Dlaczego nie należy wyrzucać warzyw po zrobieniu bulionu warzywnego?
Olga Zacharowa 16 listopada 2023 r(6)Dodaj do ulubionychUdział
Wspaniale jest mieć zawsze pod ręką bulion warzywny – do zupy i sosu, risotto i gulaszu. I bardzo słuszne jest, aby nie wyrzucać warzyw po przygotowaniu bulionu. Dla nich też jest co najmniej 5 udanych zastosowań.
Treść:
- Jakie warzywa są potrzebne do bulionu?
- Co ugotować z warzyw pozostałych po ugotowaniu bulionu
- Klopsiki warzywne
- Otwarte ciasto warzywne w stylu francuskiego quiche
- Bruschetta z warzywami
- Leniwe kluski z warzywami
- Zapiekanka warzywna
Jakie warzywa są potrzebne do bulionu?
Do bulionu warzywnego potrzebne są przede wszystkim korzenie – tzw. korzenie zupy (pasternak, seler, pietruszka, marchewka), ale często bulion przygotowywany jest z najbardziej dostępnych i znanych warzyw, które są zawsze pod ręką. Marchew, cebula, ziemniaki to najczęstsza baza bulionu. Rozcieńczany selerem bulwiastym i ogonkowym, koprem włoskim, porem, cukinią, kapustą, szpinakiem, dynią, boćwiną, słodką papryką, pomidorami, w tym suszonymi – o bogatym smaku umami. Wszystko zależy od pory roku, preferencji smakowych i planów dalszego użytkowania. Jeśli przygotowujesz bulion „ogólnego przeznaczenia”, nie dodawaj papryki ani żadnej kapusty. Ich charakterystyczny smak i rozpoznawalny aromat potrafią przyćmić wszystkie inne.
Przygotowując rosół ważne jest, aby składniki w pełni ujawniły swój aromat i smak. Aby to zrobić, włóż warzywa do rondla z zimną wodą i ugotuj, dodając odrobinę soli. Jeśli wrzucisz warzywa do już wrzącej wody, znacznie chętniej będą oddawały wodzie swój aromat i smak.
Warzywa można najpierw podsmażyć na suchej patelni lub z odrobiną oleju roślinnego, a następnie wykorzystać do przygotowania bulionu, jednak one – zwłaszcza marchewka i cebula – po usmażeniu stają się słodkie, a to nie zawsze jest właściwe.
Przygotowaliśmy więc bulion warzywny, gotując warzywa przez około 30 minut. Rosół odcedzamy, a warzywa umieszczamy na sicie. Bulion wykorzystano lub schłodzono do temperatury pokojowej i wysłano do lodówki lub nawet zamrażarki. Co zrobić z warzywami? Oczywiście warzywa pozostałe z bulionu nie będą zbyt smaczne, ale można je wykorzystać do przygotowania innych świetnych dań.
Co ugotować z warzyw pozostałych po ugotowaniu bulionu
Klopsiki warzywne
Warzywa osusz ręcznikiem papierowym, aby usunąć nadmiar wilgoci. Drobno posiekaj i wymieszaj z domowym twarogiem lub ricottą, startym twardym serem, bułką tartą i szczyptą soli. Zagniatamy na gładką masę, formujemy kulki wielkości dużych orzechów włoskich, obtaczamy w bułce tartej, nadmiar strzepujemy. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20 minut.
Aby mieszanka lepiej się kleiła, możesz dodać jajko ubite na gładką masę. Pulpety można smażyć lub smażyć w głębokim tłuszczu.
Otwarte ciasto warzywne w stylu francuskiego quiche
Pyszny pomysł na wegetariańskie wypieki. Warzywa osusz papierowym ręcznikiem. Posiekać i wymieszać z mieszaniną jajek, śmietany, startego, twardego sera, soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Ciasto kruche ułożone w żaroodpornej formie nakłuj widelcem i piecz na złoty kolor. Przygotowaną mieszanką napełnij „koszyk” ciasta i piecz w piekarniku nagrzanym do 180° przez 35-40 minut. lub do całkowitego ugotowania.
Zamiast jednego dużego ciasta można zrobić mini-quiche w porcjach, używając tych samych składników. Jeśli nadzienie jest dla Ciebie zbyt mdłe, dodaj curry, tymianek lub mieloną paprykę.
Bruschetta z warzywami
Z pozostałych warzyw możesz przygotować pyszną bruschettę. Warzywa osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój w duże kawałki i podsmaż na maśle. Opieczony chleb zbożowy natrzyj czosnkiem. Dodaj ciepłe warzywa, skrop oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, drobno startym serem takim jak Pecorino i, jeśli chcesz, drobno posiekaną czerwoną papryczką chili (z nasionami lub bez).
Leniwe kluski z warzywami
Ten przepis pozwala na jednoczesne wykorzystanie warzyw pozostałych z bulionu i czerstwego chleba pszennego. Warzywa osusz papierowym ręcznikiem. Chleb namoczyć w ciepłym mleku lub wodzie i dobrze wycisnąć, aż zmieni się prawie w pastę. Wymieszaj z posiekanymi warzywami, jajkiem ubitym na gładką masę i niewielką ilością startego, twardego sera, solą, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i szczyptą startej gałki muszkatołowej. Z powstałej masy formuj małe kulki lub knedle i gotuj w bulionie. Leniwe knedle podawaj z warzywami z masłem lub kwaśną śmietaną. Lub odcedź ugotowane kluski na durszlaku, a następnie smaż na maśle na złoty kolor.
Zapiekanka warzywna
Warzywa z bulionu zmiksuj w misie blendera na gładką masę. Dodaj trochę ugotowanych ziemniaków, grubo rozgniecionych tłuczkiem, aby masa była gęstsza i bardziej zróżnicowana w konsystencji. Dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem i suszonym czosnkiem. Dodaj roztrzepane jajko, posiekany boczek lub kostki gotowanej szynki, kurczaka, a nawet mięsa. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym olejem roślinnym i posypać bułką tartą wymieszaną z posiekanymi orzechami laskowymi lub nerkowcami. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 25-30 minut. lub do całkowitego ugotowania. Podawać z ulubionym sosem i drobno posiekanymi ziołami.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #oszczędna gospodyni domowa #bulion warzywny #lifehacksPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga Zacharowa10 grudnia 2021 r
Galina, proszę! Jeśli przydadzą się w praktyce, będzie mi miło!
00OdpowiedźGalina Kompancewa10 grudnia 2021 r
Dziękuję za radę!
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych