką szyjką jagodami do góry.
- Zamknąć, umieścić butelkę w rondlu na ręczniku, zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 5 minut.
- Ostudzić, do butelki dodać 1 laskę cynamonu i 2-3 pąki goździków na 1 litr, dosłodzić do smaku (od 1/4 do 1/2 szklanki cukru na 1 litr), dopełnić wódką do góry, zamknąć, pozostawić ciemne miejsce.
- Od czasu do czasu potrząśnij.
- Nalewka będzie gotowa za 3 miesiące.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #nastójPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych