Dlaczego nie powinieneś oddawać zbiorów cukinii innym osobom
gastronomia 06 sierpnia 20235,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział3Komentarz
Największy strach letniego mieszkańca: sąsiedzi i przyjaciele nie chcą brać cukinii… Ale tak na poważnie, czy w ogóle warto się nimi z kimś dzielić? Naliczyliśmy 11 powodów, aby tego nie robić. Przecież można zrobić kawior z cukinii, lecho z cukinii, marynowaną cukinię, a nawet dżem z cukinii. Co zrobić, jeśli cukinia wyrosła i stała się ogromna? Zaczniemy od odpowiedzi na to pytanie.
O czym porozmawiamy w artykule:Jak wykorzystać dużą cukinięJak zamrozić cukinię dowolnej wielkościJak przygotować małą cukinię na zimęKawior z cukiniiLecho z cukinii Marynowana cukiniaDżem z cukinii
Jak wykorzystać dużą cukinię
Zarośnięta cukinia jest często wykorzystywana na kompost. Uważamy to za marnotrawstwo. Z reguły duże cukinie nie nadają się do samodzielnego gotowania – są zbyt wodniste, ale przy odrobinie przygotowania te giganty idealnie nadają się do farszu różnego rodzaju nadzieniami. Wypełnij je tym, co masz pod ręką. Piec z sosem lub bez, podawać na gorąco lub w temperaturze pokojowej. Wystarczy poświęcić trochę czasu i minimum wysiłku, a wszystko będzie dobrze. Faszerowana duża cukinia to najlepszy pomysł na sierpień i wrzesień: jest pyszna, a plony nie idą na marne.
Najlepsza cukinia do farszu to od 1,2 do 2 kg.
Dużą cukinię przekrój wzdłuż na pół i wydrąż miąższ. Najlepiej robić to specjalną łyżką do melona lub łyżką stołową z ostrym dziobkiem. Zacznij nabierać kawałki dyni największą łyżką, a następnie mniejszą łyżką wypoziomuj i wygładź krawędzie. Skończysz z czymś w rodzaju kajaka. Nie nabieraj zbyt dużej ilości miąższu, w przeciwnym razie cukinia rozpadnie się podczas pieczenia. Pozostaw kajak o grubości około 7mm po bokach i nieco grubszy na dnie. Jeśli cukinia jest bardzo duża, nie rób łódki, ale pokrój ją w poprzek na kilka kawałków w pierścienie – takie porcje krążków są wygodne w przygotowaniu i podaniu.
Nie wyrzucaj miąższu. Lepiej go drobno posiekać, a następnie dodać do dowolnego nadzienia dla soczystości: mięsa mielonego lub ryby, ryżu z ziołami i warzywami, kawałków kiełbasy, sera – można tak wymieniać. Miąższ można jeszcze zamrozić, a następnie zamiast chleba dodać do kotletów, tak po prostu, bez rozmrażania, po prostu posiekać w maszynce do mięsa.
Dla smaku do farszu z cukinii można dodać roztrzepane jajka i starty ser. Jeżeli nadzienie jest zbyt mokre, można użyć bułki tartej, ale nie przesadzić, aby nadzienie nie stało się gęste i suche.
Niektórzy kucharze wolą nadziewać surową cukinię, a następnie ją piec. Możesz też zrobić to inaczej: cukinię ugotować na parze (prawie do całkowitego ugotowania), następnie nafaszerować ją i lekko podsmażyć.
Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, piecząc cukinię w piekarniku, musisz mieć w naczyniu do pieczenia trochę wilgoci – nie chcemy, żeby naczynie się przypaliło. Sos pomidorowy to dobry pomysł, szczególnie jeśli jest w nim czosnek, zioła, kapary i oliwki. To doda jasności i lekkiej kwasowości cukinii o neutralnym smaku. Ale możesz użyć prostego lekkiego bulionu warzywnego lub drobiowego lub zwykłej wody.
Podawać nadziewane cukinie na gorąco. Jednak w zależności od składu mięsa mielonego całkiem dobrze sprawdzają się jako przekąska w temperaturze pokojowej – zwłaszcza z ryżem i warzywami.
Jak zamrozić cukinię dowolnego rozmiaru
Przede wszystkim zastanów się, jak wykorzystasz rozmrożoną cukinię. Kroimy je w koła podczas przygotowywania zup, zapiekanek, smażenia lub przygotowywania koktajli. Jeśli planujesz zrobić zapiekanki lub naleśniki z cukinii, po prostu zetrzyj cukinię na grubej tarce, zamiast ją kroić.
Aby zamrozić cukinię, pokrój ją w koła o grubości 6-7 mm.
- Zblanszuj kawałki cukinii, aby nie stały się zbyt miękkie po rozmrożeniu i aby zachować kolor, jeśli jest to dla Ciebie ważne. Aby to zrobić, włóż plastry małymi porcjami do niesolonego wrzącej wody na 1 minutę. Za pomocą łyżki cedzakowej przełóż posiekaną cukinię do miski z zimną lub najlepiej lodowatą wodą. Pozostaw je na 2 minuty.
- Odcedź miskę i delikatnie osusz cukinię ręcznikiem papierowym.
- Połóż plastry na talerzu mieszczącym się w zamrażarce i pozostaw tam na 1-2 godziny, aż cukinia zamarznie. Dzięki temu podczas przechowywania będziesz mieć pojedyncze kawałki lodu, a nie blok lodu.
- Wyjmij zamrożoną cukinię, włóż ją do torebek do zamrażania i wróć do zamrażarki. W ten sposób można je przechowywać nawet przez rok.
Ponieważ cukinia składa się w 95% z wody, po zamrożeniu i rozmrożeniu może stać się dość papkowata. Po rozmrożeniu powstanie płyn. Można go dodawać do zup lub sosów.
Jak przygotować małą cukinię na zimę
Kawior z dyni
Istnieje wiele przepisów na zrobienie kawioru z dyni. Może to być kawior dyniowy z kawałkami warzyw. Kawior ten świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs. Jeśli przepuścisz podpieczone warzywa przez maszynę do mięsa lub przebijesz je blenderem, otrzymasz puree z kawioru z dyni, to jest to, co najczęściej sprzedaje się w sklepie – w zależności od tego, co lubisz.
Zgniataj kawior kostka po kostce
Kawior z dyni wcale nie musi wyglądać jak puree. Ona może być inna! Pietruszkę można zastąpić dowolnymi innymi ziołami: koperkiem, kolendrą, bazylią, estragonem.
Zgniataj kawior kostka po kostce
Do przygotowania 1,4 kg potrzebujesz:
- cukinia – 2 kg
- słodka czerwona cebula – 300 g
- czosnek – 4 ząbki
- pietruszka – 1 pęczek
- pomidory – 1 kg
- ocet jabłkowy – 80 ml
- nierafinowany olej słonecznikowy
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Cukinię w razie potrzeby obierz, posiekaj grubo, piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C do miękkości, około 20 minut. Następnie pokroić w małe kostki.
- Cebulę również pokroić w drobną kostkę. Czosnek rozgnieć, obierz i drobno posiekaj. Z pietruszki usuń łodygi (nie będą tu potrzebne), a liście drobno posiekaj.
- Pomidory przekrój w poprzek i odstaw na 1 minutę. we wrzącej wodzie, następnie spłucz zimną wodą i ostrożnie obierz ze skórki. Miąższ wraz z rdzeniem pokroić w drobną kostkę.
- Miąższ cukinii wymieszać z cebulą, czosnkiem i pomidorami, dodać natkę pietruszki, doprawić octem, oliwą, solą i pieprzem.
- Umieść powstałą mieszaninę w wysterylizowanych słoikach, umieść słoiki na ruszcie na patelni. Zalać wodą do łopatek, zagotować, pasteryzować 40 minut. Następnie zamknij słoiki.
Kawior zmiażdżyć w blenderze na zimę
Elena Tarasova, autorka przepisu i nasza czytelniczka: „Przygotowanie kawioru z dyni za pomocą blendera na zimę nie będzie trudne, w rezultacie otrzymasz doskonałą przystawkę, którą można posmarować chlebem i podać jako dodatek do każdego gorącego dania . A żeby było wyjątkowo smacznie, postaraj się znaleźć najsłodsze mięsiste pomidory, to one są kluczem do sukcesu tego dania. W takim przypadku nie będzie konieczne dodatkowe słodzenie kawioru, jak to się czasem dzieje. A kolor przekąski będzie bardziej nasycony i jasny. Uwaga: zgodnie z tym przepisem do kawioru z dyni dodaje się kolendrę. Bardzo nam się ten pomysł podoba, nadaje potrawie bardzo ciekawy, korzenny smak i niepowtarzalny aromat.
Kawior dyniowy można uzupełnić drobno posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Zieloni należy dodać do już przygotowanej masy puree na ostatnim etapie gotowania.”
Kawior zmiażdżyć w blenderze na zimę
Aby przygotować, potrzebujesz:
- cukinia – 1 kg
- mięsiste pomidory – 300 g
- marchewki – 200 g
- słodka żółta lub pomarańczowa papryka – 300 g
- olej roślinny – 70-80 ml
- mielona kolendra – 2 łyżeczki.
- mielone płatki czerwonej papryczki chili – 0,5 łyżeczki.
- sól
- Przygotuj warzywa do gotowania kawioru. Cukinię, pomidory, marchewkę i słodką paprykę myjemy. Jeśli cukinia jest młoda, nie trzeba jej obierać, ale od razu pokroić w średnią kostkę.
- Marchewkę na kawior obierz i zetrzyj na grubej tarce. Pomidory pokroić w średnią kostkę. Paprykę słodką przekrój na połówki i usuń nasiona za pomocą przegródek. Miąższ pokroić w średnią kostkę.
- W dużym rondlu lub kotle o grubym dnie rozgrzej olej roślinny. Dodaj przygotowane warzywa i mieszając smaż przez 5-7 minut. Dodać kolendrę, sól i papryczkę chili.
- Wymieszaj składniki kawioru z dyni i gotuj na średnim ogniu bez pokrywki przez 12-15 minut. Nie zapomnij okresowo mieszać. Następnie zmiel zawartość patelni lub kotła za pomocą blendera zanurzeniowego.
- Pojemnik z kawiorem dyniowym postaw na małym ogniu. Gotuj bez przykrycia przez kolejne 10 minut, mieszając. Gorący kawior z dyni wlać do suchych, wysterylizowanych słoików i natychmiast zwinąć.
Kawior dyniowy z grzybami
Kawior z dyni jest dla tych, dla których zwykły kawior ze słoiczka jest zbyt mdły. Grzyby leśne zamieniają prosty wiejski przepis w pyszną przystawkę. A kurkuma sprawia, że kolor jest szczególnie wesoły i jasny. Ten rodzaj kawioru warto przygotować i zjeść wtedy, gdy chcemy pocieszyć siebie i swoją rodzinę.
Kawior dyniowy z grzybami
Do przygotowania 4 litrów potrzebujesz:
- cukinia – 2 kg
- słodka cebula – 4 szt.
- świeże grzyby (białe, kurki, pieczarki) – 500 g
- mięsiste pomidory – 1 kg
- olej roślinny – 250 ml
- kurkuma – 1 łyżka. l.
- sól z przyprawami (sól Svan jest idealna) – 2 łyżki. l.
- cukier – 80 g
- ocet jabłkowy – 5 łyżek.
- Cukinię pokroić w małe kostki. Jeśli skórka jest twarda, najpierw ją obierz. Możesz usunąć nasiona; wygodnie jest to zrobić łyżką.
- Cebulę pokroić w małe kostki. Pieczarki pokroić w taką samą kostkę jak cukinię. Obierz pomidory ze skóry i nasion, pokrój w kostkę tej samej wielkości.
- Rozgrzej olej roślinny w dużym rondlu, dodaj cebulę, smaż na złoty kolor. Dodać kurkumę i sól Svan, wymieszać.
- Cukinię włożyć do rondelka, wymieszać i dusić na małym ogniu przez 12-15 minut. Dodać pomidory, cukier i dusić kolejne 10 minut.
- Podsmaż grzyby na oleju roślinnym, dodaj do rondla z warzywami. Trzymaj ogień przez kolejne 5-7 minut, przez 3-4 minuty. Pod koniec gotowania dodać ocet i gotować, aż płyn lekko odparuje, a kawior zgęstnieje.
- Gorący kawior włóż do wysterylizowanych słoików. Dodatkowo pasteryzuj przedmiot przez kolejne 15-20 minut. Zamknij pokrywkami, odwróć i ostudź, przykryty grubym ręcznikiem. Przechowuj kawior w chłodnym, ciemnym miejscu. Przed podaniem dodać posiekane zioła i posiekany czosnek.
Kawior dyniowy z marchewką
Elena Nekrasova z Władywostoku, autorka przepisu i nasza czytelniczka: „Wszystko jest proste: cukinia, marchew, cebula, pasta pomidorowa, sól, liść laurowy, czarny i ziele angielskie – kawior przygotowuje się szybko, a wszyscy jedzący są bardzo zadowoleni z tej przystawki .”
Kawior dyniowy z marchewką
Do przygotowania 5 porcji potrzebne będą:
- słodka cebula – 250 g
- marchewki – 500 g
- cukinia – 1,5 kg
- olej roślinny – 100 ml + do zwijania słoików
- pasta pomidorowa – 80-100 g
- liść laurowy – 1 szt.
- ziele angielskie – 4-5 groszku
- cukier
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Cebulę pokroić w drobną kostkę, marchewkę zetrzeć na drobnej tarce. Cukinię obrać ze skórki i nasion (jeśli jest młoda, można odciąć jedynie łodygę), zetrzeć ją na grubej tarce.
- Na średnim ogniu podsmaż cebulę na połowie oleju do miękkości, dodaj marchewki i smaż do miękkości. Po 7-10 minutach dodać startą cukinię. Zmniejsz ogień do niskiego. Mniej więcej w połowie gotowania dodaj…