Dlaczego wątroba wołowa jest twarda?
Tatiana Sotnikowa 17 listopada 2023 r(1)Dodaj do ulubionychUdział
Zapewne każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się, dlaczego wątróbka wołowa po usmażeniu na patelni lub duszeniu okazała się twarda. Wydawałoby się, gdzie można popełnić błąd, ponieważ proces ten jest tak prosty, jak to tylko możliwe. Istnieją jednak w tej kwestii subtelności, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, oraz triki, które pomagają osiągnąć idealny wynik.
Treść artykułu:
- Najczęstsze błędy w gotowaniu wątroby wołowej
- Wybór wątroby wołowej
- Przygotowanie przed smażeniem. Moczenie
- Prawidłowa obróbka cieplna (czas i tryb smażenia)
- Lifehacki na miękką i soczystą wątrobę wołową. Przyprawy dla lepszego smaku
- Jak naprawić sytuację, jeśli ugotowałeś twardą wątrobę
Najczęstsze błędy w gotowaniu wątroby wołowej
Najważniejszym, naprawdę kluczowym błędem, jaki popełnia wielu, zwłaszcza początkujących kucharzy, jest utożsamianie tych podrobów ze zwykłym mięsem pod względem gotowania. Co dzieje się z wołowiną, gdy ją smażymy, pieczemy lub dusimy? Zgadza się: im dłużej mięso płonie, tym staje się bardziej miękkie.
Tak więc w przypadku wątroby zaobserwowano diametralnie odwrotny efekt! Najprawdopodobniej to z powodu twojego „wysiłku” wątroba wołowa po smażeniu lub duszeniu okazała się twarda. Jedzenie takich suchych kawałków będzie nieprzyjemne lub wręcz niemożliwe.
Przyczyną „twardego” wyniku może być również niewłaściwe wstępne przygotowanie wątroby, jeśli na przykład nie usunięto błony, naczyń i żył. Żucie to zadanie dla bardzo mocnych zębów.
Ponadto wątroba może okazać się sucha, jeśli usmażysz ją na małym ogniu. W tym przypadku skorupa na kawałkach tworzy się bardzo powoli, a soki mają czas na spłynięcie na patelnię.
I wreszcie, jeśli kupiłeś wątrobę średniej jakości, nie możesz oczekiwać od niej delikatności, miękkości i soczystości po obróbce cieplnej! Sugerujemy zatem, aby kwestię przygotowania tego produktu rozważyć już na samym początku, czyli od zakupu go na targu lub w sklepie.
Wybór wątroby wołowej
Świeża wątróbka powinna mieć jednolity ciemnobordowy kolor i lekko słodki aromat
Jeśli więc mówimy o produkcie schłodzonym, to przede wszystkim bardzo uważnie go rozważamy. Powierzchnia powinna być błyszcząca, równomiernie zabarwiona, w kolorze ciemnobordowo-brązowym. Twoje widzenie nie powinno być zasłonięte przez zielonkawe plamy lub skrzepy krwi! Oznacza to, że na zewnątrz wątroba wołowa powinna mówić: „Zjedz mnie!”
Jeśli to możliwe, powąchaj. Zapach powinien być słodkawy, bez kwaśności – jeśli mówimy o świeżej wątróbce. I zgadzamy się, że nie potrzebujemy kolejnego!
Ponownie, jeśli to możliwe, delikatnie naciśnij palcem wątrobę. Fresh jest dość elastyczny, więc wgniecenie zostanie natychmiast przywrócone.
Preferuj grube kawałki wątroby: jeśli zostaną odpowiednio ugotowane, okażą się soczyste, miękkie i bardzo smaczne.
Zdecydowałeś się na zakup produktu mrożonego? Dlaczego nie?! Wiedz, że dobra wątroba wołowa pokryta jest cienką lodową skórką, bez nadmiaru lodu. Kolor pozostaje ten sam: bordowy brąz. Jeśli odcień zmieni kolor na ciemnopomarańczowy, oznacza to, że wątroba została rozmrożona i ponownie zamrożona. Oznacza to, że był przechowywany w niewłaściwych warunkach. Oczywiście należy odmówić takiego zakupu. I pamiętaj, że zamrożoną wątrobę należy umieścić w lodówce w celu rozmrożenia, aby proces przebiegał powoli. W takim przypadku soki pozostaną w kawałku tak bardzo, jak to możliwe.
