Dania indyjskie, 10 najpopularniejszych przepisów
Nina Iljuszyna 21 października 2023 r0,00 (0)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Kuchnia indyjska znana jest na całym świecie ze swojej różnorodności i wszechstronności smaków. Pomimo tysiącletniej historii, w Indiach nadal kultywuje się tradycje żywieniowe opisane w Wedach. Być może dlatego wszystkie dania kuchni indyjskiej charakteryzują się idealną równowagą smaków.
Treść artykułu:
- Kurczak tikka masala
- Klinowa kupa
- Kurtka Palaka
- Tandoori Moong
- Żółte curry
- Paneer w sosie szpinakowym
- Navratan Korma
- Czapati
- Samosa z ziemniakami i groszkiem
- Kulfi z szafranem i migdałami
Kuchnia indyjska rozpoczęła swoją historię w III tysiącleciu p.n.e. i przez całe swoje istnienie wchłaniał tradycje kulinarne wielu narodów. Kultura gastronomiczna tego kraju w zaskakujący sposób łączy zakazy islamu z zasadami buddyzmu, zasady opisane w Wedach i zaradność prostych gospodyń domowych.
Indie to ogromny kraj, dlatego kuchnia w poszczególnych regionach znacznie się różni. Na przykład w Indiach ludzie są w większości wegetarianami, dlatego w menu można znaleźć najbardziej wyszukane dania z warzyw i płatków zbożowych. Północ Indii słynie z dań mięsnych, a wybrzeże Zatoki Bengalskiej może poszczycić się bardzo ciekawymi daniami z ryb i owoców morza.
Kuchnia indyjska na pierwszy rzut oka może przestraszyć zwolenników prawidłowego odżywiania obecnością dość tłustych potraw i ogromnej ilości przypraw. Ale to właśnie dzięki umiejętnemu wykorzystaniu przypraw i ziół kuchnia indyjska ma wspaniały wpływ na zdrowie. Kraj charakteryzuje się bardzo niskim odsetkiem otyłości wśród ludności i dużą liczbą stulatków.
Zasady przetwarzania żywności można również uznać za cechę kuchni indyjskiej. Zwyczajowo marynuje się mięso lub ryby w przyprawach. Jest to konieczne ze względu na krótką obróbkę cieplną według norm europejskich. Warzywa w Indiach gotuje się na zimno lub na gorąco. W pierwszym przypadku marynuje się je jak mięso, nadając im pikantny smak. A w drugim są smażone z przyprawami i ghee. W dowolnej wersji otrzymasz bardzo różnorodny egzotyczny smak.
Warto również zwrócić uwagę na specyfikę serwowania dań indyjskich. Tradycyjnie jedzenie podawane jest na metalowej tacy thali, na której stoją katori – metalowe miski. Hindusi mogą jeść różnorodne dania w jednym posiłku. Każdy z nich jest przygotowywany w małych ilościach. Wynika to z faktu, że zgodnie z tradycjami wedyjskimi jedzenie można przygotować tylko raz. Oznacza to, że podgrzewanie żywności nie jest akceptowane. Dodatkowo przed każdym gościem trzeba postawić szklankę lub miskę z wodą, bo często chce się popijać pikantne potrawy.
Hindusi również praktycznie nie używają sztućców. Zamiast zwykłych łyżek i widelców Hindusi używają podpłomyków. Zbierają jedzenie, które lubisz, maczają je w sosie i wkładają do ust. Jest pysznie i jest mniej naczyń do mycia. Dlatego przed każdym posiłkiem należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z sokiem z cytryny. Po posiłku Hindusi często żują patelnię, mieszankę nasion kopru włoskiego, przypraw i orzechów betelu zawiniętą w liście betelu.
Zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze dania kuchni indyjskiej, abyś mógł cieszyć się kulturą kulinarną tego kraju w domu.
Kurczak tikka masala
W tłumaczeniu z hindi „tikka” to kawałek mięsa, a „masala” to mieszanka przypraw. Tikka masala to słynne danie z kurczaka w gęstej marynacie na bazie jogurtu z przyprawami. Istnieje ogromna liczba przepisów na tikka masala, czasem to danie wygląda jak curry – z kawałkami mięsa z kurczaka dosłownie pływającymi w sosie. Czasem jest to kebab – taki jak nasz. Sos może być czerwony od pomidorów lub może być prawie biały. Wszystkie te przepisy mają wspólnego tylko kurczaka i przyprawy. I nie zapominaj, że w przypadku każdego dania z dużą ilością przypraw kryterium jakości jest ich świeżość. Nie kupuj gotowych, zmielonych, zmiel sam w całości, każdorazowo w takiej ilości, jakiej potrzebujesz.
Kurczak tikka masala
Czas przygotowania – 4 godziny 10 minut
Czas gotowania – 15 minut
Liczba porcji – 4
- 700–800 g filetu z kurczaka ze skórą (najlepiej uda lub udka)
- 5 ząbków czosnku
- 2,5 cm świeżego korzenia imbiru
- 5–7 gałązek kolendry
- 4 łyżki l. naturalny gęsty jogurt
- 2 łyżki l. mąka z ciecierzycy
- 1 łyżka. l. sok z cytryny, olej roślinny
- 1 łyżeczka mielony kardamon
- 1/2 łyżeczki mielona kurkuma
- 1/2 łyżeczki mielony kminek
- 1/2 łyżeczki ostra czerwona papryka
- sól
- Obierz imbir i czosnek. Zetrzyj imbir. Czosnek drobno posiekaj i włóż do moździerza. Do moździerza dodać drobno posiekaną kolendrę i utrzeć na pastę.
- Wszystkie przyprawy wymieszaj z jogurtem na gładką masę. Dodać mąkę z ciecierzycy, 1 łyżka. l. olej roślinny, sok z cytryny, imbir, pasta czosnkowo-kolendrowa i odrobina soli, dokładnie wymieszaj.
- Filet z kurczaka pokroić na 2,5-3 cm kawałki. Kurczaka zanurzyć w mieszance jogurtowej i dokładnie wymieszać, tak aby każdy kawałek był pokryty marynatą. Przykryj i przechowuj w lodówce przez co najmniej 4 godziny, a najlepiej od 6 do 10 godzin.
- Drewniane patyczki do szaszłyków namoczyć na taką samą ilość czasu w zimnej wodzie. Jest to konieczne, aby nie paliły się podczas gotowania na węglach.
- Na patyczki do szaszłyków nabijamy kawałki kurczaka. Nie kroić – między kawałkami powinien zachować odstęp około 1 cm, w przeciwnym razie nie będą się równomiernie smażyły.
- Rozpal węgle na grillu. Powinny dobrze się palić i zamieniać w biały popiół.
- Grilluj kurczaka na szaszłykach, często obracając i szczotkując, aż będzie ugotowany, od 8 do 10 minut. Podawaj natychmiast.
PRZY OKAZJI
Kurczaka można także upiec w piekarniku. Nadal lepiej jest nawlec kawałki na szaszłyki, ale można je po prostu umieścić na natłuszczonej patelni w pewnej odległości od siebie. Posmaruj wierzch kawałków olejem roślinnym. Rozgrzej piekarnik z grillem do 220°C. W górnej części umieść ruszt i umieść na nim patelnię. Smaż przez 5-7 minut, obróć kawałki, ponownie posmaruj olejem i smaż, aż będą gotowe.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli wyjdzie Ci więcej marynaty niż potrzebujesz, użyj jej jako dressingu do ryżu lub makaronu. Aby to zrobić, wystarczy wlać marynatę do już przygotowanego gorącego ryżu, wymieszać i pozostawić na 10 minut. Zamieszaj ponownie przed podaniem.
Klinowa kupa
Wedge Korma to warzywa duszone w pikantnym sosie przygotowane według wszelkich praw kuchni indyjskiej. Danie jest pyszne zarówno na zimno jak i na ciepło. Najważniejsze, żeby nie oszczędzać na składnikach pochodzących z Indii.
Klinowa kupa
Czas gotowania – 30 min
Liczba porcji – 1
- 50 g cebuli
- 10 g oleju słonecznikowego
- 50 g orzechów nerkowca
- 30 g śmietany sojowej
- 30 ml mleka sojowego
- 1 g soli
- 1 g cukru
- 50 g sosu chol masala
- 30 g kalafiora
- 30 g brokułów
- 30 g pieczarek
- 15 g zielonego groszku
- 25 g marchewki
- 20 g zielonej fasolki
- 2 g garam masali
- 3 g zieleniny
- Drobno posiekaj cebulę i usmaż na oleju roślinnym. Orzechy nerkowca zmiel w blenderze i dodaj do cebuli wraz ze śmietaną, mlekiem, solą, cukrem i chol masala. Gotuj przez kilka minut.
- Do gotowego sosu dodać kalafiora, brokuły, pieczarki, groszek, marchewkę, fasolę i garam masalę. Wszystko wymieszaj i gotuj, aż będzie gotowe. Udekoruj zieleniną.
PRZY OKAZJI
Ta metoda gotowania jest odpowiednia nie tylko dla warzyw, ale także dla kurczaka. W tym celu na osobnej patelni lekko podsmaż kawałki kurczaka, a następnie duś w pikantnym sosie zgodnie z przepisem.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli w sklepie nie znajdziecie sosu chol masala, możecie go zastąpić, rozcierając gotowaną ciecierzycę konserwową z suszonymi pomidorami, smażoną cebulą, czosnkiem i przyprawami indyjskimi. Ale wtedy czas gotowania należy wydłużyć o 10 minut.
Kurtka Palaka
Palak kofta to prawdziwy superhit. Ta indyjska przekąska jest uwielbiana przez wegetarian na całym świecie. Ponieważ indyjski ser paneer i nasz ser Adyghe to praktycznie bracia bliźniacy w swoich właściwościach, aby przygotować ten autentyczny przysmak wystarczy zaopatrzyć się w mieszankę przypraw garam masala (ale można ją zastąpić curry) i mąki z ciecierzycy (która jest doskonały, zastąpiony groszkiem lub ryżem).
Kurtka Palaka
Czas gotowania – 45 min
Liczba porcji – 6
- 200 g liści szpinaku
- 170 g paneera (seru adygejskiego)
- 2 małe ugotowane ziemniaki
- 30 g nerkowców
- 1 mała cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2,5–3 cm świeżego korzenia imbiru
- 1 małe zielone chili
- 50 g mąki z ciecierzycy lub grochu
- olej roślinny do głębokiego smażenia
- 0,5 łyżeczki mieszanki przypraw garam masala
- skrobia kukurydziana do panierowania
- sól
- sos curry i sos pomidorowy do podania
- Obierz i posiekaj cebulę, czosnek, chili i imbir. Smażyć w 1 łyżce. l. olej roślinny, 1 min.
- Dodaj szpinak, przykryj i gotuj, aż liście zwiędną, 2 minuty. Zawartość patelni i orzechy nerkowca zmiel w blenderze na puree.
- Ziemniaki i ser zetrzeć na drobnej tarce, wymieszać z puree szpinakowym, mąką z ciecierzycy, solą i przyprawami. Powinieneś otrzymać gęstą, dobrze uformowaną masę. Włóż go do lodówki na 30 minut.
- Wlać olej roślinny do smażenia do małego rondla i podgrzać na średnim ogniu. Na talerz posypać mąką kukurydzianą.
- Weź kawałek szpinaku wielkości śliwki, zwiń go w zgrabną kulkę i obtocz w skrobi. Gdy olej osiągnie temperaturę 170°C, wrzucaj do niego jednocześnie kilka kulek, strzepując nadmiar skrobi. Smażyć na złoty kolor, około 5 minut. Gotowe kurtki wyjmij na zmięte ręczniki papierowe. Podawać na ciepło z curry i sosem pomidorowym.
PRZY OKAZJI
Palak kofta można uatrakcyjnić, zawijając w każdą kulkę mały kawałek sera lub cały orzech.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jako panierkę można użyć nie tylko skrobi, ale także mąki z ciecierzycy. Jeśli najpierw na suchej patelni usmażymy mąkę z ciecierzycy, to przygotowując palak koftę uzyskamy orzechowy aromat, który doda ciekawego akcentu Twojemu daniu.
Tandoori Moong
Tandoori moong, czyli kurczak tandoori, to jedno z najbardziej znanych dań kuchni indyjskiej. Tradycyjnie to danie piecze się w dużych, cylindrycznych piecach tandoori, ale sugerujemy spróbować ugotować je w zwykłym piekarniku. Gwarantujemy, że Tobie i Twoim bliskim na pewno przypadnie do gustu danie według naszego przepisu krok po kroku tandoori moong.
Tandoori Moong
Czas gotowania – 2 godziny 30 minut
Liczba porcji – 4
Rozpocznij gotowanie na 6-7 godzin przed podaniem
- 1 wypatroszony kurczak o masie 1–1,5 kg
- 2 łyżki l. świeżo wyciśnięty sok z cytryny
- 3 cm świeży korzeń imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała, ostra czerwona papryczka chili
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 2 łyżki l. ghee
- szczypta nitek szafranu
- 1 łyżeczka nasiona kolendry
- 1 łyżeczka nasiona kminku
- 1,5 łyżeczki słodka mielona papryka
- 1 łyżeczka sól
- cytryna i cebula do podania
- Do 3 łyżek wsyp szafran. l. wrzącą wodą i pozostawić na 15 minut. Kurczaka pokroić na ćwiartki i ostrym nożem zrobić małe nacięcia w piersiach i udkach. Kurczaka natrzyj sokiem z cytryny, przykryj i odstaw na 10 minut.
- Następnie polej kurczaka naparem szafranowym, przykryj i odstaw na kolejne 30 minut w temperaturze pokojowej.
- Czosnek, imbir i chili zmiel i włóż do blendera lub moździerza. Na małą, suchą, rozgrzaną patelnię włóż nasiona kolendry i kminku i smaż na małym ogniu przez 2 minuty, cały czas mieszając. Uprażone nasiona wsypać do blendera lub moździerza, dodać resztę przypraw i wszystko zmiksować na…