Desery dla siebie, bliskiej osoby, na Walentynki
Roman Ryżow 12 lutego 2024 r
Nie musisz być żonaty, żeby pozwolić sobie na deser na Walentynki. Ponadto mamy kilka przepisów na słodkości, którymi nie będziesz chciała się z nikim podzielić.
Treść artykułu:
- Cukierki mleczne
- Galaretka Persimmonowa
- Panna cotta z mango i jagodami
- Ciasto Pavlovej
- Lody miętowe z czekoladą
- Pina Colada z sorbetem ananasowym
- Mus czekoladowy z imbirem i kardamonem
- Mini tort z Alaski
- Ciasto fitness z mąki migdałowej
- Suflet malinowy
- Ciasto musowe „Zimowa Wiśnia”
- Proste tiramisu
Pod koniec zimy szczególnie chcę wakacji. Nic dziwnego, że Walentynki stały się popularne w naszym kraju. Według jednej wersji jego pochodzenie wiąże się ze starożytnym Rzymem i księdzem Walentym, który pomimo cesarskiego zakazu w tajemnicy odprawiał ceremonie zaślubin.
Tak czy inaczej, Walentynki obchodzone są obecnie na całym świecie. Jednym z głównych atrybutów wakacji jest oczywiście deser. Przygotuj sobie, bliskiej osobie panna cotta, suflet, tiramisu lub „Pawłow» z jagodami. Galaretka owocowa, truskawki w czekoladzie z szampanem, a może nawet całe ciasto – dziś możesz wszystko!
Swoją drogą, jedną z możliwości spędzenia Walentynek jest wzięcie udziału w mistrzowskim kursie kulinarnym lub zorganizowanie go samodzielnie. Zaproś znajomych i wspólnie przygotujcie domowe słodkości w kształcie serc, ciastka z jagodami lub bułkę bezową. Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych przepisów, ponieważ głównym zadaniem jest także czerpanie przyjemności z procesu.
Nawet najprostsza mrożona galaretka jagodowa stanie się pełnoprawnym deserem, jeśli udekorujesz ją sosem czekoladowym z karmelem i kandyzowanymi owocami i podasz z lampką lodowego wina musującego.
W naszej ofercie znajdziesz 12 sprawdzonych przepisów na Walentynki – od bardzo prostych po skomplikowane. Większość z nich przeznaczona jest na kilka porcji, jednak nikt nie zabrania zmniejszania ilości składników. Ewentualnie gotuj z rezerwą, bo deser świetnie smakuje na śniadanie.
Cukierki mleczne
Domowe cukierki mleczne zawsze smakują lepiej niż te kupowane w sklepie. Aby uczcić święto, możesz zrobić je w kształcie serc i posypać jadalnym brokatem.
Cukierki mleczne
Do zrobienia słodyczy potrzebujesz:
- mleko – 400ml
- cukier – 250 gr
- Miód – 2 łyżki l.
- masło – 25 g + trochę więcej na smarowanie
- soda – 1/4 łyżeczki
1. Wszystkie składniki (oprócz oleju do wysmarowania) umieścić w rondlu o grubym dnie i postawić na małym ogniu.
2. Gotuj, mieszając drewnianą szpatułką, aż łyżeczka mieszanki wlana do szklanki zimnej wody zacznie twardnieć: od 25 minut. Natychmiast zdejmij z ognia.
3. Powstałą masę wylewamy na wysmarowaną masłem marmurową deskę, szklaną formę lub blachę wyłożoną pergaminem nasączonym olejem. Schłodzić przez 3-4 minuty.
4. Za pomocą noża lub specjalnych foremek nasmarowanych olejem obrysuj kontury cukierków. Należy je ciąć dopiero wtedy, gdy masa prawie całkowicie ostygnie. Zawiń każdy cukierek w pergamin i podawaj.
Uwaga dla gospodyni
Cukierki przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, w szczelnym pojemniku, aby zapobiec wchłanianiu nadmiaru zapachów.
Przy okazji
Możesz dodać różne smaki do tych cukierków, dodając na patelnię cynamon, wanilię, anyż lub kurkumę. Woda różana lub esencja migdałowa są również bardzo dobre do aromatyzowania – wystarczy kilka kropli jednego lub drugiego.
Galaretka Persimmonowa
Dojrzałe i soczyste persymony stanowią doskonałą bazę do deserów. Jednym z najprostszych i najsmaczniejszych jest galaretka. Można do niego dodać przyprawy do smaku lub kilka łyżek aromatycznego likieru.
Galaretka Persimmonowa
Do przygotowania galaretki na 2 porcje potrzebne będą:
- persymona – 2 szt.
