Czym są kluski i jak przygotować knedle zwykłe, twarogowe i ziemniaczane o różnych smakach
Smaczne, aromatyczne, gorące kluski – to właśnie jedzenie, które w opowiadaniu Gogola „Noc przedświąteczna” samo wleciało Pasiukowi do ust, pamiętacie? Teraz pierogi, obok klusek, klusek i gnocchi, serwowane są nawet w najdroższych restauracjach, choć kiedyś było to najprostsze danie, ciasto, które każda gospodyni przygotowywała „na oko”.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Co to są kluski
- Jak gotować kluski i z czym je podawać
- Przepisy
- Kluski ziemniaczane
- Kluski twarogowe
- Pierogi z kwaśną śmietaną
- Pierogi ze szczupakiem
- Kluski twarogowe w powolnej kuchence
- Kluski ziemniaczane z wędzonym smalcem
- Pierogi ze smalcem
- Pierogi w stylu Shomloy
Co to są kluski
Gałuszki – narodowe danie kuchni ukraińskiej
Galuszki to narodowe danie kuchni ukraińskiej, które ma wielu krewnych w innych krajach. W takiej czy innej formie kawałki ciasta gotowanego na wodzie obecne są w kuchni niemieckiej, polskiej, czeskiej, węgierskiej, a także na Kaukazie i Bałkanach.
Pierogi uważane są za proste, domowe danie; podaje się je gotowane, pieczone, smażone, a nawet dodawane do zupy. Na przykład przepis na barszcz z kluskami jest bardzo popularny nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą. Nawiasem mówiąc, w Połtawie znajduje się nawet pomnik pierogów, a także własny, popisowy przepis na to danie z mięsem i grzybami.
Jak gotować kluski i z czym je podawać
Zwykle pierogi przygotowuje się z ciasta przaśnego, używając wody, mleka lub kefiru, dodając roztopione masło i jajka. Można użyć nie tylko mąki pszennej, ale także gryczanej, kukurydzianej czy żytniej, a także ich mieszanki. Bardzo ważny punkt – zaraz po przygotowaniu pierogów należy je zostawić na 30–50 minut, podczas których lekko przewietrzą, „dokręcą” i dopiero po tym czasie ugotują w mocno osolonym wrzątku. Następnie kluski można usmażyć z cebulą i smalcem (boczkiem), zapiekać ze śmietaną lub śmietaną, albo po prostu polać roztopionym masłem i podawać jako samodzielne danie lub jako dodatek do mięs, drobiu i ryb.
Kluski ziemniaczane
Kluski ziemniaczane w przygotowaniu przypominają włoskie gnocchi i kluski białoruskie. Ciasto na nie wyrabia się z mieszanki gotowanych ziemniaków i mąki z dodatkiem masła i jajek. Co więcej, jeśli dodasz odrobinę koncentratu pomidorowego, kluski staną się czerwone, puree szpinakowe, posiekany zielony groszek lub natka pietruszki staną się zielone, a pieczona dynia lub marchewka zmienią kolor na pomarańczowy. Idealne ciasto na kluski ziemniaczane powinno być delikatne i lekko wilgotne. Nie napełniaj go mąką – w przeciwnym razie naczynie okaże się bez smaku i gumowate. Kluski gotujemy w dobrze osolonym wrzątku, mieszając, żeby nie przykleiły się do dna patelni. Podawać na podgrzanych talerzach z masłem, kwaśną śmietaną, sosem jogurtowym lub skwarkami.
Kluski twarogowe
Kluski twarogowe z kwaśną śmietaną
Kluski twarogowe nazywane są czasami także knedlami leniwymi. Zasada ich przygotowania jest dokładnie taka sama jak w przypadku ziemniaków – wysokotłuszczowy twarożek łączy się z mąką, jajkami i masłem, zagniata miękkie, lekko lepkie ciasto, formuje małe kluski i gotuje w osolonej wodzie do miękkości. W razie potrzeby do ciasta można dodać cukier, ekstrakt waniliowy, cynamon, kakao, a nawet do każdego kluska włożyć kawałek czekolady. Można je podawać ze śmietaną, masłem, mlekiem skondensowanym lub galaretką jagodową – jak kto lubi.
Przepisy
W naszej selekcji znajdziesz 5 prostych i bardzo smacznych przepisów na kluski, a także bonus – luksusowy austriacki deser, który dziwnym zbiegiem okoliczności nazywany jest także kluskami.
Pierogi z kwaśną śmietaną
Możesz po prostu ugotować kluski i podawać je na gorąco z masłem lub sosem – okaże się bardzo smaczne. Ale to właśnie pierogi zapiekane z kwaśną śmietaną stają się prawdziwym kulinarnym arcydziełem. Spróbuj!
Pierogi z kwaśną śmietaną
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- mąka – 400 g
- jajka – 2 szt.
- woda – 100ml
- masło – 100 g
- śmietana – 100 g
- koperek – 1 pęczek
- sól
1. Zbierz przesianą mąkę na kopczyk. Na wierzchu zrobić wgłębienie, wlać wodę i wbić jajka. Dodać miękkie masło i sól.
2. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Uderz nim w stół.
3. Podziel ciasto na 2 części–3 części. Każdą zwijamy w gruby rulon. Pokrój na małe kawałki.
4. Zagotuj lekko osoloną wodę. Wrzucaj kluski małymi porcjami i gotuj na średnim ogniu przez 10 minut. Gotowe kluski powinny wypłynąć. Za pomocą łyżki cedzakowej przełóż je do naczynia żaroodpornego.
5. Drobno posiekaj koperek, połącz ze śmietaną i dobrze wymieszaj.
6. Rozgrzej piekarnik do 170°C. Do formy z knedlami wlać śmietanę i zioła. Piec przez 10 minut. Podawać danie na gorąco.
Uwaga dla gospodyni
Dla smaku do ciasta na kluski można dodać odrobinę podsmażonej na maśle cebuli.
Przy okazji
Koperek w tym daniu można zastąpić dowolnymi innymi aromatycznymi ziołami: pietruszką, kolendrą, selerem, bazylią itp.
Pierogi ze szczupakiem
Do mielonej ryby dodać cebulę smażoną na złoty kolor. Ten trik zamaskuje charakterystyczny zapach szczupaka. Podawaj danie z kawiorem: naturalnym lub imitowanym.
Pierogi ze szczupakiem
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- filet ze szczupaka – 300 g
- jajka – 2 szt.
- cebula – 1 szt.
- mąka – 60 g
- olej roślinny
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do pierogów:
- mąka – 300 g
- jajka – 2 szt.
Do sosu:
- śmietana o zawartości tłuszczu 30–38% – 200 ml
- mała cebula – 2 szt.
- czosnek – 6 ząbków
- mozzarella – 1 kulka
- świeża cytryna
- sos sojowy
1. Na stolnicę przesiać mąkę, zrobić dołek i wbić jajko. Zagnieść ciasto dodając stopniowo 140 ml wody. Przykryj ręcznikiem i pozostaw na 20 minut. Następnie pokrój ciasto na kilka kawałków i zwiń w małe kiełbaski o średnicy 3-3,5 cm. Za pomocą noża pod niewielkim kątem pokroić w koła o grubości 1 cm, ułożyć na posypanym mąką talerzu i włożyć do lodówki.
2. W misie robota kuchennego posiekaj filet ze szczupaka, cebulę podsmażoną na oleju roślinnym, jajko, mąkę, sól i pieprz. Zwiń powstałe mięso mielone w małe kulki, zwiń w mąkę i włóż do lodówki.
3. Gotuj kluski we wrzącej, osolonej wodzie, aż wypłyną.
4. Do sosu smaż drobno posiekaną cebulę na patelni w oleju roślinnym przez 5 minut. Dodać klopsiki szczupakowe i ugotowane kluski, smażyć kolejne 5 minut. Dodać posiekany czosnek, sos sojowy, sok z cytryny, śmietankę i dusić przez 4-5 minut.
5. Zawartość patelni ułożyć w naczyniu do pieczenia, posypać startą mozzarellą i piec ok. 5 minut w piekarniku nagrzanym na 180°C.
Uwaga dla gospodyni
Oprócz smażonej cebuli można użyć soku z cytryny, aby zamaskować rybi zapach.
Przy okazji
Danie to można przygotować z dowolną rybą: białą lub czerwoną. Spróbuj zrobić klopsiki, na przykład z różowego łososia, dorsza, sandacza itp.
Kluski twarogowe w powolnej kuchence
Knedle z twarogiem okazują się bardzo delikatne i delikatne w smaku – dokładnie to, czego potrzebujesz do jedzenia dla niemowląt. W razie potrzeby do ciasta można dodać odrobinę cukru waniliowego lub kakao.
Kluski twarogowe w powolnej kuchence
Do przygotowania 3 porcji potrzebne będą:
- twarożek – 600 g
- jajka – 4 szt.
- mąka – 1/2 szklanki
- masło – 50 g
- sól
1. Podziel jajka na białka i żółtka. Białka włóż do lodówki. Rozpuść masło. Twarożek wyciśnij pod ciśnieniem i przetrzyj przez sito. Dodaj 2 łyżki. l. Do twarogu dodać pozostałą mąkę wraz z masłem, żółtkami i solą. Mieszaj, aż będzie gładkie.
2. Ubić białka i ostrożnie wmieszać je w masę twarogową.
3. Posyp stół zarezerwowaną mąką. Połóż na nim ciasto i posypanymi mąką rękami uformuj kiełbaski o średnicy 2,5 cm i pokrój je ukośnie na kawałki o grubości 1 cm.
4. Włącz tryb „multi-cook”, ustaw temperaturę na 160°C. W misce multicookera zagotuj wodę, gotuj kluski porcjami przez 10 minut. Gotowe kluski układamy na ciepłym talerzu. Podawać ze śmietaną.
Uwaga dla gospodyni
Takie pierogi można podawać nie tylko ze śmietaną, ale także z konfiturą, dżemem, miodem, orzechami itp.
Przy okazji
Dla słodkości i smaku można dodać do ciasta odrobinę cukru zwykłego i waniliowego.
Kluski ziemniaczane z wędzonym smalcem
Bardzo pożywne i smaczne kluski ziemniaczane z wędzonym smalcem najlepiej podawać na gorąco, dlatego nie zapomnij wcześniej dokładnie podgrzać porcji.
Kluski ziemniaczane z wędzonym smalcem
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- duże ziemniaki – 3 szt.
- smalec wędzony – 150 g
- mąka – 1/2 szklanki
- posiekany koperek – 1 łyżka. l.
- masło – 1 łyżeczka.
- sól
1. Ziemniaki pokroić na 3-4 części i gotować w mocno osolonej wodzie przez 20 minut.
2. Smalec pokroić w kostkę, włożyć na rozgrzaną patelnię i smażyć, aż zaczną tworzyć się skwarki.
3. Na suchej patelni rozgrzać mąkę na złoty kolor. Ziemniaki rozgnieść tłuczkiem, dodając niewielką ilość bulionu. Mąkę wymieszać z ziemniakami, skwarkami i koperkiem, zagnieść na gładką, gęstą masę, w razie potrzeby dodając bulion ziemniaczany. Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem. Wilgotnymi rękami formuj z ciasta ziemniaczanego niewielkie knedle i włóż je do formy.
4. Piec pierogi w piekarniku nagrzanym do 190°C przez około 20–25 minut. Podawać z sosem i świeżymi warzywami.
Uwaga dla gospodyni
Ziemniaków na kluski nie można gotować, ale piec w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. W takim przypadku zamiast bulionu do ciasta można dodać wodę, mleko itp.
Przy okazji
Do podania można podsmażyć cebulę (pokrojoną w piórka lub kostkę) na tłuszczu wytopionym ze smalcu na skwarki.
Pierogi Z Boczkiem
Pierogi z boczkiem to pożywne drugie danie. I choć połączenie mąki i mięsa nie jest uważane za najzdrowsze, to jest bardzo smaczne!
Pierogi Z Boczkiem
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- mąka – 400 g
- boczek – 200 g
- jajka – 2 szt.
- cebula – 1 szt.
- masło – 100 g
- woda – 100ml
- sól
1. Przygotować kluski z mąki, jajek i masła i ugotować w lekko osolonym wrzątku. Umieścić na talerzu. Cebulę pokroić w półpierścienie, smalec w małe kawałki.
2. Rozgrzej patelnię, dodaj boczek, smaż na średnim ogniu przez 5 minut. Dodać cebulę, smażyć kolejne 3 minuty.
3. Dodać kluski i smażyć, mieszając, przez 5 minut. Podzielić na talerze i podawać.
Uwaga dla gospodyni
Podawaj na lunch knedle z bekonem i miej pewność, że nikt nie wyjdzie głodny. Do tego dania doskonale komponują się różne domowe pikle, takie jak marynowane pomidory czy lecho.
Przy okazji
Dla smaku i aromatu do cebuli i boczku można dodać drobno posiekany czosnek i ostrą papryczkę chili.
Pierogi w stylu Shomloy
Za skromną nazwą „knedle” kryje się niezwykły deser z czasów Austro-Węgier – biszkopty nasączane syropem rumowym z rodzynkami, orzechami, kremem, sosem czekoladowym i bitą śmietaną. Prawdziwie królewska uczta!
Pierogi w stylu Shomloy
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
Na skórkę:
- jajka – 6 szt.
- cukier – 1 szklanka
- mąka – 1 szklanka
- kakao – 2 łyżki. l.
- posiekane orzechy włoskie – 2 łyżki. l.
Do kremu:
- mleko – 2 szklanki
- cukier – 1 szklanka
- mąka…