Przygotowanie przed smażeniem. Moczenie
Moczenie w mleku
— sprawdzony sposób, który pomoże pozbyć się goryczy z wątroby i uczynić ją bardziej miękką
Kupiłeś więc idealną wątrobę wołową i zamierzasz ją od razu ugotować. Wspaniały! Jeśli przyjrzysz się uważnie egzemplarzowi, znajdziesz film, który należy usunąć. Chwyć go czubkiem noża i spokojnie pociągnij palcami. Zobaczysz: film zejdzie łatwo i w całości. Nawiasem mówiąc, łatwiej będzie to zrobić, jeśli najpierw zanurzysz wątrobę w gorącej wodzie (aby Twoja ręka mogła to tolerować!) na kilka minut.
Po usunięciu folii wytnij z kawałka wątroby wszystkie naczynia i żyły, tak aby pozostał jak najdelikatniejszy miąższ. Teraz pozostaje tylko pokroić i rozpocząć gotowanie.
Doświadczeni szefowie kuchni radzą jednak nie spieszyć się i jeszcze trochę „zadziałać magią” na wątrobę. Mianowicie namoczyć go na kilka godzin, aby pozbyć się lekkiej goryczki, która niektórym psuje całe gastronomiczne wrażenie degustacji. Najprostszy, „babciny” sposób polega na zalaniu wątroby zimnym mlekiem i pozostawieniu na 3-4 godziny w chłodnym miejscu. Współcześni szefowie kuchni sugerują stosowanie solenady, czyli po prostu osolonej wody (15 g soli na 1 litr wody). Można też użyć serwatki lub nawet ayranu! Nawiasem mówiąc, wstępne namoczenie nie tylko uwolni wątrobę od goryczy, ale także sprawi, że produkt będzie bardziej miękki.
Po namoczeniu osusz wątrobę papierowymi ręcznikami, pokrój zgodnie z przepisem i przystąp do gotowania.
Prawidłowa obróbka cieplna (czas i tryb smażenia)
Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem przyrządzania wątroby wołowej jest smażenie. I tutaj pamiętamy o głównej zasadzie: nie przegrzewaj wątroby! Pokrój go w średniej wielkości plasterki. Można obtoczyć w mące. Na dużej patelni rozgrzej olej (najlepiej masło i oliwa z oliwek). Połóż wątrobę. Nie dodawaj soli! Smażymy na dużym ogniu po 4 minuty z każdej strony. Następnie trzymaj pod przykryciem przez kolejne 2 minuty na małym ogniu. Następnie dodać sól i pieprz i podawać z osobno podsmażoną cebulą.
Jeśli zamierzasz dusić wątrobę (na przykład w sosie śmietanowym), pokrój ją na małe kawałki i najpierw również smaż, aż będzie chrupiąca ze wszystkich stron. Proces ten nie powinien zająć więcej niż 5-6 minut. Następnie dodać śmietanę, sól i pieprz i dusić na małym ogniu przez 5-7 minut.
Czasami wątrobę piecze się w piekarniku. Czy chciałbyś to zrobić? Proszę! Zawiń luźno w folię, dodaj kilka kawałków solonego smalcu i włóż do piekarnika na 20-25 minut.
Lifehacki na miękką i soczystą wątrobę wołową. Przyprawy dla lepszego smaku
Marynata do wątroby na bazie miodu i soku z cytryny
Jeśli chcesz uzyskać gwarantowany nienaganny efekt, skorzystaj z rad doświadczonych gospodyń domowych i profesjonalnych kucharzy! Wypróbuj każdy lifehack i wybierz ten, który działa najlepiej.
Wspomnieliśmy już o wstępnym moczeniu w mleku i solinadzie: w rezultacie wątroba w większości przypadków staje się luźna, miękka i delikatna.
Można też odbić kawałki młotkiem, jego gładszą stroną. To prawda, że u200bu200bnie możesz bezpośrednio wpływać na wątrobę: po prostu rozpadnie się na twoich oczach. Dlatego umieść go w szczelnej plastikowej torbie i dopiero wtedy ubij (bez fanatyzmu).
Niektóre gospodynie domowe tak robią: pokrój wątrobę na małe kawałki, zwiń ją w sodzie i pozostaw w temperaturze pokojowej. Po godzinie dokładnie je myjemy i smażymy lub dusimy. Ta wątróbka dosłownie rozpływa się w ustach! Podobny efekt uzyskuje się gotując (prawie parząc) kawałki w osolonej wodzie. Włóż wątrobę do wrzącej wody. Ponownie zagotuj i trzymaj na ogniu dokładnie przez minutę. Lub nawet po prostu zamknij pokrywkę i pozostaw na wyłączonym kuchence na kilka minut. Następnie odlej wodę i ugotuj wątrobę zgodnie z przeznaczeniem.
Na koniec posiekaną wątrobę można wstępnie marynować! Do ciepłej wody pitnej (1,5 l) dodaj np. pół łyżki miodu i taką samą ilość soku z cytryny. Zamieszać. Wątróbkę zalać marynatą, zamknąć i odstawić na 4 godziny. Następnie osuszyć i ugotować według zamierzonego przepisu. Aby nadać wątrobie ciekawe odcienie smaku, do marynaty (a także mleka, solenady) można dodać szczyptę suszonego oregano, tymianku lub majeranku. Chcesz, aby podczas gotowania był bardziej aromatyczny? Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku i trzymaj na małym ogniu przez kilka minut. Następnie wyjmij i usmaż na nim wątrobę. Cóż, pod koniec tego procesu lub duszenia, 2-3 minuty przed gotowością, włóż na patelnię kilka świeżych liści szałwii: okaże się po prostu magiczne!
Wątróbka wołowa po chińsku Wątróbka drobiowa w kremowym sosie pomidorowym ze słodką papryką Smażona wątróbka wołowa
Jak naprawić sytuację, jeśli ugotowałeś twardą wątrobę
Kanapki z pasztetem wątrobowym
Ale wróćmy do początku. Tak więc przed tobą jest patelnia z beznadziejnie rozgotowanymi i przesuszonymi kawałkami. Czy naprawdę trzeba będzie je wyrzucić? Nie ma mowy!
Z takiej bazy można zrobić np. pasztet. Wyjmij wątrobę z patelni i przejdź przez maszynę do mięsa. I w tym samym pojemniku, w którym zachował się aromat produktu, dodaj odrobinę masła, dodaj posiekaną cebulę, startą marchewkę i smaż na średnim ogniu do miękkości. Przenosimy warzywa do wątroby i ponownie przepuszczamy je przez maszynę do mięsa. Sól i pieprz do smaku. A następnie dodać roztopione masło. Bez oszczędzania zbyt wiele! Masa powinna uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Następnie przekładamy pasztet do słoiczka i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Stanowi wspaniałą przekąskę lub smarowidło na kanapkę.
Podobną opcją jest nadzienie do naleśników lub ciast. Najpierw przepuszczamy również wątrobę przez maszynę do mięsa i smażymy cebulę i marchewkę. Następnie ponownie włóż wątrobę na patelnię, dodaj sól i pieprz, podgrzewaj przez pięć minut i używaj zgodnie z przeznaczeniem.
Z „beznadziejnej” wątroby można też zrobić suflet. W przedszkolach robiono kiedyś takie danie specjalnie dla małych, kapryśnych dzieci, które nie chciały jeść tak zdrowego produktu w kawałkach. A o ile dotychczasowe przepisy można bezpiecznie przygotować „na oko”, to w przypadku sufletu ważne są proporcje. Tak więc na 350–400 g tej samej suszonej smażonej wątroby wołowej potrzebujesz 1 małej cebuli, 1 marchewki, 2 jajek, 200 ml śmietanki o zawartości tłuszczu 10% i 2–3 łyżek. l. mąka. Sól i pieprz – do smaku. Najpierw ponownie przepuszczamy wątrobę przez maszynę do mięsa i osobno smażymy cebulę i marchewkę, a następnie łączymy je w misce. W osobnym pojemniku ubij jajka ze śmietaną. Dodać masę wątrobową i dokładnie wymieszać. Dodać mąkę, sól i pieprz do smaku. Mieszamy i wylewamy do natłuszczonej formy. Piec około 40 minut w temperaturze 180°C. Gotowość sprawdzamy drewnianym szpikulcem, jak zwykle w przypadku ciast.
Rosyjskie paszteciki z ciasta parzonego z drożdżami i wątróbką Nadzienie do naleśników z wątróbką drobiową.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #wątroba #wątróbka drobiowa #wątroba wołowa #wątroba wołowa #wątroba wieprzowa #wątroba drobiowaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych