Dlaczego fasola mung jest dobra i co z nią gotować

Dlaczego fasola mung jest dobra i co z nią gotować

Dlaczego fasola mung jest dobra i co z nią gotować

Olga Dyakonova 18 marca 2024 r

Fasola mung Rośliny strączkowe nie są zbyt często wykorzystywane w naszych kuchniach, mimo że są wyjątkowe w swoim składzie i nadają się nawet do spożycia przez dzieci. Dodatkowo fasolę mung można kiełkować, uzyskując w ten sposób kilkukrotnie więcej składników odżywczych. Powiemy Ci, co jest dobrego w tych fasolach oraz jak je gotować i jeść.

fasola mung

  • Jakie są zalety fasoli mung?
  • Jak gotować fasolę mung

Fasola mung lub fasola mung jedna z najważniejszych roślin strączkowych, uprawiana na obszarze ponad 6 milionów hektarów na całym świecie (około 8,5% powierzchni upraw wszystkich roślin strączkowych). Jest to dość odporna na suszę, tania uprawa o krótkim cyklu wzrostu (około 70 dni).

Fasolę mung uprawia się w wielu krajach azjatyckich (głównie w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Pakistanie), a także w suchych regionach południowej Europy, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Zakaukaziu i południowym Kazachstanie. Fasola mung jest częścią diety Chin i Indii od wielu stuleci.

Jakie są zalety fasoli mung?

W wielu krajach azjatyckich w upalne letnie dni popularna jest zupa fasolowa. Dzieje się tak, ponieważ fasola mung ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają chronić przed udarem cieplnym, wysoką temperaturą ciała i pragnieniem.

Przegląd 26 badań dotyczących roślin strączkowych wykazał, że spożywanie jednej porcji (około 130 g) dziennie roślin strączkowych, takich jak fasola, znacznie obniża poziom „złego cholesterolu” we krwi.

Dla tych, którzy nie jedzą mięsa ani ryb, fasola mung jest dobrym źródłem białka przy bardzo niewielkiej cenie. około 150 rubli za pół kilograma. Fasola mung powoduje mniej wzdęć i jest dobrze tolerowana przez dzieci. Wiele badań zaleca fasolę mung jako odżywkę białkową dla niemowląt ze względu na wysoką zawartość białka i właściwości hipoalergiczne.

Fasolę mung można pokiełkować, dzięki czemu stanie się jeszcze zdrowsza
Fasolę mung można pokiełkować, dzięki czemu stanie się jeszcze zdrowsza

Białko fasoli mung posiada bogatą kompozycję niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a także zawiera fenyloalaninę, leucynę, izoleucynę, walinę, lizynę, argininę i inne substancje.

Fasolę mung można również kiełkować w stanie porośniętym zawierają mniej kalorii i więcej aminokwasów i przeciwutleniaczy niż te niekiełkowane. Ponadto kiełkowanie zmniejsza poziom kwasu fitynowego, który jest naturalnie obecny w fasoli i ma działanie antyodżywcze. Te substancje antyodżywcze mogą zaburzać wchłanianie minerałów, takich jak cynk, magnez i wapń.

Fasola mung zawiera także kwasy fenolowe i flawonoidy. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować potencjalnie szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. W dużych ilościach wolne rodniki mogą oddziaływać ze składnikami komórkowymi i powodować uszkodzenia komórek. Uszkodzenia te są związane z przewlekłym stanem zapalnym, chorobami serca, nowotworami i innymi chorobami.

Co ciekawe, kiełki fasoli mają jeszcze bardziej imponujący profil antyoksydacyjny: mogą zawierać nawet 6 razy więcej przeciwutleniaczy niż fasola niekiełkująca.

Warto zauważyć, że większość badań nad przeciwutleniaczami zawartymi w fasoli mung opiera się na badaniach z probówką. Aby ostatecznie potwierdzić te ustalenia, potrzebne są dalsze badania na ludziach. Jednak dzięki odkrytym właściwościom fasola mung wygląda bardzo atrakcyjnie na tle innych roślin strączkowych.

Jak gotować fasolę mung

Aby przygotować fasolę mung, należy ją najpierw opłukać pod bieżącą wodą lub w misce i namoczyć, jeśli chcemy, aby fasola była lepiej strawiona. Na 1 szklankę fasoli użyj 3 szklanek płynu. Gotowanie fasoli mung 3040 minut. Fasolę można dodawać do sałatek, zup, przyrządzać z niej gulasze i curry.

Aby wykiełkować fasolę, należy ją namoczyć w wodzie na 10 minut12 godzin, a następnie ułożyć na lnianej macie lub talerzu namoczonym w wodzie, przykryć wilgotnym ręcznikiem papierowym i odstawić w ciemne miejsce. Co 2Należy zwilżyć serwetkę przez 3 godziny, aby fasola miała wystarczającą ilość wilgoci. w 15Po 20 godzinach pojawią się w nich białe kiełki. Od teraz możesz je jeść. Kiełkowaną fasolę można przechowywać w lodówce przez około 3 dni.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #rośliny strączkowe #fasola #fasola mungPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca30 marca 2023 r

Spróbowaliśmy fasoli mung: dodaliśmy ją do zupy i zrobiliśmy sałatkę z kiełków fasoli mung. Podobało mi się, bardzo smaczne.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja