Dlaczego nie musisz się martwić, jeśli kupiłeś złe śliwki
Olga Zacharowa 15 sierpnia 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Nasza skłonność do nadmiernego kupowania letnich owoców sezonowych pojawiła się ponownie w ubiegły weekend. Okazało się, że mamy w domu za dużo śliwek. Możliwość zjedzenia śliwki zanim się zepsuła okazała się przerastać nasze możliwości i trzeba było szukać sposobu na jej konserwację. Tutaj przypomnieliśmy sobie przepis na przyprawę z zaledwie 7 dostępnych składników, z której może powstać „nowy” ketchup. Uratowała nas!
Sos śliwkowy chiński to wybawienie dla tych, którzy chcą nie tylko zjeść świeże śliwki, ale także zakonserwować je w innej postaci.
Gotowy sos śliwkowy jest sprzedawany w supermarketach i kosztuje około 400 rubli. za 400 g Co więcej, jego konsystencja, kolor, aromat i smak są tak różne, że nigdy nie zgadniesz, jaki sos kupiłeś tym razem.
W Chinach istnieje kilkadziesiąt rodzajów sosów śliwkowych, a każda prowincja tego kraju wykorzystuje własne odmiany śliwek i własne receptury. Klasyczny sos śliwkowy znacie z najsłynniejszego chińskiego dania – kaczki po pekińsku. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Sos idealnie nadaje się do smażonych dań mięsnych, kurczaka, wieprzowiny, można go polewać ryżem i makaronem.
Sos przyrządza się ze słodkich śliwek z dodatkiem cukru, octu, soli, imbiru i papryczki chili. Czasami zamiast śliwek używa się brzoskwiń, ananasów lub moreli, zachowując pozostałe składniki potrawy, ale nie nazywając już sosu „śliwką”.
Liczni imigranci z Chin, którzy przenieśli się do Ameryki, stworzyli tam własną odmianę sosu śliwkowego. Można go znaleźć na terenie całego kraju, jednak jego popyt jest szczególnie skoncentrowany w chińskich restauracjach w Michigan. Nawet go tam wzywają „Sos śliwkowy w stylu Detroit”. Jest wodnisty i zawiera dużo więcej cukru i octu.
Znaleźliśmy przepis na domowy sos śliwkowy, który również tutaj można przygotować, korzystając z produktów zakupionych w najbliższym supermarkecie. Podzieliła się tym z nami Buriacka kobieta Alima Chenmieszkający w Chinach od ponad dwudziestu lat.
„Każdego roku pod koniec lata przyjeżdżam do Rosji, aby spotkać się z rodziną i jechać do Petersburga, aby odwiedzić szkolnego przyjaciela. Dla mnie takie wyjazdy to najdroższy i najszczerszy prezent, jaki daje mi mąż w dniu ślubu.
W Petersburgu dużo spaceruję, chodzę do muzeów, robię zdjęcia, oddycham Newą, rozmawiam o wszystkim i gotuję coś chińskiego. Moi przyjaciele ciągle oczekują ode mnie czegoś wyjątkowego, ale nie zawsze łatwo jest zrealizować moje plany – brakuje niezbędnych produktów i muszę się z tego wydostać. Tak powstał przepis na sos śliwkowy. Jest uniwersalny, a tego mi potrzeba. Gotuję w dużej emaliowanej misce. A potem tradycyjnie na starej daczy w Sestroretsku gotuję kurczaka z warzywami i sosem śliwkowym dla całej naszej hałaśliwej i dużej międzynarodowej firmy. Nigdy nie było nikogo niezadowolonego z poczęstunku!
Korzystając z podstawowego przepisu robię sosy o różnej konsystencji. Jedna z małych kawałków, którą zjada się w ciągu kilku dni, a gładsza i bardziej jednolita przetrwa do Nowego Roku. Aby go zakonserwować, pakujemy sos w przygotowane słoiki, zamykamy pokrywki, sterylizujemy, schładzamy do temperatury pokojowej i wysyłamy do piwnicy – tam przyprawę z pewnością można przechowywać przez sześć miesięcy lub nawet dłużej. Być może, ale nasza cierpliwość trwa tylko do Sylwestra. Spotykamy się z nią wspólnie za pomocą Internetu i czatu wideo. Wznosimy kieliszki szampana, wznosimy toast, rozmawiamy, wymieniamy wrażenia i zjadamy coś pysznego, przygotowanego z duszą i sosem śliwkowym. Są w Petersburgu, a moja rodzina i ja jesteśmy w Kantonie”.
Przepis na domowy chiński sos śliwkowy
Gdy tylko spróbowałam śliwek w połączeniu z czosnkiem, imbirem i anyżem gwiazdkowatym, od razu pomyślałam o delikatnej wieprzowinie, soczystym smażonym kurczaku, kanapkach z rostbefem, sajgonkach z krewetkami i mango, a nawet omletach i klopsikach z indyka. Wszystkie te pomysły zostały pomyślnie wdrożone i przetestowane. Szczególnie fajnie, że do przygotowania sosu śliwkowego po chińsku można użyć niezbyt soczystych śliwek – najważniejsze, że są słodkie, z przyjemną kwaskowatością.
Domowy chiński sos śliwkowy
Do przygotowania sosu śliwkowego potrzebujesz:
- 1 kg śliwek, wypestkowanych i pokrojonych na kawałki
- 100 ml octu jabłkowego
- 90 g brązowego cukru
- 50 ml wysokiej jakości sosu sojowego
- 3 łyżki. l. świeżo starty imbir
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 1 gwiazdka anyżu
- W dużym, ciężkim, bezpiecznym dla octu rondlu (nie aluminiowym) postaw na średnim ogniu śliwki, ocet, cukier, sos sojowy, imbir, czosnek i anyż.
- Doprowadź zawartość patelni do wrzenia.
- Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż zgęstnieje, 20-25 minut. Usuń anyż gwiazdkowaty.
- Lekko ostudzić i zmiksować blenderem zanurzeniowym do pożądanej konsystencji.
- Sos śliwkowy rozlać do słoików. Ostudzić, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Jeśli chcesz „doprowadzić do Nowego Roku”, zachowaj sos jak wszelkie przetwory warzywne/owocowe/jagodowe. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Przepis na domowy sos śliwkowy z 6 przyprawami dla miłośników ostrego i pikantnego
Jeśli chcesz użyć więcej składników do sosu śliwkowego, śmiało! Są również dostępne. Wystarczy dodać 8 kolejnych produktów do 7 już znanych.
Pikantny, słodki i pikantny smak jest idealny, gdy jest dużo śliwek, ale nie potrzebujesz kolejnego słoika dżemu.
Domowy sos śliwkowy w 6 smakach
Do przygotowania sosu śliwkowego potrzebujesz:
- 2 kg śliwek, wypestkowanych i pokrojonych na kawałki
- 1 duża cebula, posiekana
- 3 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 5-7 cm świeżego korzenia imbiru, obranego i pokrojonego na kawałki
- 2-3 małe czerwone chilli (z nasionami lub bez), drobno posiekane
- 200 ml wody do picia
- 180 g brązowego cukru
- 400 ml czerwonego wina lub octu jabłkowego
- 70 ml wysokiej jakości sosu sojowego
- 1 cała laska cynamonu
- 1 gwiazdka anyżu
- 0,5-1 łyżeczka łyżeczka mieszanki ziela angielskiego i czarnego pieprzu
- 0,5 łyżeczki całe nasiona kopru włoskiego
- 2 pąki goździków
- 3 ziarna czarnego pieprzu
- W dużym rondlu o grubym dnie i bezpiecznym dla octu (nie aluminiowym) zagotuj śliwki, cebulę, czosnek, imbir, chili i wodę na średnim ogniu.
- Gdy się zagotuje, do mieszanki śliwkowej dodaj cukier, ocet, sos sojowy i wszystkie sześć przypraw. Kontynuuj gotowanie na wolnym ogniu, aż śliwki zmiękną, a mieszanina będzie dość miękka, około 20 minut.
- Wyjmij laskę cynamonu i anyż gwiazdkowaty. W kilku dodatkach przesiać mieszaninę przez drobne sito do czystego rondla, rozcierając miąższ drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką.
- Doprowadzić mieszaninę ponownie do wrzenia na średnim ogniu, mieszając. Zmniejsz ogień do małego i gotuj na wolnym ogniu, aż konsystencja stanie się gęsta („mięsna”).
- Sos rozłóż do słoików. Ostudzić, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Jeśli chcesz przewieźć przyprawy aż do Nowego Roku, zachowaj sos tak, jak inne przetwory warzywne/owocowe/jagodowe. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Chiny #śliwka #sos śliwkowy #sos owocowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych