Dlaczego srirachę zdecydowanie warto przygotować w domu i jak najłatwiej to zrobić
Ksenia Woroncowa 02 sierpnia 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Sosy zajmują w kuchni szczególne miejsce. Bez dań kuchni francuskiej (beszamel, hollandaise, veloute) nie są możliwe dania znane na całym świecie, takie jak lasagne czy jajka po benedyktyńsku. Bez majonezu nie będzie noworocznego Oliviera, a bez ketchupu nie będzie letniego obiadu z grillem. Ale porozmawiamy o nieco mniej popularnym sosie, ale wciąż ważnym dla światowej kuchni. O sriracha – jej składzie, popularyzatorach i sposobie przygotowania sosu w domu.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Co jest specjalnego w sosie sriracha?
- Jak powstał sos sriracha?
- Jak zrobić sos sriracha
- Z czym je się sos sriracha?
- Jak zrobić Srirachę w domu
Co jest specjalnego w sosie sriracha?
Sriracha to pikantny tajski sos chili. Ognistą pikantność w nim równoważą i komplikują czosnek, ocet i przyprawy – sól i cukier. Na Zachodzie sriracha jest gęstsza, konsystencją przypominającą ketchup, natomiast sos tajski jest rzadszy i oczywiście pikantny. Sprzedawany jest w butelkach z dozownikiem, dzięki czemu smakosze wyciskają go na danie cienką strużką (w przeciwnym razie może zabraknąć pikanterii). Sos ten doskonale komponuje się z mięsami, pieczonymi warzywami, kurczakiem oraz jest doskonałym dodatkiem do burgerów i kanapek. Oryginalna tajska sriracha ma bardziej wyraźną ostrość. Pierwotnie podawano ją do owoców morza – ostryg, krewetek. Sos dodaje się także do dań z ryżu, makaronów i omletów.
Sriracha to sos średnio ostry – 1000-2500 jednostek w ogólnie przyjętej skali Scoville’a. Osoba nieprzyzwyczajona do ekstremalnych smaków może czuć się niekomfortowo, dlatego początkującym radzimy zacząć od małych dawek. Tłusty plus – sos sriracha nie jest żrący, ma nie tylko pikantność, ale także specyficzny smak i aromat.
Jednak nie to jest sednem tej historii. Sriracha to nie tylko pyszny i wszechstronny produkt. Jego przepis (swoją drogą nie ma nawet stu lat) okazał się na tyle skuteczny, że pomógł wzbogacić się niejednej osobie.
Jak powstał sos sriracha?
Obecnie Sriracha może z łatwością konkurować popularnością z Tabasco, jednak nie zawsze tak było. Przez pewien czas sos pozostawał częścią wyłącznie tajskiej kuchni domowej.
Wiadomo, że Sriracha otrzymała swoją nazwę na cześć miasta, w którym została po raz pierwszy przygotowana – portu Sriracha, na wybrzeżu wschodniej Tajlandii. Poprawne jest więc powiedzenie sriracha lub przynajmniej sriracha, chociaż w języku rosyjskim zakorzeniła się inna opcja. Ta rozbieżność powstała w wyniku zapożyczeń w różnych językach; nie było jednolitego systemu transliteracji słów tajskich.
Prawie legendarny sos sriracha z kogutem na butelce
Sos jest dość młody: według magazynu Bon Appétit pojawił się zaledwie 90 lat temu. W przeciwieństwie do francuskiego beszamelu, który został wynaleziony przez markiza, który służył na dworze Ludwika XIV. Sriracha została wyczarowana w swojej kuchni przez gospodynię domową o imieniu Thanom Chakkapak. Początkowo przygotowywała sos wyłącznie dla rodziny i przyjaciół. Przekonali Chakkapaka, aby wypuścił srirachę na sprzedaż. Biznes okazał się sukcesem i do 1984 roku rodzina pani Tanom zarabiała nieźle. Do czasu, gdy biznes przejął tajski koncern Thai Theparos Food Products. Obecny sos Chakkapak nazywa się Sriraja Panich. W Rosji takiego nie znajdziesz, ale w sklepach i na targowiskach dostępna jest nieco inna wersja, ale też tajska – Uni Eagle z orłem na opakowaniu. Butelka 475ml. kosztuje bardzo rozsądne 350-400 rubli.
Jednak na Zachodzie za standard uważa się amerykańską srirachę z kogutem na butelce. Jest produkowany przez firmę Huy Fong Foods, która została założona w Stanach Zjednoczonych przez wietnamskiego uchodźcę Davida Trana. W 1978 roku opuścił kraj ze 100 uncjami złota w bagażu – sztabki ukryto w puszkach po skondensowanym mleku, aby nie budzić podejrzeń. Tran wsiadł na statek towarowy i najpierw popłynął do Hongkongu, spędził tam sześć miesięcy, a następnie popłynął do Los Angeles. Tam zaczęła się jego historia sukcesu.
W USA Tran sprzedał część złota i założył własną firmę Huy Fong Foods, której nazwa wzięła się od łodzi, na której uciekł z Wietnamu. Obecnie wartość jego firmy szacowana jest na ponad miliard dolarów. Według mediów Tran nie wydał ani grosza na reklamę swojego sosu i od lat 80. nie podnosił ceny hurtowej. Sekretem jego sukcesu jest sprawdzony skład, specjalny sposób konserwacji oraz równowaga smaku i pikanterii. Tran zaczął przygotowywać srirachę do sprzedaży w Wietnamie, wlewając ją do pustych słoików po jedzeniu dla niemowląt Gerber. A David pojechał do Los Angeles na chili, tak jak radził mu szwagier. Symbolem jego marki był kogut – rok, w którym urodził się Tran. Dziś jego sriracha jest tak popularna, że próbują ją podrobić, ale oryginalny smak jest oczywiście trudny do odtworzenia.
Jak zrobić sos sriracha
Przepisy różnią się w zależności od rodziny i marki. Ale kluczem do sukcesu jest fermentacja. Trwa co najmniej trzy miesiące. W tym czasie średnio raz w tygodniu do preparatu stopniowo dodaje się ocet.
Spróbuj zrobić srirachę w domu i porównaj ją z tą kupną w sklepie
Z czym je się sos sriracha?
Nie każdy sos pasuje do ryb, owoców morza, mięsa i drobiu, ale sriracha jest jednym z nich. Można go podawać z gotowym daniem (np. gotowanymi krewetkami tygrysimi) lub dodawać na etapie smażenia, pieczenia czy marynowania. Jednym z najbardziej niezwykłych znalezisk jest marynata ogórkowa ze srirachą. Aby go przygotować, należy wymieszać 500 ml octu, 425 ml gorącej wody, 100 g cukru, 120 ml sosu sriracha, 55 g soli, 12 g nasion kopru. Dokładnie wymieszaj, aż sól i cukier się rozpuszczą. Następnie włóż ogórki do słoików (najlepiej najpierw pokroić je w grube plasterki), zalej marynatą, zamknij i ostudź. Przechowywać w lodówce co najmniej jeden dzień, a następnie podawać jako przekąskę.
Wystarczy łyżeczka srirachy, którą można dodać do sosu marinara, a następnie wymieszać z makaronem al dente, aby uzyskać włoskie danie z wyraźnie orientalnym akcentem. Lub zastąp Tabasco w koktajlu Krwawej Mary. Miłośnicy pikantnych potraw mogą również dodać srirachę do domowego majonezu lub frytek do zupy, aby dodać ostrzejszego akcentu znajomym smakom.
Jak zrobić Srirachę w domu
Oczywiście jest to całkiem możliwe. Przepis ten przypomina sposób przyrządzania srirachy w Tajlandii, jednak każda gospodyni domowa może dostosować gęstość do swoich potrzeb, dostosowując proporcje składników.
Jaką paprykę wybrać? To ważne pytanie, ponieważ chili jest głównym składnikiem przepisu. Można użyć czerwonych papryczek jalapenos, fresno lub tajskich chilli. Świeże lub z puszki – w zależności od tego, co jest wygodniejsze, ale świeże jest często bardziej pikantne. Gęstość sosu zależy od tego, jak mięsista jest papryka. Lepiej zacząć eksperymentować z papryczkami jalapenos.
Składniki:
- 700 g czerwonych papryczek jalapeno
- 120 ml wody
- 4 ząbki czosnku
- 3 łyżki l. brązowy cukier
- 1 łyżka. l. sól
- 120 ml octu ryżowego
Metoda gotowania:
- Z papryki odetnij łodygę, przekrój ją wzdłuż i usuń nasiona. Drobno posiekaj.
- Do miski blendera włóż paprykę i czosnek, dodaj cukier, sól i wodę. Ubijaj, aż masa będzie gładka i jednorodna.
- Powstałe puree przełożyć do dużego słoika, przykryć szyjkę folią spożywczą i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 3-5 dni. Mieszaj codziennie i przykryj czystą folią. W mieszaninie utworzą się bąbelki.
- Po zakończeniu fermentacji włóż puree z powrotem do blendera, dodaj ocet i zmiksuj. Przecedź przez gęste sito, a następnie przelej do rondelka.
- Sos zagotować na średnim ogniu i gotować przez 5-10 minut. Im dłużej sriracha się gotuje, tym staje się gęstsza.
- Sos przelej do czystych słoików, ostudź i ciesz się smakiem.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #sos #jak gotować #papryczka chili #danie ostrePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych