Dania i produkty, które lepiej ugotować samodzielnie, niż kupować
Ksenia Woroncowa 27 grudnia 2022 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Wiele z tego, co jemy na co dzień, można kupić w sklepie – już przygotowane. Wygodny, praktyczny, oszczędza czas. Ale redaktorzy Gastronom.ru są pewni, że zdecydowanie musisz nauczyć się wytwarzać niektóre produkty w domu.
Chleb
Domowy chleb jest lepszy od kupnego z trzech bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim smakuje lepiej. Zauważają to wszyscy szefowie kuchni, którzy opanowali naukę pieczenia domowych bochenków i bułek. Dla początkującej osoby pierwsze pieczywo może wyjść grudkowate, jeśli jednak nie poddasz się na tym etapie i nie poćwiczysz tej umiejętności, zaczniesz wychodzić wspaniałe bazy na kanapki.
Po drugie, domowy chleb ma czystszy skład. Produkt przemysłowy wytwarzany jest w technologii przyspieszonej, często zawiera dodatki, dzięki którym złocistobrązowe bochenki nie czerstwieją dłużej na półkach supermarketów. Po trzecie, możesz poeksperymentować z domowym chlebem: spróbuj mąki o większej zawartości białka, dodaj orzechy i suszone owoce oraz dodaj niezwykłe hobby. Ponadto koszt domowego chleba jest niższy niż chleb kupowany w sklepie: według opinii rzemieślników cena samodzielnie upieczonego bochenka pszennego wynosi około 30 rubli. Warto jednak wziąć pod uwagę, że domowe wypieki wymagają specjalnego sprzętu. Ale pasja może przerodzić się w prawdziwe hobby.
Majonez
Ale zrobienie domowego majonezu nie jest zbyt pracochłonne. I potrzeba bardzo niewielu składników: jajka, sok z cytryny, olej roślinny i przyprawy – sól i pieprz. Cały proces łącznie z przygotowaniem składników zajmie nie więcej niż 15 minut. Najprawdopodobniej już za pierwszym razem uzyskasz sos o doskonałym smaku i konsystencji i nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, wystarczy zwykły blender. Ale możesz doprawić sałatkę pysznym majonezem, którego składu jesteś w 100% pewien. To prawda, że produkt i tak okaże się dość tłusty, więc jeśli dbasz o swoją sylwetkę, spróbuj zrobić sos, zastępując jajka czosnkiem – przepis znajdziesz na naszej stronie.
Domowe sosy są smaczniejsze niż te kupowane w sklepie i zdrowsze.
Pesto
Klasyczny włoski sos składa się z czterech głównych składników: bazylii, oliwy z oliwek, orzeszków piniowych i parmezanu. Ale skład wszystkich opcji sklepowych jest znacznie dłuższy – i prawie zawsze zawierają dodatki z przedrostkiem E. A smak pesto kupowanego w sklepie jest często nieprawidłowy i niedoskonały. Domowe okazuje się dużo lepsze. Co więcej, sos nie musi być przygotowany według tradycyjnej receptury. O każdej porze roku, a zwłaszcza latem, bazylię można zastąpić innymi ulubionymi ziołami. Najważniejsze jest dokładne ubijanie piasku w blenderze, aż będzie gładki. Można go następnie dodawać do makaronów, podawać do gorących dań i smarować pieczywo – pesto robi świetne kanapki.
Pasta
Przy okazji, o makaronie. Każdy może opanować technologię jego przygotowania także w domu. Najbardziej podstawowy makaron robi się z dobrej mąki i dobrej wody pitnej oraz szczypty soli. Ciasto dokładnie zagniatamy, następnie cienko rozwałkowujemy i kroimy (najłatwiej jest zrobić fettuccine w domu). W ostatnim etapie pomoże specjalny sprzęt – mechaniczna lub elektroniczna maszyna do zwijania i krojenia makaronu. Modele budżetowe kosztują około 2 tysięcy rubli.