- Miód – 2 łyżki l.
- żelatyna lub agar-agar – 20 gr
1. Namoczyć żelatynę w ciepłej wodzie i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Obierz persimmon i usuń nasiona.
2. Przykryj wnętrze małych miseczek folią spożywczą, tak aby brzegi lekko zwisały. W rondlu połącz miąższ persimmonowy z żelatyną i miodem, podpal i podgrzewaj przez minutę, ciągle mieszając.
3. Przelać masę do przygotowanych kubeczków, unieść brzegi folii i skręcić je w kulki. Włożyć do lodówki na 2 godziny.
4. Przed podaniem wyjąć galaretkę z miseczek, zdjąć folię i udekorować deser według własnych upodobań.
Uwaga dla gospodyni
Persymona dobrze komponuje się z pomarańczą, dlatego przygotowując deser, możesz dodać do puree odrobinę skórki.
Przy okazji
Na zdjęciu dekoracja liści wykonana jest ze skórki limonki, ale można ją zastąpić liśćmi mięty.
Panna cotta z mango i jagodami
Co może być lepszego niż spędzenie Walentynek w północnych Włoszech? Przeniesie nas tam najdelikatniejsza panna cotta z mango i jagodami.
Panna cotta z mango i jagodami
Do przygotowania panna cotty na 4 porcje potrzebne będą:
- mleko o zawartości tłuszczu 3,5–6% – 400ml
- dojrzałe mango – 1 szt.
- cukier brązowy – 50 g
- limonka (sok i skórka) – 1 szt.
- laska wanilii – 1 szt.
- żelatyna liściasta – 12 g
- świeże lub mrożone jagody do podania
1. Laskę wanilii przekrój wzdłuż na pół, czubkiem noża usuń nasiona i dodaj je wraz z samą laską do mleka i cukru. Doprowadź do wrzenia na małym ogniu, zdejmij z ognia, przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut.
2. Namocz żelatynę w zimnej wodzie przez 10 minut.
3. Wyjmij kapsułki z gorącego mleka, dodaj wyciśniętą żelatynę, mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Przelać do misek lub szklanek, aby mieszanina nie dostała się na ścianki. Włożyć do lodówki na 4 godziny.
4. Mango obierz, wytnij miąższ z pestki, zmiksuj w blenderze, dopraw sokiem i skórką z limonki.
5. Przed podaniem posmaruj galaretkę warstwą puree z mango, udekoruj świeżymi jagodami i podawaj.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli nie masz pod ręką limonki, możesz śmiało zastąpić ją cytryną. Smak będzie inny, ale nie mniej smaczny!
Przy okazji
Naturalne laski wanilii można zastąpić esencją.
Ciasto Pavlovej
Ciasto „Pawłowa» – to wyrafinowanie i lekkość. Jednocześnie przygotowanie go wcale nie jest trudne i będziesz potrzebować najzwyklejszych składników.
Ciasto Pavlovej
Do przygotowania ciasta na 6 porcji potrzebne będą:
- śmietana o zawartości tłuszczu co najmniej 33% – 500 ml
- cukier puder – 260 g
- białka jaj – 4 szt.
- skrobia kukurydziana – 2 łyżki. l.
- sok z cytryny – 1 łyżeczka.
- jagody do dekoracji – do smaku
1. Umieść białka w głębokiej misce. Ubijaj mikserem na wysokich obrotach, aż powstanie sztywna piana.
2. Stopniowo, ubijając na średnich obrotach, dodawać 200 g cukru pudru. W rezultacie powinna powstać puszysta masa o jednorodnej konsystencji, która dobrze trzyma się ubijaków.
3. Dodaj sok z cytryny i skrobię. Ponownie ubić i przełożyć do rękawa cukierniczego. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Możesz wstępnie narysować okręgi z tyłu, aby pomóc Ci podczas odkładania ciasta. W takim przypadku ciasta okażą się bardziej schludne.
4. Rozgrzej piekarnik do 120°C. Wyciśnij białkowe „ciasto” z rękawa cukierniczego na blachę do pieczenia, tworząc małe kółka, tworząc niskie boki. Piecz około godziny, aż ciasto lekko się zarumieni (obserwuj zmianę koloru i dostosowuj czas pieczenia według potrzeb). Całkowicie ostudź.
5. Ubij śmietanę mikserem z pozostałym cukrem pudrem. Powstałą masą napełnij schłodzone „koszyczki” białkowe, udekoruj jagodami i od razu podawaj.
Przydatne rady
Wbrew powszechnemu przekonaniu, białka do ciast takich jak Pavlova nie muszą być mocno schłodzone przed ubiciem. Z kolei znani cukiernicy pozostawiają jajka w temperaturze pokojowej na kilka godzin i twierdzą, że pomaga to uzyskać stabilniejszą, gęstszą pianę.
Przy okazji
Ciasto „Pawłowa» Można ozdobić dowolnymi jagodami, ale szczególnie nadają się do tego małe truskawki w połączeniu z jagodami. Cóż, aby dodać trochę koloru „obrazowi”, użyj świeżych liści mięty.
Lody miętowe z czekoladą
Mięta plus czekolada – miłość na zawsze! Idealne połączenie smaków, które doskonale komponuje się z naturalnymi, domowymi lodami.
Lody miętowe z czekoladą
Do przygotowania lodów na 3 porcje potrzebne będą:
- krem (33–35%) – 200 ml
- mleko (2,5–3,2%) – 100 ml
- cukier – 60 gr
- świeże liście mięty – 50 gr
- czekolada ciemna – 50 gr
- żółtka – 2 szt.
1. Wcześniej dokładnie ostudź misę maszynki do lodów (co najmniej 8,5 godz.).–12 godzin). Liście mięty oddziel od łodyg, opłucz i osusz.
2. Połączyć mleko, śmietankę, połowę cukru i miętę. Ogrzać mieszaninę na małym ogniu do 90°C, nie gotując. Zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na co najmniej godzinę, a najlepiej na 4–5.
3. Ostudzoną mieszaninę przecedź przez sito i ostrożnie wyciśnij liście mięty, aby uwolnić zawarte w nich olejki eteryczne. Podgrzej ponownie do 90°C.
4. Ubij żółtka z pozostałym cukrem. Gdy temperatura mieszanki mlecznej osiągnie 90°C, wlewamy ją cienkim strumieniem do żółtek, nie przerywając ubijania. Wlać mieszaninę do rondla i gotować śmietankę na małym ogniu, ciągle mieszając, aż osiągnie 84°C.
5. Ochłodź krem najpierw do temperatury pokojowej, następnie włóż do lodówki na minimum 4 godziny–5:00. Przygotuj maszynę do lodów.
6. Czekoladę drobno posiekać, dodać do ostudzonej śmietanki, dokładnie wymieszać trzepaczką.
7. Włóż śmietankę do maszynki do lodów i postępuj zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. w 10–Po 15 minutach ubijania krem stanie się bardzo gęsty. Przełóż deser do pojemnika do zamrażania i włóż do lodówki na 8–10:00.
Przydatne rady
Lody te przygotowywane są według klasycznej receptury, ich bazą jest śmietanka anglaise lub żółtka warzone w części mlecznej. Bardzo ważne jest, aby go nie przegrzać, w przeciwnym razie żółtka się rozdzielą i nie uzyskamy jedwabistej, jednolitej struktury lodów. Ale nie można go niedogotować, dlatego zalecamy zakup termometru kuchennego.
Przy okazji
Aby uzyskać jak najbardziej miętowy smak, użyj jak najwięcej świeżej mięty. Jeśli nie masz dużo świeżej mięty, to jeśli nie jest to sprzeczne z Twoimi zasadami żywieniowymi, możesz dodać syropy i ekstrakty miętowe.
Pina Colada z sorbetem ananasowym
Oto wariacja na temat słynnego koktajlu. Zazwyczaj „Pina Colada» Przygotowuje się go z sokiem ananasowym, a w naszym przepisie wykorzystujemy kulkę sorbetu ananasowego. Bardzo smacznie i świątecznie.
Pina Colada z sorbetem ananasowym
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- sprite – 3 szklanki
- mleko kokosowe – 350 ml
- jasny rum – 180 ml
- cukier – 50 g
- ekstrakt kokosowy – 1 łyżeczka. (lub 100 ml likieru kokosowego)
Na sorbet ananasowy:
- duży ananas – 1 szt.
- śmietana 10% tłuszczu – 1,5 szklanki
- cukier – 1/2 szklanki
- jogurt naturalny – 80 ml
- śmietana 35% tłuszczu – 2 łyżki. l.
- miód – 2 łyżki. l.
1. Obranego ananasa zmiel w blenderze na gładkie puree. Przepuścić przez sito. Powinno wyjść około 3 filiżanek produktu.
2. W dużej misce połącz śmietanę z cukrem i dokładnie wymieszaj. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
3. Dodać miód, jogurt, puree ananasowe i dobrze ubić. Wlać mieszaninę do pojemnika z pokrywką i wstawić do zamrażarki na 30 minut.
4. Wyjmij pojemnik i ponownie ubij mieszaninę mikserem elektrycznym. Zamrozić sorbet na 1,5 godziny…