frytki
W sklepie frytki sprzedawane są w dziale mrożonym – w małych torebkach, przygotowanych już do smażenia. Główną zaletą tego produktu jest wygoda i łatwość przygotowania. Ziemniaki zostały już umyte, obrane i prawidłowo pokrojone. Minusem jest to, że frytki okazują się szczerze bez smaku. Ziemniaki powinny być miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz, jednak w półproduktie trudno jest uzyskać taką konsystencję. Wiele zależy od jakości surowców, warunków przechowywania i technologii zbioru. O skład nie trzeba się martwić, jest prosty nawet jak na produkt kupiony w sklepie – w torebce nie powinno znajdować się nic innego poza ziemniakami.
Aby frytki wyszły jak ze słynnej sieci fast foodów (brązowe, z chrupiącą skórką), trzeba je przygotować według określonego schematu – najpierw lekko je zblanszować, a dopiero potem zanurzyć we wrzącym oleju. Wszystkie life hacki na ten temat znajdziesz pod linkiem.
Granola
Dobrym rozwiązaniem na śniadanie są pieczone płatki zbożowe z orzechami i suszonymi owocami. Zawiera dużo błonnika, wolnych węglowodanów, witamin i minerałów. Granola nasyca szybko i na długo, a nawet w pewnym sensie orzeźwia. Ale ta kupiona w sklepie ma za dużo dodatku cukru. Dlatego lepiej ugotować go w domu. Nie jest to trudne, poza wyborem i zakupem składników, bo granola najlepiej smakująca powinna być różnorodna. Oto jedna z opcji: płatki owsiane, migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, rodzynki, suszone daktyle, suszone morele. Orzechy i płatki owsiane należy upiec w piekarniku, wymieszać z miodem (rozcieńczyć pięć łyżek stołowych w 130-150 ml wody). Następnie do gotowej mieszanki dodaje się różne suszone owoce.
Domową granolę przygotowuje się od razu do wykorzystania w przyszłości
Roztopione masło
Doświadczeni szefowie kuchni potwierdzą, że warzywa gotowane na ghee mają zupełnie inny smak. Mają przyjemny orzechowy odcień. Ponadto ghee nie pali się w wysokich temperaturach i jest używane oszczędnie. Można je przygotować ze zwykłego masła (wybierz najbardziej naturalne, smaczne i wysokiej jakości) – będzie znacznie tańsze niż kupowanie gotowego masła. Ponadto ghee nie jest sprzedawane w każdym supermarkecie, ponieważ dla Rosji produkt ten jest nadal dość egzotyczny.
Smaczna sól
Mieszankę soli i przypraw popularnie nazywa się solą smaczną – i producenci wzięli to pod uwagę. W supermarketach można znaleźć wiele wariantów takiej mieszanki, jednak trzeba przyznać, że o wiele praktyczniejsze jest samodzielne skomponowanie kompozycji, tak aby znalazły się w niej tylko te przyprawy, które najbardziej lubisz. Istnieją dwa sposoby. Pierwsza jest prostsza – kup osobno drobną sól i mielone przyprawy, wymieszaj w pożądanych proporcjach i umieść w szczelnym słoiczku. Druga opcja jest dla miłośników naturalności. Pyszną sól można przygotować z warzyw (marchew, seler, cebula, czosnek) i ziół drobno siekając je i susząc w piekarniku lub suszarce. Gdy wszystkie składniki będą gotowe, zmiel je w blenderze i wymieszaj z solą. Lepiej go nie oszczędzać, aby mieszanina nie wchłaniała wilgoci tak długo, jak to możliwe.
Pasta pomidorowa
Zaletą domowej pasty pomidorowej jest to, że można ją również przygotować do wykorzystania w przyszłości. I użyj w razie potrzeby. Tak, przygotowanie zajmie trochę czasu, ale będziesz mieć pewność co do każdego pomidora, który trafi do słoika. A faktem jest, że do produktu nie dostanie się ani jeden dodatek, który uznasz za zbędny. O tym jak zrobić domową pastę pomidorową pisaliśmy tutaj.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #lifehacki #gotowanie w domuPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych